BANA DOKUNMAYAN YILAN!


 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası hükumetin bir yılını değerlendirirken, aslında ekonominin de röntgenini çekti. Sayılan maddeler arasında hükumetin yerli ve yabancı yatırımcıyı teşvik yerine, caydırıcı politikalar izlemesi önemli bir tespitti.

 

Sadece devlet dairelerinin yavaşlığı, vergi adaletsizliği ya da yüksek maliyetler değil bu caydırıcılık. Günlerdir gündemden düşmeyen bir tartışmadan örnek vereceğim size..

 

KKTC’nin en büyük ekonomik yatırımlarından, eğitim, turizm ve sağlık alanında atılımlar yapan Yakın Doğu Üniversitesi, tabiri caizse organ mafyası olmakla suçlandı. Kimdi suçlayan? KTTO’nun caydırıcı politika sürdürmekle eleştirdiği hükumetin bir parçası, sağlık bakanlığı..

 

Peki neydi somut deliller? Yeterli süre teknik ve fiziki takip yapılmış mıydı?

Yoksa adı geçen hastane üzerine kara leke gibi yapıştırılan bu suçlama, iddialar, hatta dedikodular üzerine mi dillendirilmişti!

 

‘Frenkeştayn’ lakaplı Dr. Yusuf Sönmez’i tanır mısınız? Ben iyi tanırım. İşi organ nakli yapmak. Ama ona bile organ mafyası diyemedik yıllarca. Gizli saklı operasyonlar yaptığı hastaneleri bile organ mafyasına hizmet ediyor diye yazamadık haberlerimizde! Her defasında polisin fezlekesini bekledik. Düşünün yapılan baskınlar bile yetmiyordu bu tanımı kullanmak için!

 

Fakat KKTC’ye bakıyorum. Rahatlıkla bir kurum, kuruluş organ mafyası olmakla suçlanabiliyor! Çok ağır bir itham bu, hatta inanılır gibi değil!

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte birçok arkadaşım geldi o gün. Gazeteci, danışman vs.. İçlerinden biri ne dedi biliyor musunuz? ‘Organ nakli yapılıyormuş burada da.. Aman dikkat edin kendinize..’

 

Utanç verici değil mi? Ortaya atılan bir iddia, nasıl da büyüdü, büyüdü, kar topu gibi dilden dile dolaşıyor.. Sizin yaptığınız yatırımlar, tanıtım çabaları, harcadığınız emeklerin hepsi tek kalemde boşa gidiyor.. Şirket olarak söylemiyorum, sakın yanlış anlamayın! Ülke adına yapılan büyük bir yanlıştır bu!

 

Şeytanın avukatlığını yapayım biraz da! Bakanlık yalan söyler mi? Söylemez.. Bu açıklamayı yaptığına göre muhakkak bir duyum almıştır. Ama duyumla suçlama, hatta yerin dibine sokmak olmaz! Araştırılır, incelenir, en sonunda da cezası neyse kesilir..

 

Dedim ya Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi için değil sadece, ülke adına büyük bir krizdir bu aceleci ve ayakları yere basmayan açıklama.. Bir firmayı, bir iş adamını karalamak bu kadar kolay olamaz, olmamalı! O yüzden yanlışa yanlış demek lazım..

Ama demiyor kimse! Aksine bu yanlışa kıs kıs gülenler var. Kimi içinde beslediği rekabet duygularıyla, kimi daha önce herhangi bir sebeple YDÜ’nün bankasına, hastanesine, turizm acentesine kızdığı için ‘oh olsun’ diyor. Şaka gibi ama böyle diyor..

 

Sağlık bakanlığının yaptığı hatadan da vahim bu psikoloji! Neden mi? Kendi elinizle, kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. İftira ile ticareti baltalamanın yolunu açıyorsunuz. Ülkeye, ülkedeki kurumlara duyulan güvenin yıkılmasına sebep oluyorsunuz!

 

Siz iş dünyası temsilcileri.. Siz üniversiteler, hastaneler, turizmciler.. Ülkenin kalkınması için çaba harcayan, kendini sorumlu tutan herkese soruyorum! Niye bu kadar sessizsiniz. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ diyorsanız, çok yazık. Böyle bir linç girişimine göz yumuyorsanız, yarın aynısı başınıza geldiğinde kimseye derdinizi anlatmayın!

 

(NOT: Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ile de bu konuyu konuştum. Aklın yolu bir, aynı şeyleri düşünüyoruz. Ayakları yere basmayan bir açıklama ile yapılan suçlamanın Sayın Toros da farkında. Yakın Doğu Üniversitesi ve Suat Günsel’e bir destek ziyareti var programlarında. Bu girişim yanlışa yanlış diyebilecek herkese örnek olmalı..)

 

ATIL AYAZ

Twitter: @AtilAyaz

[email protected]