Reklam
  • Reklam
"Mezunların iş bulmaları yüzde sıfırlara...

"Mezunların iş bulmaları yüzde sıfırlara yaklaşıyor"

KKTC'deki üniversitelerin ülke ekonomisine katkısı kuşkusuz çok büyük. Ancak yeni mezunların KKTC'de iş bulma olasılığı her geçen gün daha da zorlaşıyor. İşte çarpıcı tespit...

Reklam
13 Mayıs 2017 - 10:15
Reklam

Özlem Çimendal

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, KKTC'deki üniversitelerin ülke ekonomisine katkısının önemli olduğunu belirterek olumsuz yönlerini de paylaştı.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, yükseköğrenimin ülke ekonomisine katkısının yadsınmaz bir gerçek olduğunu ancak bu oranın daha yüksek olabilecekken, üniversitelerin ve bazı belli çevrelerin tekelleşmesi nedeniyle çok altlarda kaldığını kaydetti.
 
“Toplum içerisinde işsizliğe neden oluyor”

Üniversitelerin daha nitelikli hale getirilerek, ekonomiye katkısının sürekliliğinin sağlanması gerektiğini de savunan Tulga, “Üniversitelerin seçici davranmamış olmaları, kabul ettikleri öğrencileri belli kriterlere göre belirlememiş olmaları, aynı zamanda muazzam bir iş gücü kaybına yol açıyor. Genç kuşakların, lise son sınıflarının %80’inin üniversiteye girmiş olmalarıdır bu açık. Toplum içerisinde de işsizliğe neden olmaktadır.”
 
“Mezunların iş bulmaları yüzde sıfırlara yaklaşıyor”

Üniversite eğitimi alarak iş bulabilme oranlarının yüzde sıfırlara yaklaştığını ifade eden Tulga, “Bu ciddi bir soruna doğru gitmektedir artık” şeklinde konuştu.
 
“Haksız rekabete neden oluyorlar”

Yurt dışından KKTC’ye öğrenci akışının ekonomiye katkısı bağlamında değerlendirmelerde bulunan Tulga şöyle konuştu: “Üniversitelerimiz ciddi anlamda haksız rekabete neden oluyorlar. Kimileri esnaf ve zanaatkarların işlerini yaparken, kimileri de tekelleşmeye gidiyor.”  
 
“Tekel yurtlaşmalar, bölgelerdeki nüfus yoğunluğunu dengesizleştiriyor”

Üniversitelerin içlerinde yer alan ve kendi belirledikleri bölgelerde yurtlaşmaya gitmelerinin yerleşimin belli bölgelerde yoğunlaşması ve çarpık kentleşmeye de neden olduğuna işaret eden Tulga, “Her şey bir tarafa üniversitelerin bu tutumu şehirlerin çarpıklaşmasına da yol açıyor. Lefke’de Mağusa’da bunun örneklerini yaşıyoruz. Üniversiteler ilim, irfan yayan kuruluşlar olmalıdır” diye konuştu.
 
“Turizm, üretim ve öğrenci üçlemi aynı noktada buluşmuyor”

Ülke ekonomisini derinden etkileyen bir başka konunun turizm, üretim ve öğrenci katkısının aynı noktada buluşmadığı olduğunu söyleyen Tulga, “Ülke ekonomisine öğrenci harcaması ile katma değer şeklinde bir katkının yapıldığını söylemek mümkün değildir. Güney-Yunanistan- Türkiye’den örnek verecek olursak, bir turistin veya bir öğrencinin yarattığı katma değer 5’e çıkarken, bizde 1.2 gibi bir orana sahip. Hiçbir şeyi tetiklemiyor durum böyle olunca” dedi.
 
“Ülkeye para girişinden kim yararlanıyor?”

“Bugün turizmde de ülkeye bir para girişi var mı, evet var. Ama müsaade etsinler kim yararlanıyor diye soralım” diyen Tulga, “Ülkeye para girişi var ancak, yararlanan sadece bazı çevrelerdir. Önemli olan toplumun bütününün bu pastadan pay almasıdır. Belli tekelleşmeden dolayı bu ülkenin geneline yansımıyor” dedi. 

 

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Yeni Bakış Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..