GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 20 ŞUBAT


 

Yunanistan belirsizliği devam ederken, bugün bir anlaşma zeminine ulaşılacağını düşünüyoruz

 

İyimser haberlerin gelmesi durumunda kur cephesinde 2,4350 ve altı seviyeler; aksi bir durumda ise 2,4650 ve üzeri seviyeler takip edilebilir

 

FED’in bir önceki akşam açıklanan Ocak ayı FOMC (Federal Açık Piyasa) toplantısına ait tutanaklar küresel piyasalarda iyimserlik yarattı. Hatırlanacağı üzere, dün de belirttiğimiz gibi, dolardaki son dönemlerde hızlanan değerlenme eğiliminden rahatsız olduğunu tutanaklar aracılığıyla hissetiren FED, faiz artırımında “sabırlı” ve acelesi olunmayacağı sinyalini yineledi. Her ne kadar FED tutanakları eski bir veri setini kapsasa da, yine de, “birçok” üyenin mevcut politikayı koruma yönündeki tavrı piyasalarca “güvercin” olarak yorumlandı. Sabah FED iyimserliği ile güne olumlu başlayan küresel piyasalara paralel içerde de USD/TL kuru 2,44 seviyesini aşağıya yönde geçerek 2,4335 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Benzer bir şekilde TL, alternatif piyasalar da alımlara sahne oldu. Borsa İstanbul günü yükselişle 86,400 seviyesinin üzerinde tamamlarken, tahvil faizlerinde de hafif çaplı geri çekilmeler görüldü. EUR/USD paritesi, Yunanistan ile Eurogroup maliye bakanları arasında devam eden görüşmelerden dün de sonuç çıkmaması ile dalgalı bir seyir izledi. Sabah iyimser beklentiler ile 1,1450 seviyelerini test eden EUR, Yunanistan’ın vermiş olduğu süre uzatma talebinin Almanya tarafında reddedilmesi ile günün ikinci yarısını sıkıntılı geçiri. Paritenin Yunanistan endişelerini yeniden fiyatlayarak 1,1350 seviyesine gerilemesi ile yurtdışı piyasalara paralel içerde TL de kazanımlarını geri verdi. Günün ikinci yarısı kademeli bir yükselişle 2,46 seviyesini varan bir yükseliş kaydeden TL’nin diğer piyasalar gibi Avrupa’dan gelecek haberleri beklediğini görüyoruz.

 

Gözler tamamen Yunanistan haberlerine çevrilmiş durumda. Aslında hem Yunanistan’ın hem de diğer üyelerin anlaşmaktan başka rasyonel bir zemini olmadığını bilmemize rağmen pazarlıkların çetin geçtiğini görüyoruz. Yine de, son dakika anlaşması ile tarafların el sıkışacağına yönelik inanışların devam ettiğini söyleyebiliriz. Gözler dışarda Yunansitan haberlerini takip ederken, içerde de haftaya Salı günü düzenlecek olağan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı bekleniyor. TCMB’nin kurun gelmiş olduğu noktalardan rahatsız olduğunu hissediyoruz. Türkiye’de döviz kurunun enflasyona geçişkenliği bir tarafta, 45 dolar seviyesinden 60 dolara yükselen petrol fiyatları diğer tarafta, Yunanistan belirsizliği ve bizce halen daha Haziran ayında faiz artırma potasında olan FED’e paralel TCMB’nin temkinli bir duruş takınacağını tahmin ediyoruz. Siyasi cepheden büyüme ve istihdamı teşvik etmek adında faiz indirim çağrısını da cevapsız bırakmak istemeyen TCMB politika yapıcılarının faiz koridorunun alt bandı ve politika faizinde ölçülü sayılabilecek (25 veya 50 baz puan) faiz indirimine gidebileceğini düşünüyoruz. Faiz indirim miktarı ve piyasalar tarafından emniyet subabı olarak görülen ve işlerin istenmeyen noktaya gitmesi durumunda Merkez Bankası’nın fonlamayı kısarak faizleri % 11,25 seviyesine kadar yükseltebileceği koridorun üst bandında indirim yapılıp yapılmayacağı takip edilecektir. Atılacak adımların siyasi cenahtan yetersiz görülmesi durumunda yeniden alevlenebilecek TCMB eksenindeki tartışmanın piyasa dinamiklerine darbe vurabileceğini düşünüyoruz.

 

FED’in bahar ayları ile birlikte faiz artırım yönünde tonunu bir kademe daha güçlendireceğini düşünüyoruz. Kur ile ilgili yönünü yukarıya olduğu görüşümüzde herhangi bir değişiklik yok. Bugüne dönersek, Yunanistan görüşmeleri gündemin bir numaralı maddesi olarak takip edilecek. Bugün bir anlaşma zeminine ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Böyle bir gerçekleşme iyimserliği bir miktar artırabilir. Dün test edilen 2,4335 seviyesi aşağıda, 2,4650 seviyesi ise yukarda takip edilebilir. Makrocephede ise günün ilk yarısında açıklanacak Avrupa PMI verileri ve İngiltere perakende satışlar verisi (paritenin seyri açısından) önemle takip edilebilir.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