Reklam
  • Reklam
Mehmet Demirci Petek Pastanesi’ni Ekonomi Kıbrıs Prestige...

Mehmet Demirci Petek Pastanesi'ni Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine anlattı.

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinin Aralık sayısınınkapak konuklarından biri Petek Pastanesi Direktörü Mehmet Demirci'ydi. Kıbrıs'ın lezzeti Petek Pastanesi'ni anlatan Demirce, gençlere de altın değerinde öğütler verdi. İşte o röportaj..

Reklam
18 Aralık 2016 - 21:23 - Güncelleme: 17 Mart 2017 - 10:29
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / ÖZEL

Pastasıyla, baklavasıyla, meşhur Maraş dondurmasıyla ünü sınırları aştı. Hayran kitlesi her geçen gün artıyor. Kıbrıs’ın lezzet durağı Petek Pastanesi’ndeyiz. Konuğumuz işletmenin direktörü Mehmet Demirci. Hem Petek’in doğuş hikayesini konuştuk, hem de başlıkta da paylaştığımız hassas gıda üretim hususlarına değindik.


Petek markası Kıbrıs’ın lezzeti, Gazimağusa’nın sembolü oldu. Gelen turistlerin bile “uğramadan dönme” listesinde varsınız. Nedir bunun sırrı diye soracağız birazdan. Ama gelin önce bizi bu fikre karar verdiğiniz ilk günlere götürün.. 

Eskiden burası İngiliz sömürgesiydi biliyorsunuz. O zamandan itibaren, benim geldiğim zaman dahil çok fazla bir şey yoktu buralarda. Ne Girne şimdiki Girne’ydi, ne de Gazimağusa şimdiki gibiydi. Deniz Kızı küçük bir oteldi, More Monte’si vardı, Dome Otel’i vardı Girne’nin.  1960 yılında cumhuriyet kurulduğunda gerçekten mucizevi bir şekilde gelişme kaydetti Kıbrıs. Zaten 1960 yılından 1974 yılına kadar olan sürede Makarios’un kalkınmasına dünyada mucize kalkınma diyorlar. Burada Maraş’ı geliştirmiş, turizmi canlandırmış. 14 yılda çok büyük şeyler yapmış.  Ama ona rağmen hiçbir bölge şimdiki kadar kalkınmış değildi. 
Pastacılık nereden çıktı dediğiniz zaman ise, o aile mesleğimiz.  O dönemlerde burada pastacılık yok denecek kadar azdı, sınırlı düzeydeydi. Hatta bana, ‘burada pastacılık olmaz, sen başka bir iş yap’ diyen çok oldu. Ben o dönem herkese ‘ben pastacılıktan başka iş yapmam’ dedim.  O dönem kendime dükkan açmak için bir yer seçtim ama Maraş açılmayınca oraya dükkan açamadık.  Bir arkadaşımın dükkanı vardı, onun yanında başladık, ortak olduk. O yokluk yıllarını düşünün, benim tek kazancım mesleğimin olmasıydı. 

 

O DÖNEM KIBRIS AVRUPA ÜLKESİ GİBİYDİ”
 

Burada bir parantez açalım aslında. Mehmet Demirci, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev alan bir asker. Ada ile ilk tanışması da bu harekat. O sıcak günleri birebir yaşamış, sonra da Kıbrıs’ta kalma kararı almış. 
 

Buraya da çok kolay alıştık. Kıbrıs’ı çok seviyorduk. Sevmemin nedeni de deniz aşığı olmam. Aslen Maraşlıyım ve Maraş’tan zor şartlar altında İskenderun’a denize giderdik küçükken, o zaman yollar 3-5 saat sürerdi. Burada deniz ayağının altında. O yüzden buraya geldiğimde denizi görmek beni oldukça sevindirmişti. 
Bir de geldiğimde kendimi Avrupa ülkesinde gibi hissetmiştim, Türkiye’den oldukça farklıydı. Türkiye’de o dönem Avrupa Birliği düzenlemeleri yoktu. Dışarıya kapalıydı. Türkiye’de Avrupa malı yok, burada her şey Avrupa malı, bu da çok cazip gelmişti bize. 
Düşünün ki ben buraya yerleşme kararı verince, ailem karşı çıktı, ‘yanımızda kal’ dediler. Israr edince de para vermeyi kestiler, hatta hanımı bile göndermediler buraya. Sonraları ikna ettim. Türkiye’de çıkan 1980 olaylarından sonra bir daha hanım da gitmek istemedi. 
O gün bu gündür Kıbrıs’tayız. Macerayı seviyorduk gençken, gerçi hala yaşlanmadık..  

