Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları düşüşünü korudu!..
Reklam

Petrol fiyatları düşüşünü korudu!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
08 Kasım 2018 - 10:25 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 10:37

Petrol fiyatları düşüşünü korudu!

Petrol fiyatları, ABD'de beklenenden daha fazla artan ham petrol stoklarının OPEC'in üretimi kısabileceğine ilişkin endişeleri gölgelemesi ile kayıplarını mart ayından bu yana en düşük seviyesi yakınlarında korudu.

Vadeli petrol kontratları, çarşamba günü %0.9 düştükten sonra fazla değişmedi. ABD'de ham petrol stokları, resmi verilere göre, geçen hafta 5.78 milyon varil arttı. Beklenti artışın 2 milyon varil seviyesinde gerçekleşmesi şeklindeydi. Bu gelişme, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının gelecek yıl üretimi düşürebileceği yolundaki haberin etkisini dengeledi.

Enerji Enformasyon İdaresi'ne (EIA) göre, ABD'de ham petrol üretimi günlük 11.6 milyon varile çıkarak rekor kırdı. EIA, ABD'nin petrol depolama ve dağıtım merkezi olan Cushing, Oklahoma'daki ham petrol stoklarının 2.42 milyon varil arttığını duyurdu.

İran'ın OPEC Temsilcisi, Suudi Arabistan ve Rusya'nın kısıntıları tersine çevirme planlarının geri tepmesinin ardından üretimi kısma konusunda baskı altında kaldıklarını söyledi ve olası kısıntının günlük 1 milyon varil olabileceğini belirtti.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 6 sent yükselerek Tokyo saati ile 08.30'da varil başına 61.73 dolara çıktı. Kontrat çarşamba günü 54 sent düşerek 61.67 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %59 altındaydı.

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında çarşamba günü 6 sent düşerek varil başına 72.07 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, Ocak vadeli WTI'a kıyasla 10.25 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x