Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, 18 ayın en düşük düzeyinde!..
Reklam

Petrol fiyatları, 18 ayın en düşük düzeyinde!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
25 Aralık 2018 - 10:29
Reklam

Petrol fiyatları, 18 ayın en düşük düzeyinde!

Petrol fiyatları, küresel ekonomiye ilişkin endişeler ve Washington'daki siyasi türbülansın OPEC'in üretim kısıntılarını daha da artırabileceğine ilişkin işaretleri gölgelemesiyle son 1.5 yılın en düşük seviyesine indi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Noel arifesi olmasından dolayı yarım gün gerçekleştirilen işlemlerde %6.7 düştü ve bu düşüşle petrol, yatırımcıların hükûmetin kapanmasından doğan tehdidi değerlendirmesi sonucu sert düşüşler gösteren ABD hisse senetlerine katıldı. Petrol, bu son sert düşüşle, ekim ayında gördüğü 4 yılın zirvesinden %44 düştü ve bu hareket, OPEC ve Rusya'nın bu ayın başında üretim kısıntılarına gidileceğini açıklamasından beri gerçekleşen %19'luk düşüşü de içeriyor.

New York merkezli hedge fonu Again Capital LLC'nin ortaklarından John Kilduff: "Hisse senetlerinin aşağı yönde hareket etmesiyle, finans piyasalarına tedirginlik hakim ve bu durum petrolde düşüşe neden oluyor." dedi ve "Talep görünümü de soru işaretleri yaratmaya devam ediyor." şeklinde görüş bildirdi.

OPEC ve ortakları 7 Aralık'taki toplantıda üretimi kısma kararı aldı, ancak bu durum şimdiye dek fiyatlarda bir yükselişe yol açmadı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) enerji bakanı, gelecek yıl ilave üretim kısıntılarının görüşülebileceğini işaret etti. Yatırımcılar, ABD'de üretimin hâlen günlük 11 milyon varilin üzerinde seyretmesinden dolayı, üretim kısıntılarının arzı azaltmaya yeteceğinden kuşku duyuyor.

Öte yandan, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı ve FED'in faiz politikası küresel ekonomik büyümeye yönelik endişelerin artmasına neden oluyor. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi pazartesi günü %2.7 düşerken, enerji hisselerini içeren endeks %4 geriledi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 3.06 dolar düşerek varil başına 42.53 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi, tatil nedeniyle kısalan seansta, 100 günlük ortalamanın %30 altındaydı. WTI, ekim ayı başında 77 dolar ile zirve yapmıştı.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 3.35 dolar düşerek varil başına 50.47 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 7.94 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..