Reklam
  • Reklam
Para piyasalarını Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan...

Para piyasalarını Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez yorumladı!

Döviz kurunda neler bekleniyor? Euro, sterlin ve dolar kurunda neler olacak? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez Ekonomi Kıbrıs için yorumladı.

Reklam
20 Ekim 2017 - 10:26
Reklam


19 Ekim 1987 Kara Pazartesi’ sinin  yıldönümünde  oldukça ilgin bir işlem günü yaşadık. Bir tarafta iyi gelen ABD dataları diğer tarafta riskleri gösterene VIX endeksinin %10 un üzerinde artığı,  ABD 2 yıllık ve 10 yıllık tahvillerde faizartığı  ve Dolar endeksinde düşüşün yaşandığı bildiğimiz korelasyonların çok ta çalışmadığı bir gün oldu.  Aşkında baş rolde Apple hisselerindeki satışın olduğunu söyleyebiliriz.  Iphone 8 in bir önceki sürümüne göre çokta yenilik taşımadığı bu nedenle de siparişlerde ciddi bir düşün olduğu bilgisi Apple hisselerini 160 lı fiyatlardan 155 lere kadar düşürdü bu da piyasada diğer satışları tetikledi. Üzerine İspanyol Katalan gerginliği tarafların birbiri ile zıt söylemleri ile gündemdeki yerini güçlenerek korudu. 

Sonuç olarak ters hareketler yaşansa da bugün VİX endeksi, ABD faizleri, Dolar endeksi ve diğer birçok data eski yerine geri dönmüş gözüküyor.


USDTRY ABD faizlerinde düşün eğilimi, EM para birimlerinde genel bir değer artışı ve ABD Türkiye vize sorunu hakkında gelen olumlu haber akışı 3,66 seviyesinin altını görmemizi sağlasa da bugün ki işlemlere bu seviyenin üzerinde devam ediyoruz. 

Flama formasyon oluşumu dikkatimizi çektiği kurda 3,6761 direnç 3,6452 destek seviyesi olarak takip etmekteyiz.

 
EURUSD Katalan gerilimin artması, ABD tarafında gelen olumlu datalar  EUR parite neredeyse hiç etkilemedi. Dün ki işlemlerde 1,1858 seviyesi görülmüş olsa da sabah itibari ile 1,18 e kadar düzeltme geldiğini görüyoruz. Teknik görünüm çok ortada olsa da EUR için kişisel görüşümüz çokta pozitif değil. Şöyle ki ABD tarafında faizlerin artığı, Merkez bankası bilançosunun küçüleceği bir sürece girmemiz beklenirken. ECB tarafında varlık alımlar sonlandırılsa bile bilanço büyüklüğünün korunacağı  
diğer taraftan Faiz farklarının USD lehine devam edeceğini söylemek mümkün. Böyle bir temel ortamda yıl başından beri %17 değer artışı yapmış bir paritenin daha değerli hale gelmesi için ek nedenlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  Henüz teknik olarak yön arayışı devam ediyor. Aşağı yönde daha önce belirtiğimiz OBO oluşum riski devam ettiğini düşünüyor oluşumun destek seviyesi olan 1,1680 i takip ediyor. 

 

GBPUSD BOE başkan yardımcısı Cunliffe Yukarı yönlü enflasyon baskı sinyalleri görmediğini belirtirken Kasım ayında faiz artırımı yapılması yönünde şüpheleri olduğunu söyledi.  Brexit gelişmelerin ardından BOE tarafından da gelen olumsuz söylemler GBP teknik görünümünü oldukça zayıflatmış durumda. 06.10 tarihinde görülen 1,3020 seviyesini destek olarak takip ediyoruz. SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018