Reklam
  • Reklam
Mutlaka Okumanız Gereken 16 Girişimcilik Kitabı.
Reklam

Mutlaka Okumanız Gereken 16 Girişimcilik Kitabı.

Başarılarla Dolu Girişimcilik Kitapları.

Reklam
06 Aralık 2019 - 12:13
Reklam

Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Girişimciliğin en iyi örnekleri arasında yer alan Tony’nin akıcı ve keyifli bir şekilde anlattığı Mutluluk Dağıtmak kitabı, İclal Büyükdevrim Özçelik’in kaliteli çevirisi ile de ülkemizdeki raflarda yerini almayı başarmıştır. Özel hayatından iş hayatına kadar her detayı ince bir şekilde dokuyan Tony, çocukluğunda solucan çiftliği kurmuştur. Girişimcilik ruhunu çocukluğundan beridir devam ettiren bireyimiz şu anda dünyanın en iyi ayakkabı, giyim ve aksesuar sitesinin sahibi olmuştur. Amerika merkezli olarak faaliyet gösteren Zappos sitesinin en iyisi olduğunu söylememizin nedeni ise şüphesiz siparişlerin en geç 2-3 gün içerisinde gelmesi, 365 gün içerisinde ayakkabı değişim ile iade hakkınızın bulunması ve alıcı ile gönderici olarak iki taraflı şekilde ücretsiz kargo imkanını sunmasıdır. E-ticaret sitelerinden pek sık rastlamadığımız bu durum Amazon sitesinde ilk olarak ayakkabı satan Tony’nin büyük girişimciliği sonucu hayatımıza giriş yapmıştır. Sizler de Tony’nin hayatını, yaptığı hataları ve uyguladığı adımları Mutluluk Dağıtmak kitabından tecrübe edinebilirsiniz.

İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

Girişimciler için olmazsa olmaz yetenekler arasında ikna yer almaktadır. Bunun sebebi ise fikrin ortaya çıkışından uygulanışına, kurulmasından geliştirilmesine kadar her aşamasında ikna kabiliyetine ihtiyaç duymasıdır. Örnek vermek gerekirse; girişimci ilk olarak fikrini kabullendirmek için çevresini, daha sonra fikrini uygulamak için yatırımcıları, yapacağı pazarlama için şirketleri ve uygun fiyata ürün-hizmet almak için firmaları ikna etmesi gerekir. Robert Cialdini tarafından yazılan İknanın Psikolojisi ktiabı ise sizlerin sadece girişim bölümündeki ikna kabiliyetinizi değil, günlük hayatınızın her alanındaki (iş, okul, sosyal hayat) ikna yeteneğinizi de geliştirecektir.

Robert Cialdini’nin laboratuvar deneylerinden günlük hayatında yaptığı faaliyetlere kadar anlatılan kitapta asıl vurgulanmak istenen ise aşağıdaki sorulara verilen cevaplardır. Kitap sayesinde sizler de bu sorulara cevap verebilir ve ticaret, pazarlama, aşk gibi birbirinden farklı konularda ikna yeteneğine sahip olabilirsiniz.

-İstek, nasıl kabul ettirilir?

-Herkesin doğru olarak düşündüğü şey gerçekten de doğru mudur? Doğru olarak yaptıklarımız ve ortak düşünmeye iten aslında doğru değil de insanların ortak düşüncesi midir?

-Kullanılan dil, iknaya ne kadar etki eder?

-İkna psikolojisinin kuralları nelerdir?

-Fiziksel özellikler ve çekicilik ikna kabiliyetini ne kadar etkiler?

-Otoritenin iknaya etkisi var mıdır?

-Hoşlandığımız biri neden bizi çok daha kolay ikna eder?

-Bir ürünün az bulunur olması onun ikna sürecine rolü nedir?

İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

İnovasyon tekniklerinin detaylı bir şekilde anlatıldığı ve dünyanın en gelişmiş şirketlerinden alınan örneklerle uyarlanan İş Modeli Üretimi, hiç şüphesiz girişimcilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kitap sayesinde iş modellerini anlamak, tasarlamak, revize etmek ve hayata geçirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ayrıca kitap sadece iki kişinin bilgisi ve fikri dahilinde çıkmamakta, kitabın içerisinde 42 ülkeden 470 İş Modeli Tuvali uygulamacısının katkısıyla yazılmıştır. Bu nedenle de hemen hemen her sektörden fikirleri, görselleri ve tecrübeleri bu kitap içerisinde görebilirsiniz.

Levent Göktem tarafından çevrilen ve ülkemizde de bir süredir raflarda yer alan İş Modeli Üretimi, girişimciler için mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alır. Ayrıca günlük hayatında ya da iş hayatında başarılı olmak isteyen bireyler de yine bu kitabı inceleyebilir ve geleceğine yönelik yatırımlar yapabilir.

Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

Bir girişimci, esnaf ya da şirket sahibi olarak hiç bulunduğunuz kurumun bilgileri, yapısı, mağazanızdaki ürünler, vitrin şekli, ambalaj, raf, broşür, mağaza girişi, mağazanın bulunduğu konum ve giyinme kabinlerine kadar inceleme yaptınız mı? Muhtemelen bu kadar detaylı bir incelemeyi hiçbir girişimci yapmamakta ya da bu ufak detaylara dikkat etmemektedir. Ancak bu ufak detaylar bir müşterinin günlük hayatta yaptığı faaliyetleri, mağazanıza duyduğu ihtiyacı, mağazanıza geliş sürecini ve şeklini etkilemektedir. Sizler de ‘Neden Satın Alırız?’ kitabını okuyarak bir girişimcinin, esnafın ya da mağaza müdürünün yapması gerekenleri en ince detayına kadar öğrenebilirsiniz.

Parekende satış dünyasının bir nevi Sherlock Holmes’u olarak da tanımlanan ve 27 ülkede büyük bir üne kavuşan Paco Underhill, sizler için bir mağazanın en küçük bilgi dağarcığını bile bulmakta, toplamakta, harmanlamakta, sindirmekte ve sınıflandırmaktadır. Bu bilgilerin içerisinde ise mağazanın rafı, tezgâhı, afişi, broşürü, giriş – çıkış kapıları, askılığı, pencereleri, duvarları, tasarımları, asansörü, yürüyen merdivenleri, giyinme kabinleri, kasiyer konumları, bekleme kuyrukları, tuvalet bölümleri ve koridorların şekli bulunmaktadır. Bu kadar detaylı bir inceleme de ancak Paco Underhill tarafından yapılabilirdi.

Ürün tasarımcısı, imalatçı, ambalaj tasarımcısı, perakendeci ya da mimar iseniz mutlaka bu kitabı okumalı, bir işte neyi, nerede, ne şekilde ve nasıl satacağınıza dair detayları öğrenmelisiniz. Daha önce okuduğunuz kitaplarda ya da anekdotlarda bu denli ikna edici bilgilere rastlamadığınızı; yine kitabın 27 dile çevrilmesi ve satış rekorları kırması sebebiyle söyleyebiliriz.

Dünya çapında tercüme edilen 27 dilin içerisinde Fezal Gülfidan sayesinde Türkçe dili de bulunmakta ve bu yapıtı akıcı-kaliteli bir üslupla çevirmesi nedeniyle de ülkemizde yoğun bir ilgi görmektedir.

Yeni Dijital Çağ – Eric Schmidt, Jared Cohen

İlk aşamada küçük bir startup projesi iken günümüzde saniyede en çok kazanan şirketler arasına giren Google’ın etkili isimlerinden Eric Schmidt ile Google Ideas’ın yöneticisi, aynı zamanda da Hillary Clinton ve Condolezza Rice’nin danışmanlarından olan Jared Cohen, bilgi ve deneyimlerini bu kitapta aktarmayı başarmışlardır. Dünyanın en iyi şirketinin bir parçası olan bu isimler ise kendilerine yöneltilen birbirinden zor soruları, büyük bir samimiyetle anlatmaktadır. Adından da belli olacağı üzere yeni dijital çağı ön planda tutan kitapta birbirinden farklı ve merak uyandırıcı sorular, bilgiler bulunmaktadır.

