Reklam
  • Reklam
Petrolde şok eden düşüş!

Petrolde şok eden düşüş!

Petrolde son zamanların en büyük kaybı yaşandı..

Reklam
01 Ağustos 2016 - 10:17 - Güncelleme: 01 Ağustos 2016 - 10:25
Reklam

 

Petrol, ham petrolde arz fazlası ve benzin stoklarının son 20 yılın mevsimsel olarak en yüksek seviyesinde bulunduğu bir ortamda, ABD'li üreticilerin aktif sondaj kuyusu sayısını beşinci hafta üst üste artırması ile birlikte, son bir yılın en büyük aylık kaybını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Temmuz ayında yüzde 14 düştükten sonra, fazla değişmedi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 0.9 kadr geriledi. Baker Hughes Inc.'nin Cuma günü açıkladığı verilere göre, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı 3 arttı ve Ağustos ayından bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirdi. Petrol üreticisi Libya, Petrol tesisleri Muhafızları'nın açıklamasına göre, dört petrol limanını açtı ve ihracat faaliyetine tekrar başladı.

Petrol fiyatları, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, arz kentileri ile birlikte yaklaşık iki kat arttıktan sonra, Haziran ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 19 düştü. BP Pilc, Royal Dutch Shell Plc ve Total SA gibi büyük üreticiler, düşük enerji fiyatlarının etkisini göstermesi ile birlikte, ikinci çeyrekte karlarında sert düşüşler açıkladı.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "Şu anda piyasada açık bir aşağı yönlü ivme var," dedi ve Aşırı arz durumuna ilişkin endişeler devam ediyor. Açıkça varil başına 40 dolar Batı Teksas petrolü için kilit nokta ve daha önce bu seviyeleden sıçramalra görmemizden dolayı bu fiyatın destek olmasını bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 2 sent düşerek, Hong Kong saati ile 09:40'ta varil başına 41.58 dolara geldi. Kontrat Cuma günü, zayıflayan doların yatırımcıların emtiaya yönelik iştahını artırmasının ardından, 46 sent yükselerek 41.60 dolardan kapandı ve altı gün süren düşüş serisini sonlandırdı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 20 altındaydı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 5.9 düştü.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 5 sent düşerek varil başına 43.48 dolara geriledi. Eyll vadeli kontrat Cuma günü 24 sent düşerek 42.46 doalrdan avdesini doldurdu ve geçen ay yüzde 15 geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI'a göre 1.18 doalr primli işlem gördü.


http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..