Reklam
  • Reklam
Petrol OPEC sonrası sert düşüşün ardından kaybını korudu!

Petrol OPEC sonrası sert düşüşün ardından kaybını korudu!

Petrol fiyatları, OPEC'in kararının hayalkırıklığı yaratması sonrası sert düşüşün ardından kayıplarını korudu.

Reklam
26 Mayıs 2017 - 09:27
Reklam

Petrol fiyatları, OPEC'in üretim kısıntılarını dokuz ay daha uzatma kararının, toplantıdan günler önce sözü edilen plandan daha fazlasını uman yatırımcılarda hayalkırıklığı yaratmasının ardından son üç haftanın en büyük kaybını gerçekleştirmesi sonrası, bu kayıplarını korudu.

Vadeli Petrol kontratları New York'ta, Perşembe günü yüzde 4.8 düştükten sonra fazla değişmedi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, kısıntıların işlemekte olduğunu, stoklardaki azalmanın üçüncü çeyrekte hızlanacağını ve stokların gelecek yılın başında beş yılın ortalamasına düşeceğini söyledi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Bloomberg'e verdiği röportajda, üreticilerin, ihtiyaç duyulduğunda, fiyatları daha da desteklemek için ellerinde araçlar olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve OPEC dışından Rusya'nın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer bazı büyük üreticilerin üretim kısıntısı anlaşmasını 2018 yılına uazatmasını desteklemeleri ile birlikte tekrar varil başına 51 doların üzerine çıktı. OPEC Perşembe günü Viyana'da toplanacak. İnatçı bir şekilde yüksek seviyelerde bulunan küresel stokların azalması uzun zaman alırken, ABD'de arzın azalmaya başladığına ilişkin işaretler iyimserliğin artmasına neden oluyor.

Sydney'de CMC Markets analisti Ric Spooner, "Anlaşma genel olarak önceden zaten tahmin ediliyordu," dedi ve "Piyasa bunu yukarı yönde biraz abartılı fiyatladı" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 4 sent düşerek, Hong Kong saati ile 08:23'te varil başına 48.86 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 29 altındaydı. Fiyatlar Perşembe günü 2.46 dolar ile 4 Mayıs'tan bu yana en yüksek düşüşü göstererek 48.90 dolardan kapandı. WTI son üç haftanın ilk haftalık kaybına yöneldi.

Temmuz vadeli Brente  Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 3 sent düşerek varil başına 51.43 dolara indi. Kontrat Perşembe günü 2.50 dolar ya da yüzde 4.6 düştü. Küresel gösterge Brent Petrol ü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 2.58 dolar primli işlem gördü.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018