Reklam
  • Reklam
Müzakerelerde kritik gün!

Müzakerelerde kritik gün!

Kıbrıs müzakerelerinde Cenevre Zirvesi sonrası başlayan belirsizlik sürüyor. Öte yandan yarın yapılacak olan liderler zirvesinin son derece kritik olacağı belirtiliyor. İşte detaylar...

Reklam
31 Ocak 2017 - 08:59
Reklam

Kıbrıs müzakerelerinde Cenevre Zirvesi sonrası başlayan belirsizlik sürerken, yarın yapılacak olan liderler zirvesinin son derece kritik olacağı belirtiliyor.

Liderlerin geçtiğimiz hafta yaptığı görüşme sonrasında 12 Ocak günü başlayan ve 18 Ocak tarihinde Mont Pelerin’de teknik komiteler düzeyinde devam eden uluslararası konferansın ikinci safhası hakkındaki sorulara ‘1 Şubat görüşmesinin gündem maddelerinden birisi de budur’ şeklinde cevap vermesi bu konudaki beklentileri yükseltmiş durumda.

Diplomatik çevrelerden elde edilen bilgilere göre liderlerin yarınki görüşmede konferansın ikinci safhasını ilan etmelerinin zor ancak imkânsız olmadığı iddia ediliyor. Buna göre zirvenin ikici safhasının Şubat ayı ortalarında yapılması öngörülüyor.

Aynı kaynaklar, görüşmeden zirveye devam kararı yerine, ara bölgede görüşmelere devam şekilden bir karar almasının adadaki çözüm umutlarının azalması anlamına gelebileceğini bunun da sürecin önce Nisan ayında yapılması öngörülen Türkiye’deki başkanlık referandumuna ardından da Şubat 2018’de yapılacak olan Rum Başkanlık seçimleri engeline takılması ihtimalinin yüksek olduğu konusunda da hemfikirler.

Ancak Kıbrıs görüşmelerinin üzerine Türkiye-Yunanistan arasından son günlerde FETÖ’cü askerlerin iade edilmemesi ile başlayan ve iki tarafın askeri güçlerinin geçtiğimiz hafta sonu karşı karşıya geldiği Kardak Kayalıklarındaki gerginliğin gölgesi düşmüş durumda.

Öte yandan geçtiğimiz hafta içerisinde Türk ve Yunan Dışişlerinin karşılıklı olarak suçlamalarda bulunmalarına rağmen yine hafta sonu adanın 3.garantörü olan İngiltere’nin Başbakanı Teresa May’in Türkiye’ye yaptığı ziyarette verilen çözüm mesajları ise olumlu gelişmeler olarak görülüyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün saat 12.00’de BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul edecek. Eide’nin Akıncı görüşmesinden önce Rum Lider Nikos Anastasiadis ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Liderlerin müzakerecileri Özdil Nami ile Andreas Mavroyanis ise dün sabah bir araya geldiler. Ara bölgede yapılan görüşmenin yarın yapılacak olan liderler görüşmesine hazırlık amacı taşıdığı da gelen bilgiler arasında.

Liderler görüşmesi ise yarın saat 11’de başlayacak.

 

Reklam
Reklam
Kaynak: kıbrıs postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018