 

“O GÜN DE MESLEĞİMDE RAKİPSİZDİM”


Diyor ve kahkahayı patlatıyor Mehmet Bey. Tanıyanlar iyi bilir, enerjisi ve pozitif enerjisi yüksek bir iş insanı kendisi. Hayata bardağın dolu tarafından bakıyor bugün. Peki Kıbrıs’ta iş dünyasına ilk adımı attığında nasıldı? Onu soruyoruz.. 

1974’ten sonra savaştan çıkılmıştı, çok şeye ihtiyaç vardı.  Ben bildiğim işi yapmak istedim, pastanecilik işine girdim. Rahatlıkla söyleyebilirim o gün de mesleğimde rakipsizdim. 
Kendi kendime havalara girmiştim, ne kadar büyük adammışım da haberim yokmuş diye. İnsanlardan böyle tepkiler aldıkça da daha farklı çeşitler yapmaya devam ettik. Pastalara gerçek gül gibi güller koymaya başlamıştım, çok büyük sükse yaptı, her gelen o güllü pastalardan istiyordu. Aynı zamanda burada Türkiye’den gelip ilk dükkan açan kişilerden birisiyim. Şimdi çalışan pasta ustalarının çoğu bizde yetişti. 


“BU MESLEĞE ÇOK KÜÇÜK YAŞTA BAŞLADIM”


Eminim okurlarımız merak etmiştir şimdi. Askerlik çağında Kıbrıs’a geldiniz, Kıbrıs Türk halkına özgürlüğü getiren zor günlerde görev aldınız ve sonra da iş hayatına girdiniz. Peki ne zaman ve nasıl pasta ustası oldunuz? 


Bu soruya o gün ürettiğimiz çeşitleri sayarak yanıt vereyim. Bizde o dönem baklava da, lokum da, pasta da vardı, hepsini yapıyorduk. 
Aslında bizde pastacı ayrı, baklavacı ayrı olur. Fakat benim avantajım bu işe ilkokulu bitirince başlamam oldu. Çok küçük yaşta başladığımda bulaşıkçılık yapardım, ustaya yardım etmek için bulaşıkları hızla yıkardım ve hemen elini izlerdim. 3-4 sene bulaşıkçılık yaptıktan sonra çıraklığa terfi ederdin. Ben bulaşık işinden kurtulmak içinde sekiz ayda çıraklığa terfi ettim. Çok büyük başarıydı benim için. O zamanlar hangi ustanın çırağı kaçarsa, bizi onların yanına verirlerdi. Pastacının ihtiyacı olsa oraya giderdik, tatlıcının ihtiyacı olsa oraya. Sonra ustalar kaçtıkça onların yerine vermeye başladılar. 

“Kül yutmuyorum”

Çok zorlandığım zamanlarda benim de kaçmışlığım vardır ama evdekilerden korktuğum için hemen geri dönerdim. O yüzden hepsini yapmayı biliyordum. Şimdi ise çok duacıyım, 35 yaşından sonra anladım. Hem pastacılığa hem baklavacılığa beraber başladım böylece. Şimdi her şeyden anlıyorum, kül yutmuyorum yani. Çıkan her ürünü bakışımla çözüyorum, düzgün pişmiş mi pişmemiş mi? 

 

“PETEK İSMİ AİLEDEN GELİYOR”

Mehmet Bey’in Kıbrıs’a kazandırdığı, hatta Kıbrıs’ın lezzeti haline gelen marka Petek Pastanesi. Birçok kişi petek kelimesinin ayrı bir anlamı var mı diye soruyor, Mehmet Bey net bir şekilde özetliyor. 


