Reklam
  • Reklam
NovaBank Genel Müdürü Bülent Berkay 2018 yol haritasını...

NovaBank Genel Müdürü Bülent Berkay 2018 yol haritasını anlattı..

2017 yılının NovaBank için yeniden yapılanma yılı olduğunu vurgulayan Berkay, 2018 yılında eğitime yatırım yapacaklarını anlattı.. İşte detaylar..

Reklam
13 Mart 2018 - 05:35
Reklam

 

“2018 YILINDA EN ÖNEMLİ  ÖNCELİĞİMİZ OLAN EĞİTİME YATIRIM YAPACAĞIZ”

2017 yılı nasıl bir yıl oldu sizin için?

NovaBank için 2017 yeniden yapılanmanın tamamlandığı bir yıl oldu. İnsan kaynaklarımızın yanısıra, teknolojik gelişim anlamında da projelerin tamamlandığı ve 2018 yılında yeni internet bankacılığımız ve dijital bankacılık hizmetlerimizin de müşterilerimizin kullanımına girmesi hedeflendi. Rakamsal performans ve gelişim anlamında 2017 yılı içerisinde bilanço aktif büyüklüğümüz %55 artarak 260 milyon seviyesine, kredilerde %60 bir artışla 140 milyon ve mevduat gelişimi de  %60 bir büyüme ile 220 milyon seviyesine ulaşmıştır. 

2018 yılında planlarınız neler, yol haritanızda neler var?

Bankamız hala çok genç bir banka ve gelişim süreçlerinde geçmektedir. Yeni bir banka olmanın sıkıntılarının olmasının yanısıra, bunun önemli bir avantaj olduğunu değerlendiririm. Gelişim planlarınızı başlangıç aşamasında yapabiliyor olmanız önemli bir fırsat. NovaBank’ta 2018 yılı içerisinde teknolojik yatırımlarımızın yanısıra iş modelimizde özellikle ticari müşteriler yönünde yoğunlaşacağımızı söyleyebilirim. Bu hedefimizi gerçekleştirirken müşteri ziyaretlerimiz en üst düzeyde yani Genel Müdür,Genel Müdür Yardımıcısı ve  Şube Müdürleri seviyelerinde yapılarak müşteri ihtiyaçlarını detaylarda çok iyi anlayıp taleplerinin karşılanması önceliklendirilmiştir. 2017 yılında önemli bir gelişim gösteren inşaat sektörü NovaBank’ın da hedefleri arasında ancak bu yönde katkımız proje bazında finansman şeklinde olacaktır.Yani inşaat başlangıcından anahtar teslime kadar tüm süreçleri müşteri ile birlikte takip ederek projenin başarıya ulaşması bizim için çok önemli. 

Yeni yılda NovaBank’ın daha iyi noktalara gelmesi için öncelikleriniz neler olacak?

Yeni yılda geçmiş yılda da olduğu gibi en önemli önceliğimiz İnsan kaynaklarına yatırım yani eğitim olacaktır. İyi eğitilmiş , konusunda uzman, çalışkan ve müşterilere doğru zamanda en iyi hizmeti veren bir takım bana göre her işletmenin en değerli hazinesidir. Kısacası NovaBank müşterisinin gözüne bakarak, hizmette en iyiyi hedefleyerek ve en önemlisi bunu tüm ekibi ile uygulayarak gelişimine devam edecektir.

Birçok hedefin yanında 2018 yılında özellikle “K-Pet” Kıbrıs Türk Pertrolleri işbirliği ile Bayilerde hayata geçirilecek bir sürprizimiz olacaktır. Bunu K-Pet Genel Müdürü sevgili dostum Cem Arat ile duyurusunu Ocak ayı içerisinde yapıyor olacağız. 


2017 yılının sonlarında yaşanan döviz belirsizliği 2018 yılına yansır mı sizce?

