Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, kazancını korudu...
Reklam

Petrol fiyatları, kazancını korudu...

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
27 Temmuz 2018 - 08:43
Reklam

 

Petrol Fiyatları Kazancını Korudu

 

    Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Yemn'deki militanların gemilerine saldırmasından dolayı Kızıl Deniz'deki boğazı ham petrol tankerlerinin geçişine geçici olarak kapatması ile birlikte kazançlarını varil başına 69 doların üzerinde korudu.

    Vadeli petrol kontratları New York'ta önceki üç seansta %2.5 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Suudi Arabistan, iki petrol tankerinin Yemen'deki Husi militanları tarafından saldırıya uğramasının ardından, ham petrol nakliyatı için Kızıl Deniz'deki önemli bir boğaz olan Bab el-Mandeb'den petrol geçişini askıya aldı. Öte yandan, ABD'de ham petrol stokları 2015'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

    Petrol, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının, ABD ile Avsrupa arasındaki tansiyonın azalsa ve yeni Nafta için gelecek ay anlaşmaya varılabileceği kaydedilse bile, yumuşama işaretleri göstermemesi sonrası bu ay yaklaşık %6 düştü. Yatırımcılar ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üretim verilerini ve grubun ABD'nin yeniden yaptırım uygulaması ile birlikte İran'dan kaynaklanan açığı kapatıp kapatamayacağına da bakıyor.

    Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan: "Fiyatlar Suudi Arabistan'ın nakliyatı durdurma haberlerinin kısa vadede arz endişelerini artırmasından dolayı yükseliyor. Bu durum muhtemelen kısa sürecek, zira sonsuza kadar geçişleri kapatamazlar. Konu çözüme kavuştuğunda, Batı Teksas petrolü (WTI) tekrar 65 dolara ve Brent ise 70 dolara gerileyebilir." şeklinde görüş bildirdi.

    Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 8 sent düşerek Singapur saati ile 10.31'de varil başına 69.53 dolara geriledi. Kontrat Perşembe günü 31 sent yükselerek 69.61 dolardan kapandı. Fiyatlar bu hafta %1.3 düştü ve üst üste üçüncü haftayı da düşüşle geçmeye yöneldi.

    Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 22 sent düşerek varil başına 74.32 dolara geriledi. Fiyatlar Perşembe günü %0.8 yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 4.79 dolar primli işlem gördü.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Near East Sigorta 6 farklı pozisyonda münhal açtı! - Kıbrıs İş İlanları
Near East Sigorta 6 farklı pozisyonda münhal açtı! - Kıbrıs...
Cardplus'tan kullanıcılarına SMS Plus hizmeti!
Cardplus'tan kullanıcılarına SMS Plus hizmeti!