Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor!..
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
07 Aralık 2018 - 10:40
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor!

Petrol fiyatları, OPEC görüşmelerinin, Rusya'nın Suudi Arabistan'ın talep ettiği büyüklükte bir üretim indirimine gitmeyi reddetmesinin ardından üretim kısıntıları konusunda bir anlaşmaya varılmadan sona ermesi ile düşüşünü varil başına 51 dolara doğru sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta %0.8 kadar düştü ve kayıplarını üçüncü güne taşıyarak haftalık kazancını %0.5'e daralttı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Viyana'da yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) cuma günü ortakları ile tekrar bir araya geldiğinde bir anlaşmanın çıkıp çıkmayacağından emin olmadığını söyledi. Grubun günlük 1 milyon varil üretim kısıntısına gitmesine ilişkin teklif belirsizlikte kaldı.

Petrol fiyatları, ABD'nin İran'a yaptırım uygulamasına karşın bazı ülkelere bu ülkeden petrol ithalatı için ayrıcalık sağlaması ve aynı zamanda ABD'de stoklar ve üretimin artmasının aşırı arza ilişkin endişeleri körüklemesi sonucu, ekim ayında gördüğü 4 yılın en yüksek seviyesinden %30 düştü. Suudi Arabistan Enerji Bakanı günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısının piyasayı dengeye getirmeye yeteceğini kaydetti, ancak bu miktarın piyasadaki aşağı yönlü beklentiyi kırmaya ve fiyatları yukarı yönde desteklemeye yetip yetmeyeceği konusunda belirsizlik halen sürüyor.

Tokyo'da Japan Oil, Gas and Metals National Corp. başekonomisti Takayuki Nogami: "OPEC ve OPEC dışı üreticilerin günlük en az 1 milyon varil üretim kısıntısı konusunda anlaşmaya varamaması durumunda, özellikle 2019'un ilk çeyreğinde aşırı arz endişeleri devam edecek." dedi ve "Ancak Al-Falih'in açıklamaları petrol piyasalarında anlaşmaya varılması konusunda şüpheleri artırdı." şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 40 sent düşerek varil başına 51.09 dolara kadar indikten sonra Tokyo saati ile 13.12'de 51.20 dolara geldi. Fiyatlar perşembe günü %2.7 düşüşle 51.49 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %22 üzerindeydi.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, perşembe günü %2.4 düştükten sonra 43 sent kaybederek varil başına 59.63 dolara indi. Kontrat bu hafta %1.6 yükseldi ve sekiz hafta süren düşüş serisini sonlandırmaya yöneldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Şubat vadeli WTI'a kıyasla 8.21 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar?
1 sterlin ne kadar?
DAÜ ihale açtı..
DAÜ ihale açtı..