Reklam
  • Reklam
OHAL döneminde seyahat ederken bu kurallara dikkat!

OHAL döneminde seyahat ederken bu kurallara dikkat!

Ohal ilan edildi, birçok kişi seyahat ederken uygulanacak denetimi merak ediyor. İşte Olağanüstü Hal döneminde, havalimanlarında işleyecek sürecin ayrıntıları.

Reklam
21 Temmuz 2016 - 17:02 - Güncelleme: 21 Temmuz 2016 - 18:19
Reklam

Darbe girişimini püskürten Türkiye'de, üç aylık OHAL dönemi başladı. Peki bu süreçte seyahatler nasıl etkilencek? 

Sıkı tedbirler uygulanacak havalimanlarında. İşte bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü bir genelge yayınladı ve aranacak şartları sıraladı. 

Siz de seyahat etmeden önce, bu başlıklara dikkat edin.. 

* Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. İşverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

 Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebiliyor.

* Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

* Emekli ya da Bağ-Kur’a bağlı yolcuların yanında mutlak SGK dökümleri olması gerekmektedir.

* Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekiyor.

 Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.

* Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin veriliyor.

* Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.

** Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin veriliyor.

Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri öneriliyor..

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Halil Çelik
    2 yıl önce
    37 yaşındayım hiç bir yerde çalışmıyorum para sıkıntım yok sgk dökümü yıllar öncesinden sigorta görünüyor 1 ekime uçuşum var sıkıntı olurmu bordo pasaport sahibiyim annem dul ve yetim aylığı alıyor onun dökümünü almam gereklimi teşekkürler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..