Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 12.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
12 Haziran 2018 - 11:30
Reklam

 

Ekonomide devam eden kırılganlık ve seçim sonrası ekonomi politikalarının nasıl oluşacağına yönelik belirsizliğin dün yabancı çıkışına neden olmasıyla piyasalar dalgalanırken, dolar/TL'de 4.50 seviyesinin üzerindeki hareket sürüyor.

 

Türkiye özelinde risk iştahının azalmasına paralel dün borsada gün içi düşüş yüzde 2'yi geçmiş, dolar/TL ise yönünü yukarı çevirmişti. TL'de dün gözlenen benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma bu sabah da devam ediyor.

 

Yurtiçi piyasalarda genel kırılganlığın devam ettiğini görüyoruz. Yurtdışında ise ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelecek açıklamaların da gelişen ülke piyasalarındaki hareketlerin dalga boyunu artırabileceği görülüyor. Yurtdışında izlenen bir diğer konu ise ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşmesi. ABD ve Kuzey Kore devlet başkanları 1953 yılında sona eren savaştan bu yana ilk defa bir araya geldi.

 

Dün 4.54 seviyesini test ettikten sonra saat 18:00 sıralarında 4.5167/4.5185 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0855'te 4.5344/4.5400 seviyesinde bulunuyor.  Aynı saatte sepet bazında TL 4.9340/4.9410,  euro/TL  5.3375/5.3415 , GBP/TL ise 6.0530/6.0670  seviyesinde bulunuyor.

 

Tüm bu gelişmelerle beraber esas önemli olan seçim yaklaşıyor ve seçim sonrasında hem siyasi hem de ekonomi ve para politikaları açısından nasıl bir resim oluşacağı belli değil. Diğer taraftan yerli kurumsal döviz talebi hiç hız kesmiyor. Kurumların döviz borcu zaten yüksek, kur gerilediğinde ise bu talep daha da artıyor.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kandil'in bir "terör kaynağı" olmaktan çıkaracaklarını belirterek, Kandil'e dönük operasyon başlattıklarını ve bu operasyonların devamının geleceğini söyledi.

 

Analistler seçim sonucunda oluşabilecek senaryolarda ekonomi politikalarının nasıl gelişeceği konusunda belirsizliğin yatırımcılar açısından risk oluşturduğuna dikkat çekiyor.

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in gelişmekte olan Avrupa ülke notlarından sorumlu Paul Gamble, dün Reuters ile söyleşisinde TCMB'nin attığı son adımlara ilişkin, "Kısa süreli olarak bazı gerilimleri azalttılar ancak hala para politikası üzerinde siyasi etki konusunda belirsizlik sürüyor" dedi.

 

Merkez Bankası kısa süre önce, yüksek enflasyon ve cari açık gibi pek çok sorunların baskıladığı lirayı desteklemek için faiz oranlarını 400 baz puandan fazla artırdı.

 

 

Tahvil/bono piyasasında ise geçen hafta yüzde 15.41 seviyesine kadar yükselen 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi PPK kararları sonrası Cuma günü ise yüzde 14.95'e kadar gerilemişti. Ancak dün TL cinsi varlıklarda gözlenen değer kaybı tahvillerde de kendisini gösterdi. Tahviller zaten son dönemde seçim öncesi artan harcamalar ve yüksek enflasyon nedeniyle baskı altındaydı.

 

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.26, valörde son işlemde yüzde 15.29 seviyesindeydi.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.81, valörde son işlemde yüzde 18.86 seviyesindeydi.

 

Dün açıklanan Nisan ayı cari açığındaki artış ile sert düşen endeks günün ikinci yarısında toparlanarak günü yüzde 0,82 artışla 96,661 puandan kapattı.

 

Dolar, ABD ile Kuzey Kore devlet başkanları arasındaki tarihi zirvenin başlamasıyla birlikte üç haftanın en yüksek seviyesini görürken, Asya borsaları ise artıda bulunuyor.

 

ABD ve Kuzey Kore devlet başkanları 1953 yılında sona eren savaştan bu yana ilk defa bir araya geldi.

 

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un karşılıklı hakaretlerde bulunduktan sadece birkaç ay sonra yapılan bu görüşmeden netice almaları Kuzeydoğu Asya'nın güvenlik çehresini kalıcı şekilde değiştirecek diplomatik bir dönüm noktası teşkil edebilir.

