Reklam
  • Reklam
Merkez Bankası’ndan faiz kararı açıklaması...
Reklam

Merkez Bankası'ndan faiz kararı açıklaması...

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne oldu? İşte detaylar...

Reklam
25 Temmuz 2018 - 09:03
Reklam

 

Merkez Bankası'ndan Faiz Kararı Açıklaması

 

     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %17.75'te sabit tutulmasına karar verdi. 

    TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda PPK'nin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi. 

   Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği vurgulandı.

   Dış talebin gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyallerinin artmakta olduğu belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur. 

  Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir."

    Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği belirtilerek, toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

 

Kaynak: Murat Birinci

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları