Reklam
  • Reklam
Orhan Güçlü North Power Property, North Residence ve hedeflerini...

Orhan Güçlü North Power Property, North Residence ve hedeflerini anlattı..

North Power Property ile Girne’de özel bir projeyle ilk adımı attılar. Dağ ve deniz manzaralı North Residence ile kalite standartlarını yükselten bir rezidansa hayat veriyorlar. Projeyi sterlin değil, dolar ile satıyorlar. Yatırımcı için her türlü fırsat kapısını açıyorlar. Ayrıca KKTC ile sınırlı kalmayıp, uluslararası işbirlikleri ve yatırım projeleri ile yola devam ediyorlar.

Reklam
07 Kasım 2016 - 15:44 - Güncelleme: 07 Kasım 2016 - 15:54
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Her zaman diyoruz, KKTC büyük bir potansiyel. Kapıda çözüm var. Çözüm sonrası ciddi bir değerlenme sürecine girecek ada. Ayrıca Monaco’dan sonra dünyanın en güvenli ikinci noktasındayız. O yüzden doğru anlatıldığı zaman, yatırımcıyı otomatikman çekiyor kendine bu ada.

İşte bu amaçla kurulan; güçlü sermayesi, tecrübesi ve uluslararası ilişkileriyle Kıbrıs adasına fırsatları taşıyan North Power Property şirketini mercek altına alıyoruz Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de.

Konuğumuz NPP Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güçlü.

NPP’nin hedefi büyük. Global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Gelecek projelerini, yaptıkları uluslararası anlaşmaları konuşacağız. Ama çıkış noktasından başlayalım sohbetimize.

Girne Karakum’da gözalıcı bir rezidans projesi yükseliyor. Bir yanı komple deniz, diğer yanı dağ manzaralı. NPP imzası taşıyan North Residence dikkat çeken birçok özelliği ile, son projeler arasında öne çıkmayı başarıyor.

 

TOPLU YAŞAM KÜLTÜRÜNE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE: NORTH RESIDENCE

Hayırlı uğurlu olsun diyelim, her yönüyle örnek bir proje kazandırıyorsunuz Kıbrıs emlak sektörüne, Girne’ye. Nedir bu projenin ilk adımı?

Çok çok teşekkürler. Yaklaşık 5 buçuk 6 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldum. Ama biz yoğun çalışmaya alışmış bir meslek grubundan geldiğimiz için, durmak yok dedim ve çalışma hayatına atıldım. Emlak sektöründe 4-5 yıl kadar birikim oluşturduk. Empati yapacak ölçüde adayı ve emlak sektörünü tanıdık. Müteahhitlik zaten baba mesleğidir, dede mesleğidir bizde. Hatta bu işi bırakıp, askeri okula gittik zamanında. Dolayısıyla bu sektöre yabancı değiliz. İçinde büyüdük diyelim.

Arkadaşlarımızda toplandık ve birlikte bu işi yapalım dedik. Önce araziyi aldık, daha sonra inşaat şirketimizi kurduk, müteahhitlik belgemizi aldık. Müteahhitler Birliği’ne kayıtlarımızı yaptırdık, encümene kayıtlarımızı yaptırdık.

Benim adadaki geçmişim 11 yıl oldu. 11 yıldır adada yaşıyoruz, adanın sorunlarını biliyoruz, yaşam kültürünü biliyoruz, artılarını ve eksilerini yakından görüyoruz. Bu eksilerin en önemli noktası; toplu yaşam kültürü zayıf.

Apatman hayatı da, site hayatı da biraz zayıf. Yani gelişmemiş. Zaten kat mülkiyeti yasası çıkalı da çok olmadı.

Biz madem çok katlı bir proje yapacağız, bir site yapacağız, bu alandaki zayıflığı nasıl gideririz diye düşündük. Projesiyle, site yönetimiyle örnek bir yapı olsun dedik ve North Residence böyle doğdu..

Yapıp satmak yetmiyor değil mi? Yurt dışındaki projelere baktığımızda, markayı asıl değeri katan, satış sonrası oluşan yaşam kalitesi ve düzenli işleyiş.

