Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 7.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
07 Haziran 2018 - 11:09
Reklam

 

Dolar/TL güne gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik girişler ve Merkez Bankası'nın (TCMB) daha fazla sıkılaştırma yapacağına yönelik devam eden beklentilerle 4.55'li seviyelere gerileyerek başladı.

 

Bugün sadeleşme adımını tamamlanacağını, bundan sonra sadece bir hafta vadeli repo faizinden fonlama yapacağını açıklayan TCMB'nin 14:00'da açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) olağan toplantısına ilişkin kararın  piyasada yön belirleyici olacaktır.

 

TCMB son olarak 23 Mayıs'ta olağanüstü toplanarak uzun süredir ana fonlama aracı olarak kullandığı geç likidite penceresi faizini 300 baz puan artışla yüzde 16.50 seviyesine çekmiş, daha sonra ise para politikasında sadeleşme sürecine başladığını ve bu sürecin 7 Haziran(bugün) itibarıyla tamamlayacağını duyurmuştu.

 

Bu doğrultuda yüzde 8 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihale faizinin politika faizi haline getiren TCMB, yeniden haftalık repo ihaleleri açmaya başlayarak, oranı ise mevcut fonlama faizi olan yüzde 16.50'ye eşitledi.

 

Banka daha önce yaptığı para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin basın duyurusu ve bu duyuruya ilişkin daha sonra açıkladığı teknik detaylar uyarınca, bugünden itibaren yalnızca bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını açıklayacak.

 

TCMB'nin gecelik vadede borçlanma ve borç verme faizleri bir hafta vadeli repo ihale faizine kıyasla artı/eksi 150 baz puanlık marj ile, GLP borç verme faizi ise gecelik borç verme faizine 150 baz puan eklenerek hesaplanacak. Kurul bu faiz oranlarını ayrıca ilan edilmeyeceğini duyurmuştu.

 

Piyasalar ise kısa süre önce olağanüstü toplanarak 300 baz puan faiz artışına giden TCMB'nin bugün politika faiz oranında yeniden bir artış yapıp yapmayacağına odaklanmış durumda. Faizlerde artış yapılması piyasalara kredibilite ve enflasyonla mücadele anlamında önemli bir mesaj olacak ve pozitif algılanacak. Aksi durumda ise kurda satış baskısı gözlenebilecek.

 

Reuters anketine göre ekonomistler TCMB'nin bugün yüzde 16.50 olan bir hafta vadeli repo faizini 50-100 baz puan artırması bekleniyor.

 

Reuters'ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 11 katılımcı faiz artışı beklerken; beş katılımcı 50 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, beş katılımcı ise 100 baz puan artış öngörüyor. Öte yandan beş katılımcı ise haftalık repo faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

 

Piyasanın TCMB'den faiz artışı beklentilerinde güven tesisi, enflasyon beklentilerdeki bozulma, enflasyonun Temmuz'da yüzde 14'e doğru yükseleceği öngörüsü ön plana çıkıyor.

 

TCMB'nin olağanüstü toplantısına ilişkin özetlerde yer alan "...ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek" ifadesi de enflasyondaki seyir göz önüne alındığında faiz artış beklentilerini kuvvetlendiren bir diğer neden olarak ön plana çıkıyor.

 

Öte yandan TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın İstanbul ve Londra'da gerçekleştirdiği yatırımcı görüşmelerinde enflasyondaki gelişmelere göre gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik mesajları da beklentiyi kuvvetlendiren bir başka etken.

 

TCMB'den faiz artışı beklemeyen kesimde ise siyasi nedenler daha çok ön planda. Seçimlere yalnızca iki hafta kalmış olması ve kısa süre önce olağanüstü toplantıyla 300 baz puan faiz artışının yapılmış olması nedeniyle bir kesim TCMB'den bugün yeni bir adım öngörmüyor. Bu beklenti Reuters anketinde yer alıyor ancak azınlıkta kalıyor.

 

Dolar/TL dün günü 4.57 civarında tamamladıktan sonra bu sabah güne düşüşle 4.5470/4.5520 seviyesinden başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 4.9571/4.9631, euro/TL 5.3673/5.3746 , GBP/TL ise 6.1440/6.1490  seviyesinde işlem görüyor.

 

Dolar/TL Merkez Bankası'nın 300 baz puanlık faiz artışı, 10 milyar dolara ulaşan likidite önlemleri ve sadeleştirme adımının kuru 4.9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden uzaklaştıran en önemli gelişmeler olduğuna dikkat çekiyorlar.

 

TAHVİL GETİRİLERİ SEÇİM ÖNCESİ ARTAN HARCAMALARLA YÜKSELİŞTE

 

Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi önümüzdeki hafta başlayacak ve Temmuz sonuna kadar 35 milyar TL'lik borçlanmanın yapılacağı yüklü ihale/itfa takviminin öncesinde artan seçim harcamalarının bütçeye ve dolayısıyla Hazine'nin borçlanma ihtiyacında bozulma yaratabileceği endişesiyle dün 20, son 1.5 ayda ise 280 baz puan yükseldi.

 

TL cinsi tahvillerinde de önemli bir belirleyici olan ABD getirilerinin yüzde 3'ün de altında düşüşüne rağmen, getiriler seçim öncesi artan bütçe giderlerine her geçen gün bir yenisinin eklenmesiyle yükseliş trendinde.

 

Hükümet seçim öncesi emeklilere kalıcı yılda iki kez ikramiye ödenmesine kadar vermişti. Bu ikramiyenin kamuya maliyeti yıllık yaklaşık 22 milyar TL. Öte yandan emeklilere verilen bu iyileştirmenin ardından birçok alanda da gider artırıcı adım atıldı. Hükümet son olarak bu hafta bazı kamu çalışan ve emeklilerinin ek göstergelerinin 3,600'e yükseltileceğini açıkladı.

 

Artan harcamaların bütçe açığını ve Hazine'nin borçlanma ihtiyacını artıracağı endişeleri tahvil getirilerinde yükselişte en önemli iç sebep olarak gösteriliyor.

 

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün de yaklaşık 20 baz puan yükseldi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.38 valörde son işlem yüzde 15.21 oldu.

 

Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi 27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapanmıştı. Dün ise en yüksek yüzde 15.40 seviyesi test edildi. Bu verilere göre son 1.5 aylık yükseliş 280 baz puana ulaştı.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.06 oldu.

 

Endeks dün yüzde 1,19 değer kaybederek günü 96.658 puandan tamamladı. Endeks 2018 yılı başından bu yana yüzde 16,19 değer kaybetti. TL varlıklar bugün saat 14:00’de açıklanacak olan TCMB Para Politikası Kurulu faiz kararlarına odaklı.

 

Asya borsaları güçlü ekonomik temellerin desteğiyle iki buçuk ayın yeni zirvesine yükselirken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomiye verilen destek programını sona erdirmeye başlayabileceği beklentileri euro ve küresel tahvil getirilerine destek verdi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi  yüzde 0.4 yükselerek ard arda ikinci günde de iki buçuk ayın zirvesini gördü. Japonya'nın Nikkei endeksi  yüzde 0.8 yükseldi.

 

ECB'nin ekonomiye verilen destek programını yıl sonuna kadar sona erdirme niyetinde olduğunu önümüzdeki hafta kadar erken bir zamanda açıklayacağına ilişkin güçlenen beklentilerle euro iki haftanın zirvesine yakın seyrederken, Almanya'nın 10 yıllık gösterge tahvili yüzde 0.486 ile iki haftanın zirvesini gördü.

 

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri  yüzde 2.985 ile bir buçuk haftanın yeni zirvesini gördü.