 

Trump Kim ile "iyi bir ilişki" kurduğunu ifade etse de, iki ülke arasında nükleer silahlar kaynaklı gerilim olduğu göz önüne alındığında görüşmelerin nasıl ilerleme kaydedilmeyeceğine yönelik şüpheler bulunuyor.

 

Milyonlarca kişinin öldüğü 1950-53 yılları arasındaki Kore Savaşı sadece ateşkes ile sonuçlandığı için iki ülke teknik anlamda hâlâ savaş halinde.

 

Wall Street'ten yön bulamayan Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi açılıştan sonra artı ile eksi arasında gidip geldikten sonra yüzde 0.1 artıda bulunuyor. ABD'nin Dow Jones endeksi dün neredeyse yatay, S&P 500 ise yüzde 0.1 artıda kapandı.

 

Pekçok uzman Kuzey Kore ile bundan önce yapılan görüşmelerden netice alınamadığını hatırlatarak Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırmaya bir başlangıç oluşturması amaçlanan zirvede başarı eşiğinin oldukça düşük oduğunu ifade ediyorlar.

 

Bazı analistler ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer gerilimin ve Kuzey Kore'ye yaptırımların ortadan kalkmasının dünya ticareti ve şirket bilançolarına etkisinin "asgari" olacağına dikkat çekiyorlar.

 

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriye göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ilk çeyrekte yüzde 7.4 oranında artış işaret ederken bir önceki veri yüzde 7.3 ve beklenti yüzde 7.0 idi. Öte yandan Nisan ayında cari açık artarak 5.42 milyar dolar oldu. Nisan ayında yıllık 55.3 milyar dolar olan cari işlemler açığı artış göstererek 57.07 milyar dolara yükseldi. Veriler sonrası Dolar/TL kuru 4.5000 seviyesini aşarak 4.53 seviyelerine yükseldi. 4.5240 direnç seviyeleri olarak takip edilirken RSI göstergesinin de 50 bölgesi altında bulunması ile 30 bölgesine düşüş potansiyeli sunuyor. Düşüşlerde 4.4650 seviyesi önemli destek iken altında 4.4300 ve ardından 4.4000 seviyesinde destek olarak gündeme gelebilir. .

 

 

 

 

EUR/USD

Çarşamba günü gerçekleşecek olan Fed ve Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası kararları öncesi parite 1.1800 üzerinden yeniden düşüşe geçti. Bugün Almanya ve Avrupa Bölgesi ZEW endeksleri takip edilecek. ABD tarafında ise Mayıs ayı TÜFE verileri öne çıkıyor. TÜFE de aylık %0.1, çekirdek TÜFE de aylık % 0,2 ve yıllık %2,2 beklentileri öne çıkıyor. Fiyatın 1.1850 direnci hedeflenebilir. Yükselişlerde 1.1800  üzerinde 1.1830 - 1.1860 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1775 - 1.1750 ve 1.1730 seviyeleri destek seviyeleri gündeme gelebilir.

 

 

  • GBP/USD

Parite dün 1,3410 seviyesi üzerini görse de oralarda kalıcı olamadı ve  1,3345 direnç seviyesine tekrardan geriledi.. 1,3345 desteği altında 1,3315 ve 1,3275   seviyelerini destek olarak takip edebiliriz.  Ancak 1,3410 üzerinde tutunduğu sürece yukarı hareketin devamı ile  1,3432- 1,3453 ve 1,3487 ye doğru yukarı hareketlerinin devamı mümkün.

 

 

  • ALTIN

Altın Fed'in faiz artıracağı beklentisi ve ABD ile Kuzey Kore arasındaki tarihi zirveden destek bulan dolara paralel olarak değer yitirdi. Altının spot piyasdaki ons fiyatı yüzde 0.2 düşüşle 1,297.42 dolarda bulunuyor..Gram Altın ise TL.189 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

  • PETROL

Petrol fiyatları yatay seyrederken, yatırımcılar ABD ile Kore arasındaki zirvenin sonuçlarını izliyor. Pekçok işlemci Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve OPEC dışındaki üretici ülkelerin 22 Haziran'da yapacağı toplantı öncesi yatırımcıların yeni pozisyon almaktan kaçındığını ifade ediyor. Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0.1 artıda 76.52 dolarda bulunuyor..

 

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..