Reklam
  • Reklam
Naneden ’’para’’ akıyor..

Naneden ''para'' akıyor..

Konya'da iki kuzenin yerli imkanlarla ürettiği, atmosferik gazları basınç altında kullanarak bitkilerden yağ çıkaran makine, 12 liralık 1 kilogram kuru naneden, 260 Euroluk esans çıkartıyor.

Reklam
23 Mayıs 2017 - 12:49
Reklam

 

KONYA'DA MAKİNE VE MEKATRONİK MÜHENDİSİ İKİ KUZENİN YERLİ İMKÂNLARLA ÜRETTİĞİ MAKİNEYLE BİR KİLOGRAM NANEDEN 260 EUROLUK ESANS ÇIKARTILIYOR

MAKİNENİN ÜRETİCİLERİNDEN ALİ ATLIOĞLU: "KİLOGRAMI 12 LİRA OLAN KURU NANEDEN 20 GRAM ESANS ELDE EDİYORUZ. BU BİR KİLOGRAM NANEDEN TOPLAM 260 EUROLUK KAZANÇ ANLAMINA GELİYOR. YAKLAŞIK BİR SAATLİK İŞLEMLE 12 LİRALIK NANEYİ YAKLAŞIK BİN LİRALIK GELİRE DÖNÜŞTÜREBİLİYORUZ"

"BU MAKİNEYLE AYRICA FISTIK YAĞI ÇIKARILABİLİR, YUMURTANIN PROTEİNİ AYRILABİLİR"

Konya'da iki kuzenin yerli imkanlarla ürettiği, atmosferik gazları basınç altında kullanarak bitkilerden yağ çıkaran makine, 12 liralık 1 kilogram kuru naneden, 260 Euroluk esans çıkartıyor.

Merkez Karatay ilçesinde makine üretimi yapan bir firmada çalışan 24 yaşındaki kuzenler Ali ve Sait Adil Atlıoğlu, süper kritik akışkanlarla bitkisel yağ üretimi yapan bir makine üretmeye karar verdi.

Bitkilerden, atmosferik gazları basınç altında kullanarak esans çıkartan makineleri inceleyen amca çocukları, çalıştıkları firmada, gece gündüz mesai harcayarak, "Qualitec Süper Kritik CO2 Ekstraktör" adını verdikleri makineyi yaptı.

Makinenin üreticilerinden Ali Atlıoğlu, AA muhabirine, geçen yıl Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduğunu ve kuzeni Sait Adil ile süper kritik karbondioksitin kullanım alanına ilişkin çalışma yaptıklarını söyledi.

Muadilleri yurt dışındaki birkaç firma tarafından üretilen makineyi yerli imkânlarla yapmaya karar verdiklerini dile getiren Atlıoğlu, "Dünyada sadece 4-5 firma bu cihazın üretimini gerçekleştiriyor. Biz dört aylık bir sürede ürettik. Laboratuvar ölçeklisini de bir ayda yaptık. Sistem, sadece uçucu yağ elde etmeye yönelik değil, sterilizasyon, tohum ömrünün uzatılması çalışmalarında da kullanılıyor." dedi.

Atlıoğlu, makinelerinin ayrıca fıstığın yağını çıkarabileceğini, yumurtanın proteinini ayırabileceğini anlattı.

"TÜRKİYE 2016'DA 1,7 MİLYON DOLARLIK NANE ESANSI İTHAL ETTİ"

Atlıoğlu, Türkiye'nin 2016'da 1,7 milyon dolarlık nane esansı ithal ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"İthalatın nedeni bu makinenin ülkemizde olmaması. Bunun yaygınlaşması lazım. Kuru nanenin kilogramı 12 lira. Bundan yüzde 2 oranında esans elde edebiliyoruz. Bunun gramı 13 Euro. Yurt dışından bu fiyata alıyoruz. Pilot ölçekli yaptığımız bu makinede 50 dakikada bir kilogram mamulü işleyerek 20 gram esans çıkartılıyor. Kilogramı 12 lira olan kuru naneden 20 gram esans elde ediyoruz. Bu, bir kilogram naneden toplam 260 Euroluk kazanç anlamına geliyor. Yaklaşık bir saatlik işlemle 12 liralık naneyi yaklaşık bin liralık gelire dönüştürebiliyoruz."

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..