Kitaptan övgülerle bahseden Bill Clinton ile Henry A. Kissinger ise şu kelimeleri sarf etmişlerdir;

‘Artık teknolojik inovasyonlar günümüzde insanların kaderini değiştiren, şekillendiren bir fırsat haline gelmiştir. Eric Schmidt ile Jared Cohen’in benzersiz deneyimleri ile anlattığı bu büyüleyici kitap, artan katılımcılığın ve hakiki topluluk duygusunun gelecekteki yansımasını tanımlıyor.’ -Bill Clinton-

‘Jared Cohen ile Eric Schmidt dünya ve teknoloji üzerine birbirinden derin-farklı düşünceleri sunuyorlar. Bu düşüncelere ve sonuçlara katılmasanız bile mutlaka bu kışkırtıcı kitaptan öğreneceğiniz bazı şeyler var.’ –Henry A. Kissinger-

Pek çok dilde satışa sunulan ve binlerce kişi tarafından okunarak satış rekorları kıran Yeni Dijital Çağ kitabı ise ülkemizde Ümit Şensoy tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Büyüleme – Guy Kawasaki

Karşınızdaki insanı büyülemek ve bunu yaparken de diğer araçları kullanmak nasıl olurdu? Özellikle girişimciler başta yatırımcıları olmak üzere müşterilerini de etkilemek ve büyülemek ister. Ancak bu durum çok kolay olmamakla birlikte kişinin büyüleyebilmesi için bazı detaylar bulunur. Bu kitap sayesinde teknolojiyi ve diğer araçları kullanarak; direnişi alt etmenin, büyüleme sürecini kısaltmanın ve karşınızdaki kişiyi etkilemenin yollarını öğreneceksiniz. Guy Kawasaki’nin müthiş anlatımı ve Figen Uçkaç’ın kaliteli çevirisi ile Büyüleme kitabı girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Google Nasıl Yönetiliyor? – Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

Teknoloji çağını zirvede yaşadığımız şu dönemlerde hiç şüphesiz 7’den 70’e en çok bilinenler arasında Google yer almaktadır. İnternet trafiğinin %82’sine hâkim olan, dünya ekonomisine yön veren ve yaptığı cirolar ile adından söz ettiren Google, merkez kampüste bulunan çimleri biçmek için de makine değil, keçi almayı tercih etmektedir. Görüp görebileceğiniz en renkli ofisleri üreten bir yandan da robot teknolojileri ile yakından ilgilenen Google şirketi mobil cihazların önemini de bilmeye devam ediyor. Dünyanın en iyi girişimleri arasında gösterilen Google, hiç şüphesiz birçok girişimci tarafından merak edilmektedir. Google şirketinin nasıl yönetildiğini ise Google’ın en önemli isimlerinden yani İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ile Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg’ten öğrenebilirsiniz.

Kitap içerisinde ise Google’ın stratejileri, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim becerisi gibi detayları yer almakta ve bunun yanı sıra bir şirketi yönetmek için gerekli olan her bilgi de yine kitabın içerisinde yer almaktadır. Kitabı okuyan bir girişimci ise şirketin nasıl kolay ve rahat bir şekilde yönetileceğini bu kitap sayesinde öğrenebilir. Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg tarafından yazılan bu kitap ise dilimize Cem Özdemir tarafından çevrilmiş, satış rekorları kırmayı başarmıştır.