Biz aileden pastacıyız. Ailemiz de bu ismi kullanırdı. Peteğin kelime anlamından kaynaklanıyor ama. Petek arıların bal depo etmek ve yumurtalarını bırakmak için yaptığı yuvacıkların adı biliyorsunuz. Arıların üretkenliğinden yola çıktılar. Türkiye’deki kardeşlerimin pastanelerinin adı da Petek. Biz de devam ettik bu isimle.  Hatta İngiltere’ye kadar uzandı bu marka.. 


Markanın isim hikayesini öğrendik. Bir de markaya sembol olan bir şubesi var Kıbrıs’ta, Gazimağusa’da, surlar içindeki Petek Pastanesi.. Burayı ne zaman açtınız?

Uzun, uzun yıllar önce; 1981 yılında.  O zamana kadar birkaç yer gezdik tabii. Sonra bu noktaya karar verdik. Bu arada Rum arsasını satın alıp, üzerine ilk inşaat yapan da benim. Olmaz dediler ama oldu.
 
 

“HER ZAMAN ŞAMPİYONLUĞA OYNUYORUZ”
 

Konum güzel, fiziksel olarak işletme güzel, şubeler sıcak ve samimi. Ama müşterinin müptala olacak şekilde bağlanması için markaya yetmez bunlar. Siz ne yapıyorsunuz da piyasa ile farkı bu kadar açtınız? Neden bu kadar özel Petek?

Ben de merak ediyorum aslında, müşterilere soruyorum. Bazen de başka arkadaşlardan rica ediyorum, müşteri gibi onlar fikir alıyorlar. O güzel yorumlar geldikçe koltuklarım kabarıyor, yaptığımız işi bir kez daha takdir ediyorum. 
Aslında benim felsefem şudur: Futbol takımları bizim için en güzel örnek. İnsanlar hemen ben buyum, iyi oldum dememeli. Hayat sizden devamlı gelişmenizi bekler, aynı yerde durmanızı değil. Dünkü gibi duruyorsanız, başarmış değilsiniz. Hele ki dünden daha gerideyseniz siz sıfıra inmişsiniz demektir. 
Arkadaşlarla yaptığımız toplantılarda da her zaman söylerim, futbol takımı iş hayatında çok önemlidir. Birinci ligde misin, süper ligde misin, ikinci ligde misin, yoksa amatör kümede misin? Önce yerini bileceksin. Bunların hepsini geçelim, biz kendi yerimizi belirleyelim. Biz Kıbrıs’tayız ve süper ligdeyiz. Peki süper ligin neresindeyiz, Türkiye’de süper ligde olan 18 takım var.  Bu süper genelde ligde şampiyonluğa oynayan üç takım var; Fenerbahç, Beşiktaş ve Galatasaray. Bakın rakamlara, çok büyük oranda bu üç takımdan birisi şampiyondur. 
Peki biz neredeyiz? Biz şampiyonluğa oynuyoruz, o yüzden hizmetimiz her zaman en üst düzeyde olmalıdır. İş hayatım boyunca her zaman şampiyonluğa oynadım. Aldığımız ödüller ve o hoş yorumlar da bunun göstergesidir. 
Başarımızın kaynağı da kendimizi biliyor olmamız, ayrıca teknoloji gerçekten ilerledi ve biz de takip ediyoruz bu teknolojiyi.

 

“GERÇEK KAHRAMANLAR HİLE YAPMAZ”
 

Biraz da mutfağa girelim isterseniz. Genelde gösterişli gıda işletmeleri için hep bir soru işaretidir imalat bölümü. Sizin bu konuda hastalık derecesindeki hassasiyetinizi tanıyanlar iyi bilir. Biraz da okurlarımız için paylaşır mısınız?

