Reklam
  • Reklam
Near East Bank’tan esnafa ve iş dünyasına özel krediler..

Near East Bank'tan esnafa ve iş dünyasına özel krediler..

Kıbrıs ekonomisi için esnaf kredileri büyük önem taşıyor. Peki bu ürünlere talep nasıl, krediler ekonomiye nasıl dönüş sağlıyor. Detayları Near East Bank Ürün Geliştirme ve Pazarlama Birimi Kıdemli Müdür Yardımcısı Timuçin Samancıoğlu değerlendirdi.

Reklam
25 Kasım 2016 - 11:46 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 01:00
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Ekonomi dönem dönem darboğaz yaşıyor. Alışveriş azalıyor, piyasadan nakit çekiliyor. İşte böyle dönemlerde destek programları büyük önem taşıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bir süre önce esnafa ve hizmet sektörüne yönelik faiz destekli kredi programı açtı. 3 milyonluk bir kaynak koydu ortaya ve bunun belirli koşullarda esnafa dağıtılmasını istedi.

Kaynak bakanlıktan, dağıtım işlemi bankalardandı.

Tam 11 banka katıldı programa.

Kredinin yıllık faizi yüzde 13,5 olarak belirlendi. Yarısını devlet karşılayacaktı. 60 bin ile 80 bin TL’lik rakamlar halinde dağıtılacak, 36 ay eşit taksitli olacaktı.

Kredi açıldı ve çok çabuk sahiplerini buldu.

İşte bu esnaf kredisine talebi, kredinin ekonomiye etkisini ve yeni kredi ürünlerini Near East Bank Ürün Geliştirme ve Pazarlama Birimi Kıdemli Müdür Yardımcısı Timuçin Samancıoğlu ile konuştuk.

 

Esnaf kredilerine başvurular nasıl gidiyor? Talep ne durumda?

Yoğun talep geliyor tabii kendi içimizde zaten ona uygun birçok müşteri var yenilerin dışında. Zaten bankalar önce kendi içerisindeki uygun görülen, müşterilerine kolaylık sağlıyor. Önce bu müşteriler geldi. Onların dışında her sektörden; her meslek grubu esnaftan başvurular oldu.

Tabii bir kota var. Kredi ürünü için bütün bankalar rezervasyonlarını yapıyor ve kota doluyor. Ama hala arayıp da bu krediyi soran, faydalanmak isteyen esnaflar var. Yani talep devam ediyor.

 

Her başvuran alabiliyor mu bu krediyi? Yoksa bazı kriterlere takılanlar oluyor mu?

Başvuru kriterleri var. Örneğin yıllık cirosunun 1 milyon TL’nin altında olması gerek. Yani küçük esnaf olmalı. Birinci en önemli kriter bu. Resmi belgelerde kayıtlı 2015 bilançosunun bu kriterlerde olması gerekiyor. Bunun yanında odalardan birine kayıtlı olması gerekiyor. Bu kez uzun bir zaman kısıtlaması konmadı, üç aylık bir geçmişi olan şirketler de bu haktan faydalandı.

 

Kredinin dönüşü nasıl oluyor? Kullananlar taksitlerde aksama yaşıyor mu?

Kredinin dönüşleri iyi. Biz geçmişte de kullandırmış olduğumuz kadar tüm faiz destekli kredileri tahsil edebiliyor durumdayız. Hiçbirinde bir sıkıntı yaşanmadı. Zaten Kobigem diyor ki; “ben faiz desteğini veririm, kredi batarsa banka sorumludur.“ Durum budur, o yüzden bankalar da bu durumun farkında olduğu için, talepleri de yavaşça, ince eleyip sık dokuduğu için, doğru insanlara veriyorlar krediyi. Çünkü gerçekten doğru kişiye verirsiniz, yatırım yerine bulur. Esnaf kazanır, esnaf kredisini gününde öder.

 

Ekonomiye, iş dünyasına nasıl dönüyor bu krediler? Sizce gerçek anlamda yatırımda mı kullanılıyor?

Banka gerçekten size bahsettiğim prosedürde uygulanan proformaların gerçekliğini araştırıp teyit edilebiliyorsa, gerçekten o proformaları verebiliyorsa, ciddi anlamda satıcılar kazanıyor. Çünkü esnafın bankadan aldığı kredi, yine işine yatırım olarak gidiyor. Yani bu para yine piyasaya giriyor. Bir yandan esnaf kazanırken, ona malı satan da kazanıyor, bu krediden faydalanıyor. Ciddi anlamda bankalar doğru tahsis yaptığında kuruşu kuruşuna piyasaya dağılıyor bu para hızlı bir şekilde.

 

Bu tarz projelerin ve programların arttırılması ekonomiye nasıl yansır?

Bence canlandırır, bankaların müşteri akışını hızlandırır. İnsanlar faydalanmak ister, fırsattan faydalanamasa dahi, yine bankaların sunduğu cazip koşullardan kredi almasını sağlar. Ondan faydalanmaz, bankanın uygun şartlarından faydalanır. Yani esnafın ihtiyacı olan para, bir türlü piyasaya doğru bir şekilde ulaşır. Eğer bakanlığın programından 500 müşteri yararlanıyorsa, 500 müşteriye de bankalar kendi bünyesinde veriyor aslında benzer kredileri. Yani bir anda amaçlanan sayının iki üç katı fayda sağlanmış oluyor piyasaya.

 

Faiz destekli esnaf kredisi dışında, ne tür fırsatlar sunuyorsunuz iş dünyasına?

Ticari krediler olarak bakacaksak, kobilere yönelik krediler olarak bakacaksak, uygun koşullarda bu sektörlere yönelik kampanyalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü bizim için esnaf önemli, iş insanı önemli. Onlar yatırım yaptıkça, onlar büyüdükçe ekonomi büyüyor. Near East Bank olarak her zaman özel fırsatlarla iş insanımızın yanındayız. Ürünlerimizi, fırsatlarımızı, kampanyalarımızı hem web sitemizden, hem de sosyal medya hesaplarımızdan güncel olarak takip etmelerini öneriyorum.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..