Sterlin tarafında son günlerde AB ile İngiltere’nin tazminat konusunda anlaşmaya yaklaşması kısa sterlin pozisyonlarında kapanmalara neden oldu bunun yanında İngiltere ekonomisinin hızlıca toparlanma sürecine giriyor olması ve BREXIT sürecinin ilerleyişinin 
Hızlanması GBP para birimini 2018 yılında daha az kırılgan yapabilecektir .Önemli gelişme olarak İngiltere de %3 enflasyon seviyelerine ulaşılmış olması beklentilerin aksine Faiz artırımlarına başlanabileceği yorumu yapılmasına neden olmaktadır. Bu öngörümüzün gerçekleşmesi durumunda GBP /TRY 2018 ortalama kuru 5.30/5.40 seviyelerinde tahmin ediyoruz.  

Amerikan Dolarında ise ABD vergi reformunun 2018 yılı ilk çeyreğinde uygulamaya geçmesini bekliyoruz.Böylece en azından 2018 yılının ilk döneminde doların hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler nezdinde baskısı artacaktır.Bu bağlamda ABD 10 yıl faiz oran beklentimiz %3 seviyelerine kadar çıkabileceğini öngörüyoruz. Bu paralelde önümüzdeki yıl usd try 4.35 avg yılı tamamlayabilir.

Euro tarafında Avrupa Merkez Bankası net bir şekilde uzun vadeli faiz beklentilerini bastırma eğilimindedir. Avrupa Merkez Bankasının Ekim ayı faiz kararının diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur ilk defa piyasaları 2019 yılı sonrasına kadar faiz artırımını olmayacağı konusunda ikna ettiğini görüyoruz. Buna paralel baz senaryomuz 2018 yılında Eur / Usd paritesi  1.20 ‘ lerin üstünü test etse de göreceli olarak USD karşısında güçsüzlüğünü korumasıdır .

TRY ve FAİZ 

TRY cinsi faizler de %16 seviyelerini görebiliriz .USDTRY açısından 2018 yılı aşağı yönlü potansiyelin 2017 yılına kıyasla yukarıda belirttiğimiz küresel gelişmeler ve Türkiye’nin seçim atmosferine giriyor olması son derece düşük ihmital görüyoruz. 

Enflasyon da  belirgin katılık ve yukarı yön potansiyelini gerek gevşek maliye politikaları gerekse petrol fiyatlarında artış ihtimali destekliyor .Bu sebeble faiz oranlarında yükseliş kaçınılmaz görünüyor .

Özetle  paylaştığımız bilgiler ışığında gerek faiz piyasaları gerekse döviz piyasaları 2018 yılında dalgalı seyrine devam edeceğini açık bir şekilde görebiliyoruz. KKTC finansal sektörün ve ekonominin bu tür piyasa dalgalanmalarından ciddi anlamda etkileneceği aşikardır.

Temelde gerek hane halkının gerekse ticaret yapanların tamamının böyle dönemlerde her türlü riskten uzak durması veya  kaçınılmaz risklerini kontrol altında tutabiliyor olması en önemli konu olacaktır .

İş dünyasına ve girişimcilere bir mesajınız var mı?

35 yıldır Bankacılık sektörü içerisindeyim. NovaBank’ta Genel Müdür’e ulaşmak sadece bir telefon kadar basittir. Çok iyi bir ekip oluşturduk, müşterilerimizi dinleyerek ve çok çok iyi hizmet vererek gelişmeye devam edeceğiz. Müşteri ziyaretlerimizi Kıbrıslı deyimi ve beklentisi ile “Bizde de bir hesapcık açın” mantığı ile yapmayacağız. Bizim hedefimiz ziyaretlerimizde Novabank’ın ne yaptığını ve sunduğu hizmetleri müşterilerimize anlatma şansını bulmak ve doğru zamanda ortak faydaları yaratarak iş birliği başlatmak olacaktır. Novabank’a bekleriz.

Tüm halkımıza sağlıklı mutlu ve daha güzel bir 2018 temenni ederim.
 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..