Reklam
  • Reklam
Petrolde son durum..

Petrolde son durum..

Petrol fiyatları jeopolitik riskler karşısında nasıl hareket ediyor..

Reklam
15 Mayıs 2018 - 09:42
Reklam

 

Petrol fiyatları, Orta Doğu'da artan çatışmaların jeopolitik riskleri güçlendirmesi ve OPEC üyelerinin büyük kısmının geçen ay ihtiyaç duyulandan daha fazla üretim kısmasının ardından kazançlarını varil başına 71 dolar civarında korudu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra fazla değişmedi. AD'nin Kudüs'te büyükelçilik açması sonrası Gazze'de düzinelerce Filistinli İSrail'li askerlerin açtığı ateş sonucu hayatlarını kaybetti. Öte yandan, Suudi Arabistan 2017 yılının başında başlayan üretim kısıntılarından bu yana en az üretimi gerçekleştirdi ve Irak hariç Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyelerinin tümü küresel arz fazlasını gidermek amacıyla taahhüt ettikleri kısıntı kadar ya da bunun altında üretim gerçekleştirdi.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 9 sent yükselerek Tokyo saati ile 13:06'da varil başına 71.05 dolara çıktı. Fiyatlar Pazartesi günü 26 sent yükselerek 70.96 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 47 altındaydı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures euırope piyasasında, 9 sent yükselerek varil başına 78.32 dolara çıktı. Fiyatlar Pazartesi günü 1.11 dolar yükselerek 78.23 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent perolü, Temmuz vadeli WTI'a kıyasla 7.23 dolar primli işlem gördü.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..