Gerçekten de öyle, en hassas noktam bu. Sizin aracılığınız ile halka şunu söylemek isterim; Yalvarıyorum çocuklara merdiven altı ürünleri yedirmeyin, çocuklar benim her şeyim. Gerçek isim yapmış kahramanlar hile yapmaz, hile yaparsa da zaten o duruma gelmezdi, yükselince de hile yaparsa yere düşmesi çabuk olur. Çocuğunuza iki kilo tatlı yedirmek yerine bir kilogram yedirin ama en kalitelisini yedirin.
Sadece mısır şurubu da değil fark, baklavanın içine kullanılan fıstık bile farklı. Ben kaliteli fıstık kullanıyorum. Ama insanlar yeşil renk veren ürünler kullanıyor. Fıstık fıstık değil, ceviz ceviz değil. İçin çoğalsın diye kattıkları ürünlere şaşırıyorum. Bir imalathane gezmiştik Türkiye’de, ben o zaman kilogramı 35 TL’den satıyorum, onlar 8 TL’den satıyordu. Düşünsenize aradaki farkı. Sizce 8 TL’ye satılan baklavada her şeyin kaliteli olma imkanı var mı? Yağın kilosu olmuş 35 lira, fıstık desen 80-90 lira, nasıl 10 liraya baklava yersiniz, nasıl güvenirsiniz? Çocuklarınıza, kendinize dikkat edin. 
Her ürünün en kalitesini kullanıyoruz. Bir isminiz varsa, bunu yapmaya mecbursunuz. Kaliteden ödün vermemiz mümkün değil. 

 

“GİRNE VE LEFKOŞA YATIRIMINI ÇOCUKLARA BIRAKIYORUM”
 

Şimdi bu kadar anlatımdan sonra Gazimağusa ve İskele bölgesinde yaşayanların, diledikleri an Petek’e ulaştıkları için şanslı olduğunu görüyoruz. Lefkoşa veya Girne için bir yatırım planı var mı? 


Gönül ister ki evet diyeyim fakat yok. Az önce hala gencim desem de, rakamlara bakınca ben de artık yaşlandım. Yeni yatırımdan ziyade burayı devam ettirmek daha önemli. Biliyorum ki oralarda çok ihtiyaç var, bize çok talep geliyor. Fakat yaparsa çocuklar yapsın. Biliyorsunuz ben sadece pastanecilikle kalmadım. Bisküvi ürettim, ihracat yaptım. Tavuk çiftliğimiz, restoranlarımız vardı. 
Onları bıraktık, bir tek hediyelik eşya dükkanımız var pastaneden ayrı. Diyorum ya, yatırım için ben yaşlandım ama çocuklar yapsın, onların yapmasından yanayım.

“DÜNYAYA YİNE GELSEM, YİNE TİCARETLE UĞRAŞIRIM”

Canla başla çalıştınız, büyük emeklerle özel bir markaya hayat verdiniz. Gençlere neler tavsiye edersiniz?

Her zaman gençlere tavsiyem şudur, hiç kimse bizden daha akıllı değil. Ne İngiliz, ne Alman ne de Amerikalısı, hiçbirisi daha akıllı değil. 
Mutlaka yaratıcı olmak gerekir, mutlaka marka oluşturmalıyız ve mutlaka dürüst çalışmalıyız, en iyisini yapmalıyız.
Memurluğu boş versinler ve ticaretle uğraşsınlar. Yerimizin küçük olması hiçbir şey ifade etmez, biz dünyada yaşıyoruz. Dünya herkesindir, dünyada mal satma ve mal alma şansımız var. En önemlisi ise bir ana vatanımız var. Bu bizim için ne büyük bir şans, her zaman yanımızda. 
Kendimizi kandırmamalıyız, çalışırken sadece bugünümüzü düşünmemeliyiz, bunun bir de yarını var. 
Dünyaya tekrar gelsem yine memur olmam, amir olmam ve köle olurum, hamallık yaparım ama yine ticaretle uğraşırım. Gençler korkmayın, adımlarınızı kendiniz belirleyin. 
Size bir baba nasihati; yalan söylemeyin, yalan söyleyen kendini kandırır. Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim sözü çok önemlidir. 
Dünyaya bir bakın, biz başkalarının yerine geldik, onlar da başkalarının yerine gelmişlerdi. Bizim yerimize de birileri gelecek. Hayat böyle devam edecek, bu bir kuraldır. Bizim başaramadığımızı gençler başarsın. Birliği ve beraberliği asla kaybetmeyin, vatanı ve devleti olmayanın hiçbir şeyi olmayacak. Allah kimseyi vatansız bırakmasın.  
Son olarak da; Alan el değil, veren el olun. 


Bu keyifli sohbet ve gençlere yönelik tavsiyeleri için Mehmet Demirci’ye teşekkür ediyoruz, Petek markasına hayat veren, Mehmet Bey’in dediği gibi Petek’i lider konumda tutan tüm ekibi de kutluyoruz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...