Reklam
  • Reklam
Muhaceret affı çıktı! Bu af kimleri kapsayacak, ne zaman sona...

Muhaceret affı çıktı! Bu af kimleri kapsayacak, ne zaman sona erecek?

KKTC muhaceret affını konuşuyor. Uzun süredir beklenen açıklama geldi. Bakanlar Kurulu'ndan af kararı çıktı. Peki muhaceret affı kimleri kapsayacak, aftan yararlanmak için ne kadar ceza ödenecek ve muhaceret affı 2016 ne zaman sona erecek? İşte detaylar..

Reklam
12 Ağustos 2016 - 10:40 - Güncelleme: 15 Ağustos 2016 - 10:27
Reklam

 

KKTC'de uzun süredir muhaceret affı gündemdeydi. Beklenen açıklama önce Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'tan, sonra da Başbakan Hüseyin Özgürgün'den geldi. 

Denktaş sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. "İnsanlık ayıbı muhaceret cezası nihayet ortadan kalkıyor" diye gelişmeyi duyurdu. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ziyaretçi veya ikamet izni bitmiş, kaçak işçi ve işverenleri kapsayacak kanun hükmünde bir kararnamenin de bugün geçirildiğini söyledi.

Kararnamede söz konusu kesimlerle ilgili bir dizi önlem bulunduğunu, konuyla ilgili yasal değişikliğin de yapılacağını belirten Özgürgün, kararnameyle ilgili detaylı bilginin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacağını açıkladı.

Muhaceret Affı kimleri kapsıyacak?

CTP-BG iktidarında çıkarılan muhaceret affının kapsamı dardı, sadece aile esaslı mağdurlar faydalanabildi. O yüzden o aftan faydalananların sayısı oldukça azdı. 

UBP-DP koalisyonu döneminde kararı çıkan muhaceret affı ise geniş kapsamlı olacak. Hem çalışma izni yüzünden mağdur olan çalışanları, hem de ziyaretçi kalış süresini aşıp cezaya düşen turistleri kapsayacak. Yani cezaya düşen herkes, bu aftan faydalanabilecek. 

Muhaceret affı için 1 asgari ücret!

Affın bedeline gelince. Bu yıl da rakam aynı. Cezaya düşen kişi, ceza tutarı ne kadar olursa olsun, bir asgari ücret ödeyerek aftan yararlanabilecek. KKTC'de bir asgari ücret 1.834 lira.. 

Muhaceret affı ne zaman sona erecek?

Nereye ödenecek, başvuru için ne kadar süre var, son gün ne zaman soruları ise henüz yanıtsız. O konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, muhaceret affını bekleyenler için detaylı bir açıklama yapacak?

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • NECATİ ÇALIŞMAZ
    2 yıl önce
    Ben bilmeyerek sınır ihlalini yasak olduğunu bilmeyerek yaptım beni kıprız affı kapsıyormu nasıl örene bilirim NECATİ ÇALIŞMAZ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..