Reklam
  • Reklam
Obama Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü…

Obama Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü…

ABD Başkanı Obama, veda turunun ilk ayağı olan Atina'da Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüşmesinde Kıbrıs sorununu da konuştu.

Reklam
16 Kasım 2016 - 08:10
Reklam

ABD Başkanı Barack Obama, Kıbrıs meselesinde ikili bir federasyonu desteklediklerini belirterek “Gelecek haftalar veya aylar içersinde, bu mesele çözülebilir" diye konuştu.

Yunanistan'ın başkenti Atina'ya düzenlediği iki günlük ziyaret kapsamında Başbakan Aleksis Çipras ile görüşen Obama, ortak basın toplantısında konuştu.

Kıbrıs meselesini Çipras ile konuşmalarında ele aldıklarını belirten Obama, ikili bir federasyonu desteklediklerini vurgulayarak, "Müzakerelerde başarı kesin değil. Ama on yıllar süren sorunu çözme fırsatı olabilir. Çözümün yapılabilir olduğundan yana umutluyuz. Gelecek haftalar veya aylar içersinde, bu mesele çözülebilir" dedi.

"Türkiye ile diyalog ve işbirliğinden yanayız"

Başkan Obama ile olan görüşmede Yunanistan’ın ekonomik sorunu ve bölgesel meselelerin yanı sıra Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununun da ele alındığını belirten Çipras ise, “Türkiye’nin bölge için kritik rolü bulunan bir ülke olduğunu” söyledi.

Çipras, Obama’ya Türkiye ile diyalog ve iş birliğinden yana olduğunu belirttiğini ifade ederek, “(Türkiye) Bölgemiz için kritik rolü bulunan bir ülke. Bu önemli ilişkiler sadece karşılıklı saygı ve savaş tehdidi olmadan ve egemenlik hakları inkar edilmeden mümkün olabilir. Başkan Obama ile tabii ki Kıbrıs sorununu da görüştük. BM kararları ve Kıbrıs’ın AB üyesi bir ülke olma özellikleri temelinde bir çözümden yana olduğumu dile getirdim. Bu çerçevede Ada’da sürdürülen kritik ve önemli müzakereleri desteklediğimizi belirttim." diye konuştu.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..