Kümesteki Kartal Neden Uçamaz? – Burak Büyükdemir

Türk girişimcilerinin ortak hikayelerinin anlatıldığı bu kitap, özellikle ülkemizdeki girişimciler için ciddi önem arz etmektedir. Bilindiği üzere girişimciler kendi ülkesinde başarı yakalayan ve yükselişe geçen kişilere karşı daha ilgili, ilham dolu olmaktadır. Bu kitapta ise Türkiye’nin en büyük girişimleri olan yemeksepeti.com, bebek.com ve gittigidiyor.com’un hikayesi anlatılmaktadır.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi alan Nevzat, üniversiteyi yarıda bırakarak Türkiye’ye dönmeye karar vermiştir. Öte yandan arkadaşı Melih ise bir bankada çalışmakta ancak birlikte bir projeye girmek için bankadaki işinden vazgeçer. Ancak bu projeye girerken yaşayacağı zorluklardan ve sıkıntılardan habersiz olan ikili, ufak bir adım atarak Yemek Sepeti’ne başlamışlardır. Henüz o dönemde internet çok yaygın olmasa da yaptıkları çalışmalar ve yenilikler ile Türkiye’nin en iyi yemek sipariş sitesini yapmayı başardılar.

Türkiye’nin en iyi e-ticaret siteleri arasında yer alan gittigidiyor.com’un hikayesini hiç merak ettiniz mi? Serkan ve Burak, üniversite hayatlarını hiçe sayarak mimar olma hayallerinden vazgeçmişlerdir. Onlar için artık bambaşka bir kapı açılacak ancak bu yolda da çeşitli çileler çekeceklerdi. Evden çalışmaya başlayan ve bütün zorlukları aşan ikili günümüzün en iyi ticaret sitesini de oluşturmayı başardı.

Halil ise internette marka olmak ve kolay hatırlanmak istiyordu, ancak bu durum onun için hiçte kolay olmayacaktı. Evinden vazgeçerek bebek.com adlı alan adını satın alan Halil, ekonomik krizle ve çevresinin baskısıyla mücadele etti. Bu zorlu yolda asla vazgeçmeyen ve kararından dönmeyen Halil ise kimsenin hayal bile edemeyeceği noktalara gelmeyi başarmıştır.

Bu üç girişimcinin ortak özellikleri ise çektiği zorluklar ve çevrelerinden gelen baskılar şeklinde de tanımlanabilir. Ancak onlar bu projelere öyle aşıktılar ki birbirlerini tanımadan internet dünyasının en büyük projelerini gerçekleştirdiler. Sizler de kitabı okuyarak hem onların macera dolu hayatlarını okuyabilir hem de girişimcilik konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Starbucks – Gönlünü İşe Vermek

Her ne kadar ülkemizde kahve içenlerin dışında özellikle Instagram’da yapılan etiketlemelerden ve yer bildirimlerinden bilinse de dünyanın en iyi kahve firmaları arasında yer alan Starbucks, tabi ki mükemmel bir başarı öyküsüne sahip. Seattle’ın liman bölgesinde bir mağaza ile başlangıç yapan Starbucks’ın öyküsü ise son dönemdeki en heyecan verici iş hikayelerinden birisi olarak gösterilir. Bu kitap sayesinde ürün mükemmelliğini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı, bir girişimcinin objektifinden başarabilirsiniz. Dünya çapında binlerce şubesi bulunan ve başarıdan başarıya koşan Starbucks şirketinin anlatıldığı kitabın Türkçe çevirisindeki ana söz ise ‘Her bir bardak kahveyi ilk kez hazırlıyormuşçasına’ şeklindedir.

Outliers – Çizginin Dışındakiler

Genellikle başarılı insanların zeki, hırslı ve çalışkan olduğu belirtilir. Ancak bu kitapta bunlara yer yok. Malcolm Gladwell’in müthiş bir şekilde resmettiği insan portföyü sayesinde artık girişimciliğe çok farklı bir boyutta bakacaksınız. Çizginin Dışındakiler kitabı ile başarılı insanların sadece zeka ve hırs ile başarılı olmadıklarını ve bunun yanı sıra çevredeki etkilerin de başarıda önemli rol oynadığını göreceksiniz.

