Reklam
  • Reklam
Petrol bu yılın en büyük haftalık kazancına yöneldi!

Petrol bu yılın en büyük haftalık kazancına yöneldi!

Petrol fiyatları, OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasını uzatacağı spekülasyonu ile 2017'nin en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Reklam
31 Mart 2017 - 09:03
Reklam

OPEC'in ham Petrol üretimini kısma ve küresel arz fazlasını azaltmayı amaçlayan anlaşmayı uzatacağına ilişkin spekülasyon, Petrol ü bu yılın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye yöneletti.

Vadeli  Petrol  kontratları Cuma günü varil başına 50 doların üzerinde tutundu ve bu haftayı yüzde 4.8 kazançla geçmeye ve böylelikle OPEC'in son sekiz yılın ilk üretin kısıntısını yapmak için anlaşmaya vardığı Aralık ayından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi. Kuveyt Petrol Bakanı Issam Almarzooq, ulusal haber ajansı KUNA'da çıkan habere göre, arzı kısmak için üretim kısıntısı anlaşmasının Haziran'dan sonra altı ay daha uzatılmasını desteklediğini bir kez daha vurguladı.

Kuveyt'in Petrol bakanından gelen son yorumlar, 25 Mayıs'ta Viyana'da yapılacak bakanlar düzeyindeki resmi toplantı öncesi, OPEC'in yüksek seviyelere çıkmış stokları eritmeye yönelik taahhüdüne ilişkin güveni artırıyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) beş üyesi ve Umman Pazar günü anlaşmanın uzatılmasına destek vermişti. Üretim kısıntılarına ilişkin iyimserlik son dönemde, ABD'de ham Petrol üretiminin bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte bu ülkedeki arzın artmakta olduğuna iişkin endişeler soncuu azalmıştı.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group analisti Daniel Hynes, "Üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılacağına ilişkin devam eden spekülasyon, gerçekten temel yönlendirici faktör," dedi ve " Petrol , Mayıs ayındaki toplantıda alınabilecek OPEC anlaşmasının uzatılacağına ilişkin kararın biraz daha açık hale gelmesine kadar, 50'li dolarların alt seviyelerinde dalgalanabilir. ABD'de stoklar azalma işaretleri vermeye başladı ve bu da piyasaya destek sağlıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas  Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 16 sent düşerek Hong Kong saati ile 09:58'de varil başına 50.19 dolara indi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 58 altındaydı. Kontrat Perşembe günü 84 sent yükselerek 50.35 dolara çıktı ve 8 Mart'tan bu yana ilk kez 50 doların üzerinde kapandı. Fiyatlar 2015 yılının sonundan bu yana en büyük çeyrek dönemlik düşüşüne hazırlanıyor.

Cuma günü vadesi dolazcak Mayıs vadeli Brent Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 13 sent düşerek varil başına 52.83 dolara indi. Küresel gösterge Brent Petrol ü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 2.63 dolar primliişlem gördü. Daha aktif işlem gören Haziran vadeli kontrat 13 sent düşerek 52.83 dolara indi.

A

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018