Kesinlikle öyle. Markayı yaşatan bu doğru çizgidir. Biz yaptık, sattık, sonrasından banane düşüncesi en  büyük hata. İşte o yüzden biz birçok konuda kendimizi sorumlu hissettik ve bu yönde projeler geliştirdik.

Dedik ki; KKTC genelindeki bu eksik yönleri biz North Residence’da artıya dönüştürelim, hatta sektöre örnek olalım. İyi işletilen bir site olsun burası. İnsanlara toplu konutlarda yaşamanın avantajlarını gösterelim.

Bu detaylarla ilgili çok ciddi çalışmalar yaptık. Sadece işleyiş değil, görsellik de çok çok önemli elbette. Binaların dış görüntüleriyle ilgili estetik açıdan yoğun emek harcadık. Türkiye’deki, Avrupa’daki, dünyanın gelişmiş noktalarındaki özel projeleri tek tek mercek altına aldık. Dağ ve deniz manzaralı kat bahçeleri oluşturduk. Katta villa diyebileceğimiz, çok özel yaşam alanları meydana geldi. Arazimizin konumunu, şeklini her noktasıyla en iyi şekilde değerlendirdik.

 

“ÖNCELİĞİMİZ KAZANÇ DEĞİL, GÜVEN DUYGUSU”

Sadece projenin mimarisi ve yaşam başladıktan sonra yapacağınız profesyonel site yönetimi değil sizi öne çıkaran. Biliyoruz ki içerik konusunda da oldukça hassasınız. Bazı şirketler en ufak masrafını hesabını yaparken, siz bütçenin ağzını fazlasıyla açtınız. Neden?

Aramızdaki fark bu olsun diyelim. Biz yaptığımız işi kusursuz yaptık yıllarca, bundan sonra da öyle devam edeceğiz. Çok kazanalım derdinde değiliz. Sonuçta ticaret yapıyoruz, az kazansak da olur. Bizim için önemli olan insanların güvenine layık olabilmek. Önceliğimiz kazanç değil, güven duygusu. Çok büyük önem veriyoruz buna.

Düşünün ki bir müşteri inşaatta kullanılan tuğlayı görmez. Ne olduğunu bilmez. Ama ben bir tuğlaya, normal tuğlanın tam üç katı para ödüyorum. Çünkü bu tuğla yüzde 50 ses ve ısı izolasyonu yapıyor. Bir başka örnek vereyim; KKTC genelinde birçok projenin drenajı, yani temel yalıtımı yok. Ama biz tüm binanın tabanını özel borularla drene ettik. Yani binanın temeline asla ve kat’a su geçmez. Hani apartmanlarda, dairelerde nemlenmeler başlar, tabanda dökülmeler olur, mutfağa, salona kadar uzar.. İşte bizde böyle bir şeyin olması mümkün değil.

Çünkü biz hem suyu drene ettik, bir kuyuda topladık ve onu da kullanma suyu olarak kullanıyoruz. Binanın peyzajları için kullanacağız. Hem de bütün binayı bohçaladık, bildiğiniz bohçaya aldık izolasyonlarla. Adanın en iyi izolasyon firmasıyla çalışıyoruz, Ögeler firmasıyla. İşlerini gerçekten çok titiz yapıyorlar. Bütün binayı izole ettiler, komple bohçaladılar. O yüzden içimiz rahat. Betonarme sistemimiz de 10 şiddetindeki bir depreme dayanıklı.. Statikçi, öyle bir statik oluşturdu ki, kutluyorum.

Zaten en başta zemin etüdü yaptırdık, sondaj yaptırdık, zemine baktık. Tam 12 metre kazı yaptık. Sonra 8 metre çok sağlam malzemeyle doldurduk, onun üzerine bir metre radya temel yaptık. Bunları çok rahatlıkla söylüyorum, aslında bunlar görünmeyen şeyler.

 

“PROJENİN EKSTRA MALİYETİ ŞİMDİDEN 1 MİLYON TL”

Peki maliyeti arttırmıyor mu bunlar?

