Reklam
  • Reklam
Para biriktirmek için bilmeniz gereken 10 sır..
Reklam

Para biriktirmek için bilmeniz gereken 10 sır..

Günümüzün en büyük problemlerinden biri para biriktirebilmek. Peki para biriktirmenin sırları var mı? Tabi ki var, işte sizinle bu sırları paylaşıyoruz.

Reklam
07 Haziran 2019 - 11:09 - Güncelleme: 10 Haziran 2019 - 11:38
Reklam

 

Para biriktirebilmek bir alışkanlık. Aynı diş fırçalamak gibi. Bünyeye bir girdi mi değiştirmesi zor. Bir yaşam şekli haline geliyor.

1 - Birkimin adresi: Durup dururken birikim yapılmaz. Birikimin amacı yani paranın gideceği bir adresi olmalı. Bu finansal hedef kişiden kişiye değişebilir. Ev peşinatı, araba taksidi, yaz tatili, kredi kartı borcumu kapatmak gibi net olmalı.

2 - Önceliklendir: İstediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz ama aynı anda değil. Hedeflerinizi önce listeleyin, sonra önem ve aciliyete göre sıralayın.

3 - Hayal ürünü: İhtiyacınız olan parayı ne kadar zamanda biriktireceğinizi hesaplayıp yazın. Hayal ve hedef arasındaki en büyük fark işte bu plan.

4 - Yağlı alan: Gıda, kira, faturalar, sağlık... Bir sürü harcama kalemi var bütçede. Kimileri istek kimileri ihtiyaç. Hedefe gitmek için bir yerlerden kısıntı yapacaksınız. En kolay olan, en fazla yaptığınız istek harcamalarınızı bulmak. Bunu kilo vermek gibi düşünürsek, en yağlı alan neresi? Buna karar verin.

5 - İlk İş: Para en güzel harcarken birikir. Siz yeter ki elinize para geçer geçmez İLK olarak hedef için bir kenara ayırın.

6 - Satın almadan önce kendine sor: Almadan önce kendine sor: Seçtiğim şeyleri kasada bırakıversem hayatım değişir mi? Aldığım ‘şey’ benim için önemli mi, yoksa hedefime engel mi?

7 - Güvence: Hayat bu, yarın ne olacağı belli değil. Ani durumlar için en az üç aylık zaruri giderleriniz kadar biriktirmiş olmak, sizi güvende hissettirir.

8 - Otomatik: Maaşınız yatar yatmaz, otomatik olarak başka bir hesaba aktarılsın ve oradaki paraya dokunmayın. Hatta en iyisi siz o parayı unutun.

9 - Birikimci arkadaş: İnsan en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalaması olurmuş. Siz de çevrenizi birikim yapan arkadaşlarla donatın. Kimseyi bulamazsanız bana yazın, ben yanınızdayım.

10 - Cepteki para avı : Cep telefonu, internet, TV üyeliği, akıllı telefon uygulamaları... Kullanmadığınız bazı hizmetlere para ödüyor olabilirsiniz. Ekstreleri kontrol edin. Yanlış çekilmiş tutar veya iade edilmeyen ücretler olabilir.

BİR FORMÜL

Gelirinizin yüzde 60’ını ihtiyaçlar, yüzde 30’unu istekler, yüzde 10’unu birikim için ayırın.

BÜTÇE

Devletler, belediyeler, apartman yönetimleri bütçe yaparak yönetiliyor. Siz niye yapmıyorsunuz?

GELECEK OYUNU

■ Ömür uzadı, 120 yaş konuşuluyor.

■ O zamanlar da emekli maaşı yetmeyecek. Çünkü ileri yaşlarda beden değişse de ruh değişmiyor.

■ Hem bugünlerde hayal edemeyeceğimiz sağlık, güzellik teknolojileri gelişiyor.

■ O zamanlar EN AZ şimdiki gelirinizin 3/4’ü kadar paraya ihtiyacınız olacak.

■ E nereden gelecek bu para?

İDEAL ORAN

İş hayatına atılmış, ailesiyle birlikte yaşayan gençler, aylık gelirinin dörtte birini biriktirebilmeli. Geri kalan herkes gelirinin en az yüzde 10’unu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş...