Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 8.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
08 Haziran 2018 - 11:04
Reklam

 

Merkez Bankası (TCMB) beklentilerin üzerinde bir faiz artırımı yaparak, 24 Haziran seçimleri öncesi piyasalarda son dönemde bozulan güven algısını ve kredibilitesini önemli ölçüde artırırken; dolar/TL de 4.9290 olan tarihi zirvesinden uzaklaşmaya devem ederek 4.50 civarında işlem görüyor.

 

TCMB'nin kredibilitesini de artıran bu adımın ardından TL cinsi varlıklarda gözlenen toparlanma oldukça kuvvetli oldu. Karar sonrası TL dün dolar karşısında yüzde 2'ye yakın değer kazandı.

 

TCMB'nin dünkü adımıyla Nisan ayından bu yana yaptığı faiz artışı 500 baz puana ulaşırken, atılan bu adım TL'yi destekleme, enflasyon ve beklentilerindeki bozulmayı durdurma açısından oldukça olumlu oldu. Ancak para politikasının seçimlerin ardından nasıl bir yön izleyeceğinin TL cinsi varlıkların seyri açısından orta uzun vadede önemli olacağı da vurgulanıyor.

 

TCMB son dönemde attığı adımlarla para politikasına ilişkin soru işaretlerini ortadan kaldırmış oldu. Bunun etkisini piyasalarda da gördük. Özellikle 10 yıllık tahvil getirilerinin faiz kararıyla 30 baz puan düşmesi uzun vadede adımın değerini ortaya koyuyor. Para politikası açısından güven tesis edildi.

 

Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarının kararı bu iyimserliği azaltıyor. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik de oldukça kuvvetli değer kayıpları gördük. Yunanistan ile yaşanan süreci de piyasalar AB ile ilişkiler kapsamında takip edecek. Ancak görünen o ki, TCMB kararının ardından piyasalardaki en önemli belirleyici seçim gündemi olacak."

 

Nisan'da 75 baz puan, 23 Mayıs'taki olağanüstü PPK'da 300 baz puanlık faiz artışı yapan, ardından para politikasını sadeleştirme kararı alan TCMB, kısa süre önce de bir hafta vadeli repo ihale faizini politika faizi yaparak 1 Haziran'da fonlama faizi olan yüzde 16.50'ye eşitledi.

 

TCMB dün ise haftalık repo faizini beklentilerin üzerinde 125 baz puan artırarak yüzde 17.75'e yükseltti.

 

Böylece TCMB'nin 2017 başından bugüne gerçekleştirdiği faiz artışı 950 baz puana ulaştı. Bankacılar bu sıkılaştırmanın enflasyonla mücadele, küresel piyasalardaki olası yeni satış baskıları ve seçim döneminde TL'ye önemli bir koruma sağlayacağını belirttiler.

 

Öte yandan TCMB'nin faiz kararındaki "ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" söylemini koruması da güven tesisi açısından önemli bir gelişme olarak algılandı.

 

PPK kararı öncesi 4.58 civarında işlem gören dolar/TL, 4.4560'a kadar geriledikten sonra günü 4.50'nin hemen altında tamamladı. TL'nin dün dolar karşısındaki değer kazancı bir ara yüzde 2'ye yaklaşırken, TL açık ara en çok değer kazanan para birimi oldu.

 

Dolar/TL bu sabah ise güne 4.4875/4.4955 seviyesinde başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 4.8935/4.9025, euro/TL 5.2993/5.3094  ve GBP/TL ise 6.0280/6.0330 seviyesinde işlem görüyor.

 

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.26 valörde son işlem yüzde 15.01 oldu.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.14 oldu. Valörde son işlem yüzde 18.37 seviyesinde gerçekleşti.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 17 Türk Bankası'nın notunu düşürdü. Moody's ayrıca notunu düşürdüğü bankaları da kapsayan 19 finansal kurum hakkında not izleme kararı aldı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, "not düşürmelerin, kurumların fonlama profilleri üzerinde olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye'nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı" belirtildi.

Moody's not izlemelerin, "çalışma ortamının daha bozulma ihtimali ve bunun bankaların bağımsız kredi gücü üzerindeki etkisine" odaklanacağını yazılı olarak bildirdi.

Moody's ayrıca 6 Türk Banka tarafından ihraç edilen ipotek teminatlı menkul kıymetlerin de not düşürme için izlemeye alındığını açıkladı.

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 17 Türk bankasının notunu düşürmesinin ardından twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Bankacılık sektörümüz sağlıklı ve sağlam; sermaye yeterlilik oranı yüzde 16.7, kur ve faiz artışı sonrasında bile yüzde 15 civarında

*Takipteki kredilerin oranı yüzde 2.9 ve yüzde 75 genel karşılık ayrılmış

*Sektörün özkaynak karlılığı yüzde 16

*Bankaların kaldıraç düzeyi düşük; aktif/özkaynak sadece 8.7 kat

 

 

Asya borsaları, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomiye verilen destek programını sona erdirebileceği beklentileri ve G7 toplantısı öncesinde ticaret gerilimlerine ilişkin belirsizlik nedeniyle risk iştahının azalmasıyla birlikte iki buçuk ayın zirvesinden geriledi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi art arda altı günlük kazanımlarla Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeye yükseldikten sonra yüzde 0.5 geriledi.

