Reklam
  • Reklam
"Okul kadrosu değil; bakanlık kadrosu olacak"

"Okul kadrosu değil; bakanlık kadrosu olacak"

Öğretmenler için 'norm kadro' tartışması. İşte detaylar...

Reklam
15 Mayıs 2017 - 09:13 - Güncelleme: 15 Mayıs 2017 - 16:12
Reklam

Ahmet Vamık

 

KTOEÖS eski yöneticilerinden Hasan Sarpten, Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için “norm kadro” sistemini hayata geçireceğini iddia etti.

Türkiye’de 2016 yılından beridir uygulanan “norm kadro” sisteminin uygulanmasının gündeme geleceğini dile getiren Sarpten, “Norm kadro demek, öğretmenlik adına bir anlamda ‘kadrosuzluk’ demektir. Bu sistemle kadrolar standart hale getirilecek ve artık ‘okul kadrosu’ değil; ‘bakanlık kadrosu’ olacak” dedi.

Kapalı kapılar ardında bu çalışmaların sürdüğünü savunan Hasan Sarpten, “Göç yasası nedeniyle zaten öğretmenler arasında bir ayrımcılık söz konusuydu, şimdi norm kadro sistemine geçilirse bir de öğretmenler arasında siyasi ayrımcılık ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Hasan Sarpten’in ‘norm kadro’ iddialarıyla ilgili olarak Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ise ‘norm kadro’ fikrinin yeni bir mesele olmadığını ve Türkiye ile KKTC arasındaki Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'nde imzalanan maddeler arasında yer aldığını ifade etti.

Norm kadro düşüncesini acilen uygulamaya koymak gibi bir düşünceleri olmadığını dile getiren Bakan Berova, “Şu anda halihazırda ülkemizde bulunan A öğretmen ve B öğretmen kadro sistemi sürdürülebilir bir sistem değil. Beş yıl içerisinde bu sistemi mutlaka ortadan kaldıracağız ve bunun için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Yeni kurulacak sistemle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin belirleneceğini ifade eden Bakan Berova, daha sonra bu düşüncenin paydaşlar ile görüşüleceğinin de altını çizdi.

Ülkemizin tanınmış eğitimcilerinden, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Yönetim Kurulu eski Üyesi Hasan Sarpten, geçtiğimiz hafta sosyal medyada Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için “norm kadro” sistemini hayata geçireceğini iddia etti. Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki eğitim yılı için Türkiye Eğitim Bakanlığı ile görüşmelere devam ettiğini ve Türkiye’de 2016 yılından beridir uygulanan “norm kadro” sisteminin uygulanmasının gündeme geleceğini dile getiren Sarpten, “Norm kadro demek öğretmenlik adına bir anlamda ‘kadrosuzluk’ demektir. Bu sistemle kadrolar standart hale getirilecek ve artık ‘okul kadrosu’ değil ‘bakanlık kadrosu’ olacak ve Eğitim Bakanlığı öğretmenleri istenilen yere gönderebilecek. Yani öğretmen atamaları da siyasileştirilecek” şeklinde konuştu. 

Konuyla ilgili olarak Kıbrıs Postası’nın sorularını yanıtlayan ve norm kadro düşüncesini acilen uygulamaya koymak gibi bir düşünceleri olmadığını dile getiren Bakan Berova ise “Şu anda hali hazırda ülkemizde bulunan A öğretmen ve B öğretmen kadro sistemi sürdürülebilir bir sistem değil” dedi.

SARPTEN: “EYLÜL AYINDA YENİ 110 ÖĞRETMENE İHTİYAÇ OLACAK”

Konuyla ilgili, Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Hasan Sarpten, ‘norm kadro’ sisteminin Türkiye ve dünyada uygulanan bir tür torba kadro sistemi olduğunu ifade etti. Ülkemizdeki mevcut atama sisteminin siyasetten arınmış bir sistem olduğunu, öğretmenlerin bir okula atandığını, okul kadroları oluştuğunu ve Eğitim Bakanlığı’nın istediği gibi öğretmenlerin yerini değiştirmediğini belirten Hasan Sarpten, “Norm kadro sistemi gündeme gelirse atamalar Eğitim Bakanlığı’na bağlı olacak ve Bakanlık öğretmenleri istediği gibi yönlendirebilecek. Şu anda bunu dillendirmiyorlar fakat yeni eğitim döneminin başlangıcı eylül ayında 110 yeni öğretmene ihtiyaç olacak fakat bu açığı kapatmak için hiçbir hazırlık yapılmadı. Bakanlık bu açığı ‘norm kadro’ sistemi ile öğretmenleri farklı farklı okullarda görevlendirerek kapatmaya çalışacak” iddiasında bulundu.

“A ÖĞRETMEN VE B ÖĞRETMEN STATÜLERİNİ DE ORTADAN KALDIRACAKLAR”

KKTC'de şu anda A öğretmen ve B öğretmen kategorileri bulunduğunu, bir öğretmenin göreve yeni başladığı dönemde B öğretmen statüsünde olduğunu, 20 yılını dolduran bir öğretmenin ise A öğretmen statüsüne girerek ders saatlerinin azaltıldığını ve 25 yılını dolduran bir öğretmenin ders saatlerinin daha da düşürüldüğünü kaydeden Hasan Sarpten, Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler arasında ayrımcılığa neden olduğu gerekçesiyle bu statüleri de ortadan kaldıracağını savundu.

“ÖĞRETMENLER, BAKANLIĞIN MEMURU HALİNE GELECEK”

Kapalı kapılar ardında bu çalışmaların sürdüğünü iddia eden Hasan Sarpten, “Göç Yasası nedeniyle zaten öğretmenler arasında bir ayrımcılık söz konusu, şimdi norm kadro sistemine geçilirse bir de öğretmenler arasında siyasi ayrımcılık ortaya çıkacaktır. Bu sistem uygulamaya konulursa öğretmenler Bakanlığın memuru haline gelecek” dedi.

BEROVA: “NORM KADRO DÜŞÜNCESİ YENİ BİR MESELE DEĞİL”

Hasan Sarpten’in ‘norm kadro’ iddialarıyla ilgili olarak Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, ‘norm kadro’ fikrinin yeni bir mesele olmadığını ve Türkiye ile KKTC arasındaki Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'nde imzalanan maddeler arasında yer aldığını ifade etti. Norm kadro düşüncesini acilen uygulamaya koymak gibi bir düşünceleri olmadığını dile getiren Bakan Berova, “Şu anda halihazırda ülkemizde bulunan A öğretmen ve B öğretmen kadro sistemi sürdürülebilir bir sistem değil. Beş yıl içerisinde bu sistemi mutlaka ortadan kaldıracağız ve bunun için çalışmalarımız sürüyor” dedi. Yeni kurulacak sistemle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin belirleneceğini ifade eden Bakan Berova, daha sonra bu düşüncenin paydaşlar ile görüşüleceğinin de altını çizdi.

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..