Reklam
  • Reklam
"Masaya dönerek yol haritasında anlaşın."

"Masaya dönerek yol haritasında anlaşın."

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Mont Pelerin zirvesinin ardından şimdi atılması gereken adımın, iki liderin en kısa zamanda görüşerek yol haritasında anlaşma sağlanması gerektiğini açıkladı..

Reklam
29 Kasım 2016 - 09:03 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 09:12
Reklam

 

 

Birleşmiş Milletler’e, diğer uluslararası kurumlara ve ana aktörlere, iki toplum liderlerini yeni bir görüşme süreci için cesaretlendirmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulunan İnisiyatif, iki liderle görüşmek ve halkların çözüm ve birleşme taleplerini iletmek için randevu istediğini de duyurdu.

İnisiyatiften “Kıbrıslılar hemen şimdi çözüm istiyor” başlığıyla yayımlanan yazılı açıklamada, bir çözüme ulaşılması ve bu çözümün yaşatılması için çabaların sürdürüleceğine vurgu yapıldı ve geçtiğimiz hafta liderlere destek için Çetinkaya sahasındaki mitingde toplananlara teşekkür edildi.

Kıbrıslıların çözüm çağrısına rağmen, Mont Pelerin’de gerçekleştirilen toplantıların umut edilen sonuçları getirmediğine ve bu durum hayal kırıklığı, umutsuzluk ve belirsizlik atmosferi yarattığına işaret edilen açıklamada, bu talihsiz gelişmelerin kabul edilemez ve tehlikeli olduğu belirtildi.

Her iki liderin kendilerini bir suçlama oyununa katmayacakları konusunda güven verdiği ve açıklamalarının bir anlaşmaya ulaşmak için çaba harcayacakları konusunda da güven verdiği belirtilen açıklamada, “Bizler, liderleri herhangi bir taktiksel hesaplamayı bir kenara koymaya ve olumsuz dış etkileri göz ardı etmeye çağırıyoruz, vatanımızın bu bölünmeyle daha fazla ayakta kalamayacağı ortadadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlara değinildi:

“Şimdi atılması gereken adım, iki liderin en kısa zamanda görüşme masasına geri dönerek, iki kesimli, iki toplumlu birleşik bir Kıbrıs’ın inşasına yönelik geniş kapsamlı ve hızlı bir çözüme varmak için bir yol haritası üzerinde anlaşmalarıdır. Birleşmiş Milletlere, diğer uluslararası kurumlara ve ana aktörlere, iki toplum liderlerini yeni bir görüşme süreci için cesaretlendirmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Tüm Kıbrıslıları, Yunanları, Türkleri, Maronitleri ve Latinleri barış, çözüm ve adamızın yeniden birleşmesi için çaba harcamaya devam edeceğimiz konusunda temin eder, kısa zamanda duyurusunu yapacağımız eylemlerimizle umut ateşini ve mücadelemizi canlı tutacağımıza söz veririz. Ülkemizi yeniden birleştirmeye uzanan yol kolay olmayacak biliyoruz, fakat iki liderin de insanların çaresiz seslenişlerini dinleyeceklerine olan inancımız tamdır.

Kıbrıs’ın çevresinde var olan, son derece çatışmalı siyasi bağlam, güvenlik riskleri, ekonomik belirsizlikler ve toplumsal gerilimler göz önüne alındığında, tarihsel açıdan olgun, vizyon sahibi ve sonuç odaklı davranmanın tam sırası olduğunu düşünüyoruz. Demokratik dünyanın Kıbrıs’ta varılacak başarılı bir anlaşmanın pozitif etkisine ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

Bugün liderlerimizden, geniş katılımlı iki toplumlu hareketimizi temsil edecek bir delegasyon ile görüşmeleri için resmi bir talepte bulunduk. Bu görüşme yoluyla, dileklerimizi, umutlarımızı iletmek ve Kıbrıs halklarını temsilen ‘çözüm ve birleşme hemen şimdi’ demek istiyoruz.”


http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..