Arttırmaz mı, çok ciddi maliyet hem de, az buz değil. Sanıyorum bu ekstra maliyetlerin toplamı, ilk yapılan hesabın dışında 1 milyon TL’yi aşacak.. Yani 1 milyon TL ekstra maliyet koyuyoruz biz bu projeye.

Ama emin olun hiç önemli değil. Biz ömürlük bir bina yapıyoruz. İnsanlar güven duysun, gönül rahatlığıyla otursun istiyoruz. Az önce birkaç örnekte bahsettiğim gibi, kesinlikle kaliteden ödün vermiyoruz.

Biz güzel işler yapalım, onlar da gönül rahatlığıyla North Power Property projelerini tercih etsin..

Burada bir parantez açıp, kısa bir not düşelim. NPP Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güçlü, emekli bir subay. Yıllarca TSK’nın çok özel birimlerinde, çok önemli pozisyonlarda üst düzey görev yaptı. Bugün bir müteahhit ama attığı her adımda, yaptığı her projede askeri disiplin ve sorumlulukla hareket ediyor. O yüzden emin olun, az önce saydığı detayların eksiği var, fazlası yok. Projeyi inceleyince, farkı görüyorsunuz zaten..

 

EN ÖZEL DAİRE 650 BİN DOLAR

Altyapısını çok konuştuk, gelin şimdi yavaş yavaş üst katlara tırmanalım North Residence projesinde. Dedik ya; Bir tarafı komple Girne denizi, diğer yanı dağ manzaralı. 10 katlı bir proje burası. Her katın ayrı bir seyir noktası var.

1+1, 2+1 ve 3+1 seçenekler sunuyor North Residence yatırımcısına. Tabi projede 11 tane de özel daire var. Özellikle kat bahçeli, jakuzili bu daireler, 9 ve 10’uncu katıyla göz dolduruyor.

Fiyatlarıyla da farklı North Residence. Kıbrıs emlak sektörünün çizgisinin dışına çıkıyor ve sterlin değil, dolar ile yapıyor satışları. Projenin başlangıç fiyatı 74 bin dolar. En özel daire ise tam 650 bin dolara satılıyor.

Orhan Güçlü, yabancı yatırımcıların en çok bu özel konseptle ilgilendiğini söylüyor.

Projenin en lüks, en tepesinde, 10’uncu kattaki dairemizin satış fiyatı 650 bin dolar. Emin olun aynı projenin İstanbul’daki karşılığı 8-10 milyon dolar..

Aslında Girne bütün adanın incisi, kalbi, turizmin merkezi, hayatın en canlı olduğu yer. Yine İstanbul’dan bir örnek vereyim. Bu rakamlar İstanbul için artık stüdyo daire fiyatı oldu.

Burada da bir gerçek ortaya çıkıyor; Biz Kıbrıs’ı hak ettiği ölçekte pazarlayamıyoruz. Kıbrıs emlak sektörünün yurt dışına açılma sorunu var. İşte bu engel aşılırsa, projeler gerçek değerlerini bulacak. 

 

2017 YAZINDA YAŞAM BAŞLAYACAK

North Residence projesinde satışlar hızla devam ediyor. NPP, yatırımcılara şirketten vade seçeneği sunuyor. Ayrıca proje Türk koçanlı olduğu için, Türkiye bankaları ile özel anlaşmalar var. Yatırımcı adayları birçok avantajdan yararlanabiliyor.

Tabi burada da Orhan Bey’in askerlikten kalan alışkanlıkları devreye giriyor. “Güvenli bir site, nezih bir yaşam” vurgusu yapan Orhan Güçlü, projeyi satarken de müşteri konusunda seçici davranıyor. Burada da ince eliyor, sık dokuyor diyebiliriz.

Girne’ye ayrı bir hava katacak North Residence projesinde, tüm hazırlıklar 2017 yazında yaşamın başlaması üzerine yapılıyor.

 

NORTH RESIDENCE SAKİNLERİNE ÖZEL BİRÇOK AYRICALIK

Birkaç detay daha paylaşalım sizlerle.