Kitap içerisinde Bill Gates ile Beatles’in ortak yanları, Asyalıların matematik konusundaki başarısı, New Yorklu avukatların özgeçmiş benzerliği ile dünyanın hiç duyulmayan en zeki adamını bizlere akıcı bir dille anlatıyor. Malcolm’a göre bir insanın başarılı olması aile, kültür, nesil ve sınıfla bağlantılı olmakla birlikte kişinin hangi yıl ve nerede doğduğu da etkili oluyor.

Ayrıca farklı insanların ve sınıfların analizini yaptıktan sonra yapacağınız işlerde, girişimlerde başarılı olacağınızı da yine Outliers kitabı ile öğrenebilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı – Guy Kawasaki

Girişimi uygulamak sadece sermaye ile olmamakta ve içerisinde birbirinden farklı detayları da barındırmaktadır. Yapılan yanlış hamleler ve stratejiler beraberinde girişimin zarar görmesine sebep olabilir. Geleceğin büyük şirketlerini kurmak, kurumsal şirketlerden kurtulup kendi özgür ruhlu şirketini kurmak ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kurmak isteyen bireyler için olmazsa olmaz kitaplar arasında yer almaktadır. Sizler de Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı sayesinde bir şirketin ilk kurulum anlarından, gelişim sürecine kadar bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dinç Tayanç tarafından Türkçe’ye tercüme edilen kitap, son dönemde en çok okunanlar arasında yer almayı başarmıştır.

Yalın Yeni Girişim– Eric Ries

Eric Ries’e göre girişimciliğin ve startup’ların gelişimi ancak kişinin vizyon sahibi olması, inovatif bir şekilde düşünmesi ile sağlanabilir. Girişimci kişi birbirinden farklı fonksiyonları, basit bir matematik bir sorusu gibi düşünmeli ve kısa süre içerisinde zorlu formüllerin içerisinden çıkmalıdır. Ayrıca girişim yapacak olan kişi mutlaka bilimsel verilere dayanan, test ve deneylerle ölçülebilen raporlara uymalı, bunun dışında duygusal açıdan da çevre etkilerinin başarıya olumlu-olumsuz manada etki edebileceğini bilmelidir. Bu kitabı okuduktan sonra girişimcinin ne tür özelliklere sahip olması ve yapması gereken yöntemleri akıcı bir dille öğrenebilirsiniz.

Yalın Yeni Girişim kitabı tarafından cevapları verilen ana sorular ise şu şekildedir;

-Vizyonerler ürünlerini nasıl üretiyor?

-Yeni teşebbüsler ile nasıl değişiklik yaratılıyor?

-Dünya pazarı ve sektöre ait pazar nasıl alt üst ediliyor?

Networking – Ertuğrul Belen

İş dünyasının yanı sıra insanların günlük ilişkilerinde iş birliği yapmak ve anlaşmalar gerçekleştirmek oldukça zor bir durumdur. Ayrıca şirketlerin başarılı olması için kendisi ile bağlı sektörlerle ya da farklı firmalar ile networking kurması gerekir. Tanımadığınız insanlar ile nasıl tanışacağınızı ya da iş birliği yapacağınızı hiç düşündünüz mü? Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı ana fikri ile yazılan Networking, iş ve sosyal dünyada; vücut dili, iletişim, etkili konuşma, iş geliştirme, satış teknikleri, kariyer planlama, motivasyon ve liderlik gibi konuları akıcı bir dille anlatıyor.

Bunlar günlük hayatta en çok duyduğunuz detaylar arasında yer alsa da Networking kitabı diğerlerinden farklı olarak anlatmakta ve sizleri doğru mekân, doğru zaman ile buluşturmaktadır. Eğer ufkunuzu genişletmek ve girişiminizde başarılı olmak istiyorsanız; e-kitap olarak da sunulan Networking’i mutlaka okumalısınız.