 

ECB baş ekonomisti Peter Praet dün yaptığı açıklamada güçlü büyümenin ECB'yi enflasyonun yeniden hedefe doğru yükseldiğine giderek daha fazla güvenmesini sağladığını belirterek, gelecek hafta yapılacak toplantıda, tahvil alım programının sona ermesiyle ilgili daha fazla bilgi verebileceği ihtimallerini kuvvetlendirdi.

 

Euro Praet'in açıklamalarıyla 22 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.1796 dolara yükseldikten sonra bugün yüzde 0.1 artışla 1.789 dolarda işlem görüyor.

Dolar endeksi  yüzde 0.1 düşüşle 93.525'e geriledi.

 

Euro ECB'nin tahvil alım programını sona erdirmeye başlayacağını yakında açıklayabileceğine ilişkin artan beklentilerle birçok para birimi karşısında iki haftanın zirvesine yakın seyrediyor.

 

Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, ECB'nin bu yıl sonuna kadar tahvil alım programını kademeli olarak sona erdireceği ile ilgili beklentilerin mantıklı olduğunu belirtirken, Hollanda Merkez Bankası başkanı Klaas Knot, parasal genişleme programının devam etmesi için bir neden bulunmadığını ifade etti. Euro bu açıklamalardan destek buldu.

 

 

PARİTELER

USD/TRY

Pazartesi günü açıklanan enflasyon verisi sonrası TCMB’nin yeni bir faiz artışına gideceğine dair beklentilerle dün de 4.6000 seviyesi altında kalarak günü 4.5589 seviyesinde tamamladı. Bugün saat 14:00’de açıklanacak TMCB toplantısından faiz artışı çıkıp çıkmayacağına dair beklentiler farklılık gösteriyor. Piyasada hakim görüş olarak ortalama 50 baz puanlık bir artış beklentisi oluştuğu söylenebilir. Yurt dışı kurumlarda da genel bir faiz artış beklentisi var. Bu durum bir haftalık repo faizinin yani politika faizinin yüzde 16.50 den 17.00 ye yükseltilmesi anlamına geliyor. Bunun gerçkleşmesi halinde kurda bir miktar daha gerileme beklenebilir. 4.5770 direnç olarak izlenirken Merkez Bankasının faiz artışına gitmemesi durumunda yükselişlerde 4.5770 üzerinde 4.6000 - 4.6200 ve 4.6500 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.5340 önemli destek iken altında 4.5000 – 4.4750 ve 4.4600 seviyeleri destekler olarak düşünülebilir.

 

EUR/USD

 

Avrupa Merkez Bankası’nın 14 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda tahvil alımlarından çıkış zamanını duyurabileceği haber oldu. Bu haberle birlikte Euro güç kazanarak dolar karşısında 1.1800 seviyelerine ulaşırken dolar endeski 93,50 seviyesi yakınlarında aşağı yönlü kaldı. Bugün Avrupa Bölgesi çeyreklik büyümesi atlık 0,4 ve yıllık %2,5 olarak açıklanması bekleniyor. ABD tarafında haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısı takip ediliyor. 1.1800 üzerinde 1.1830 ve 1.1860 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1775 - 1.1750 – 1.1700 seviyeleri destek seviyeleri değerlendirilebilir.

 

  • ALTIN

Altın fiyatları euro’nun dolar karşısında iki haftanın zirvesine yükselmesiyle hafif artış kaydederken, yatırımcılar gelecek hafta yapılacak başlıca merkez bankaları toplantılarını ve ABD-Kuzey Kore zirvesini bekliyorlar. Altının spot piyasadaki ons fiyatı  yüzde 0.1 artışla 1,296.98 dolara yükseldi.Gram Altın ise TL.192 seviyelerinden gerileyerek TL.190’dan işlem görmeye başladı.

 

  • PETROL

Petrol fiyatları OPEC üyesi Venezuela'nın ihracatlarının azalmasının desteğiyleyükselerek, dünkü kayıplarının bir kısmını toparladı.Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 0.4 artışla 75.69 dolara yükseldi.

 

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018