 

Japonya'nın Nikeli endeksi  ve Avustralya borsası  sınırlı değişim gösterdi.

 

ECB baş ekonomisti Peter Praet Çarşamba günü, ECB'nin tahvil alımlarını bu yıl sona erdirmeyi gelecek hafta ele alacağını söylemişti.

 

Praet'in bu açıklamalarıyla euro üç haftanın zirvesini görmüş, gelişmekte olan piyasalar gerilemiş ve güvenli liman konumundaki tahvillere olan talep artmıştı.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisi getirdikten sonra ABD ile başlıca ticaret ortakları arasındaki anlaşmazlığın artması endişelerin bir diğer önemli nedeni oldu.

 

Trump G7 zirvesinden bir gün önce attığı ve Fransa ve Kanada'nın ABD'den yaptıkları ithalata "devasa gümrük vergileri" getirdiklerini ve ticarete parasal olmayan engeller koyduklarını belirttiği tweet'te uzlaşmak istiyor gibi görünmüyor.

 

G7 zirvesi bugün ve yarın Kanada'nın Charlevoix kentinde yapılacak.

 

Dolar ABD hazine tahvil getirilerinin sert şekilde düşmesiyle başlıca para birimleri karşısında üç haftanın dip seviyesine yakın seyrederken;

 

euro, ECB'nin ekonomiye verilen destek programını sona erdirebileceği beklentileriyle toparlanmasını sürdürüyor.

 

Dolar endeksi dün yüzde 0.3 geriledikten sonra bugün hafif değişim göstererek 93.467 seviyesinde bulunuyor. Endeks bu hafta yüzde 0.75 geriledi ve dün 17 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesi olan 93.213'ü gördü.

 

Euronun İtalya'daki siyasi endişeler ve ECB'nin 14 Haziran'daki politika toplantısında devasa tahvil alım programını sona erdirmeye başlayabileceğine dair sinyal verebileceği yönündeki spekülasyonlar nedeniyle 10 ayın dip seviyesinden toparlanmasıyla dolar bu hafta baskı altında kaldı.

 

Öte yandan Fed'in 12-13 Haziran tarihlerinde yapacağı politika toplantısında faiz oranlarını bu yıl ikinci kez artırması bekleniyor. Dikkatler Fed'in 2018'de toplam dört kez faiz artırma sinyali verip vermeyeceğine çevrili.

 

Diğer yandan Trump, 12 Haziran'da Singapur'da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmeye hazırlanırken; zirvenin ana konusu ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer silah programından vazgeçmesi yönündeki talebi olacak.

 

 

PARİTELER

USD/TRY

TCMB’nin politika faizinde 125 baz faiz artış gitmesi ile ile Dolar/TL kuru 4.5000 bölgesinin altına düşerek 4.4540 seviyesi test ettikten sonra günü 4.4800 seviyelerinde yüzde 1,60 değer kaybı ile tamamladı. Fiyatın 4.5590 ve 4.5290 altında olması ile bu seviyeler dirençler olarak takip edilebilir. RSI göstergesinin de 50 bölgesi altında bulunması ile 30 bölgesine düşüş potansiyeli değerlendirilebilir. Düşüşlerde 4.4650 seviyesi önemli destek iken altında  4.4300 seviyesinde destek olarak gündeme gelebilir.

 

EUR/USD

Euro dün 1.1840 dolar ile üç haftanın zirvesine yükseldikten sonra bugün 1.1797 dolar ile yatay seyrediyor. Euro bu hafta yüzde 1'den fazla yükselirken, Şubat ortasından bu yana en büyük haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor. Avrupa Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, yılın ilk 3 aylık döneminde bir önceki 3 aylık döneme kıyasla yüzde 0,4 yükseldi. Bölgede GSYH artışı, 2017'nin ilk çeyreğine göre yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Euro dün de yukarı yönlü kalarak 1.1840 seviyelerini test etti. Bugün ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken Almanya Sanayi Üretimi ve Ticaret Dengesi verileri takip ediliyor. Fiyatın 1.1860 direnci hedefi RSI göstergesini de henüz 70 bölgesine ulaşmamış olması ile sürüyor. 1.1830 - 1.1860 ve 1.1900 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1800 - 1.1775 - 1.1750 seviyeleri destek seviyeleri değerlendirilebilir.

 

ALTIN

Altın fiyatları, günün ilerleyen saatlerinde başlayacak G7 zirvesinin yanı sıra gelecek hafta yapılacak Fed toplantısı ve ABD-Kuzey Kore zirvesi gibi gelişmeler öncesinde yatırımcıların temkinli kalmasıyla yatay seyrediyor.Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,296.36 dolar ile yatay seyrediyor..Gram Altın ise TL.190 seviyelerinden gerileyerek TL.187’den işlem görmeye başladı.

 

PETROL

Petrol fiyatları Venezuela'nın arz yükümlülüklerini yerine getirmekte yaşadığı zorluklar ve OPEC öncülüğünde devam eden arz kesintilerine karşın ABD'nin artan ham petrol üretiminin piyasaları baskılamasıyla yatay seyrediyor.Brent petrolünün  varil fiyatı 77.24 dolarda bulunuyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..