North Residence projesinde satışlar hızla devam ediyor. Projeyi satın alanlar; satış sözleşmesiyle birlikte bir de site yönetim sözleşmesi imzalıyor. NPP, 5 yıl boyunca siteye yönetim hizmeti verecek. Güvenliğinden temizliğine, toplu yaşam kültüründe olması gereken ne varsa, Girne’de yükselen bu projede öncüsü olacak. 

Örneğin projede çanak anten kirliliği olmayacak. Her dairenin her odasına, tüm yayınlar merkezi sistemle verilecek. Fiber optik altyapısı ile tam 100 mbps internet kullanacak North Residence sakinleri.. Yine en özel projelerde görüntü kirliliği yaratan klima motorlarını North Residence’da göremeyecek kimse. Çünkü onlar da düşünülmüş. Mimariye uygun şekilde, özel klima ve su borusu kanalları tasarlanmış projede..

 

Girne Karakum’da, Oscar Hotel yanında sona yaklaşan projede detaylar böyle. Dediğimiz gibi; eksiği var, fazlası yok. Detaylar için şantiyeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Şimdi dönelim North Residence ile kalite çıtasını yükselten NPP’nin yeni yol haritasına. Bundan sonrasında neler planlıyorsunuz Orhan Bey?

 

“BİRÇOK ÖZEL PROJEYİ AYNI ANDA HAYATA GEÇİREBİLECEK GÜÇTEYİZ”

Peki bundan sonra NPP ne yapacak? Kıbrıs emlak sektöründe hedefi nedir?

Npp’nin hedefi büyük. NPP KKTC’de doğdu, Türkiye ve Avrupa’da büyüyecek. Global bir şirket olmak istiyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti’nden yatırımcılarla irtibat halindeyiz. Bu firma dünyanın en büyük beşinci İnşaat firması. Ve biz onlarla Kıbrıs’ta yatırım yapmaları için diyalog halindeyiz hali hazırda. Ön protokol de imzaladık ayrıca. Bu şekilde adanın kalkınmasına, alt yapısına sermaye pompalayacak şekilde bir işbirliklerinin de önünü açtık.

Konut sektöründe güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Piyasada talep olduğu sürece, bu sektörün içerisinde varız. Sadece burada değil, konut talebinin olduğu her noktada biz bu işi yapacağız, dünyanın neresinde olursa olsun. Web sayfamızda da vizyon kısmımıza yazdık. Global bir şirket olmak üzere yola çıktık.

Tabi burada özel bir vurgu yapmak istiyorum. Bizim hedefimiz hızlı büyüme değil, temkinli büyüme.. Çok hızlı, hesapsız kitapsız, önünü görmeden bir büyüme bir müddet sonra kopma, yıkılma ve hayal kırıklığını beraberinde getirir.

Biz tecrübemiz, güçlü sermayemiz ve uluslararası işbirliği ağımızla, güçlü adımlar atarak yolumuza devam ediyoruz.

Şu an North Residence projemizle eş zamanlı olarak Girne’de bir diğer projemizin de inşaatı devam ediyor. Elips Tower da özel bir proje.

Girne şehir merkezinde ticari projeler üzerinde çalışıyoruz, birkaç noktada son aşamaya geldik. Onun dışında şehre yakın ve lüks bir villa sitesi kurmak için hazırlıklarımız sürüyor.

Aslında daha birçok özel projeyi aynı anda hayata geçirebilecek güçteyiz, donanımdayız. Ama bu konuda bir özeleştiri yapmam gerekiyor. Maalesef Kıbrıs adası yabancı yatırımcıya doğru anlatılamıyor. O yüzden de buradaki projeler hak ettiği karşılığı bulamıyor.

Biz NPP olarak hem kaliteli projelere imza atıyoruz, hem de doğru yatırımcıları adaya taşıyoruz.

Herkes bilsin ki, NPP emin adımlarla ve adından çok söz ettirecek projelerle yoluna devam ediyor..

Güzel bir sohbetti. Orhan Bey’in de dediği gibi sektörde kalite çıtasını yükseltecek bir proje ile tanışıyor Girne. Askeri disiplinin ve mükemmeliyetçi bakış açısının, inşaat sektörüne yansımasını da görmüş olduk bu vesileyle. NPP’ye yeni projelerinde başarılar diliyoruz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..