Girişimcinin El Kitabı – Steve Blank

Piyasaya sürüldüğü andan itibaren yok satan ve okuyanların büyülendiği Girişimcinin El Kitabı, okuyanı aramaya teşvik ediyor, yeni şeyler bulmasını sağlıyor ve hiç yoktan yaratarak yeni şeylerin peşinde koşturuyor. Okuyanlar tarafından bir yaşam tarzı olarak da tanımlanan kitap, nerede, ne şekilde ve ne zaman yapılması gerektiği hakkındaki bilgileri Steve’in akıcı anlatımı ile sunuyor.

Kitabın okuyucularına asıl vermek istediği mesaj ise; ‘Marifet yemek kitaplarında yer alan tariflerde değil. O tarifleri doğru ve farklı şekilde uygulayanlarındır.’

Adım adım bir şirket kurmanın anlatıldığı kitap için Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Hüsnü Özyeğin de şu sözleri sarf etmiştir; ‘Başarılı girişimcilerin rehberi haline gelen bu kitap, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’nda da ana başvuru kaynağımız. Girişimcilik devrimi başlıyor, yerinizi almayı unutmayın.’

Scrum (İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı) – Jeff Sutherland

Bir şirketin, kurumun ya da işin başarılı olabilmesi için üretkenliğin önemi oldukça fazladır. Hal böyle olunca da girişimciler tarafından üretkenliğin nasıl arttırılacağı sorusu her daim sorulmaktadır. Jeff Sutherland tarafından yazılan ve Ali Atav tarafından dilimize çevrilen Scrum kitabı sayesinde iki katı işi yarı zamanda yapmayı öğreneceksiniz. Bir üretebileceğiniz noktada sekiz üretmek hiç şüphesiz herkesin hayal ettiği bir durumdur. Scrum’un anlattıklarını kendisine hedef olarak gösteren kişiler ise sadece üretkenliğini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda bu işi yaparken de mutlu oluyor.

Elbette girişimci için işinin önemi asla azımsanamaz ancak bütün vaktinizi de işinize vermeniz halinde yaşama dair hedefleriniz kalmayacaktır. Bu yüzden bir işi yarım zamanda yapmanın yollarını bulurken bir yandan da fikirlerinize, eşinize, arkadaşlarınıza ve kendinize şans tanıyın.

Zen Habits’in yaratıcısı olan Leo Babauta ise kitap için şu sözleri sarf etmiştir; ‘Son derece basit bir sistem olarak görülmesine rağmen, ekibin verimliliğini arttıran daha iyi bir yöntem görmedim.’

Oyunlaştırma – Ercan Altuğ Yılmaz

Ülkemizde yazılan sayılı girişim kitapları arasında yer alan Oyunlaştırma, oyunun tarihsel yolculuğuna eşlik etmekte ve tarihine tanıklık etmektedir. Bu kitap sayesinde dijitalleşen dünyanın yeni nesilleri nasıl etkilediğini ve bu dönemde teknolojinin ne denli değişikliğe uğradığını görebilirsiniz. Ayrıca kitap içerisinde birbirinden farklı oyunun gücünü keşfetmiş, bu yolda yükselmiş firmaların hikayelerine de şahit olabilirsiniz.

Kitap hakkında bazı tanınmış insanlar tarafından sarf edilen sözler ise şu şekildedir;

‘Oyunlaştırma küresel anlamda hak ettiği değeri yeni yeni görmektedir. Bu açıdan Türk okurlar için böyle bir kitabın bulunması büyük bir şans.’ –Kevin Werbach, University of Pennsylvania-

‘İnternet ve telefonlarımız dışında şehrimiz, arabamız, buzdolabımız, evimiz, televizyonumuz, klimamız, lambalarımız ve hatta ısıtma sistemimiz göz önüne alındığında hepsi birer oyuncuya dönüşecek. Yani oyunlaştırma oyunu henüz yeni başlıyor.’ –Michael Wu, Chief Scientist at Lithium Technologies-

Kaynak: startupjobs.istanbul

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu -...
 Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları