Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 5.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
05 Haziran 2018 - 13:04
Reklam

 

Kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody's açıklamaları ile dolar/TL haftaya yükselişle başlarken piyasada Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz adımının yön ve zamanını anlamak adına enflasyon verileri yakından izlenecek.

 

Türkiye'nin kredi notunu Mart ayında Ba2'ye indiren derecelendirme kuruluşu Moody's, makro ekonomi politikalarının geleceği hakkındaki belirsizlik nedeniyle kredi notunu yeni bir indirim için izlemeye aldı.

 

Moody's derecelendirme yöntemine göre izleme süresi 90 günden 180 güne kadar uzayabiliyor. Aşağı yönlü izlemelerin yarısı not indirimi ile sonuçlanıyor.

 

Fitch ise 25 Türk bankasının uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.

 

İzlemenin altı ay içinde tamamlanacağı belirtilen değerlendirmede, "Ekonomik ve finansal piyasa koşullarında belirgin bir bozulma olmaması halinde çoğu banka için bir kademe indirim" ile sınırlı olacağı ifade edildi.

 

Türkiye'nin kısa vadede yeni bir not indirimi ile karşı karşıya kalabileceği endişelerinin baskısıyla Cuma günü dolar karşısındaki kayıpları bir ara yüzde 2'yi aşmıştı.

 

Piyasalarda yön belirleyici olması beklenen enflasyon verileri ise bugün TÜİK tarafından saat 10:00'da açıklanacak.

 

Reuters'ın 14 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Mayıs ayında medyan bazında yüzde 1.45 artış bekleniyor.

 

Ankette yıl sonu enflasyon tahminleri ise son dönemde TL'deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkilediği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde 10.15'ten yüzde 11.50'ye yükseldi.

 

TCMB'nin Mayıs ayı enflasyon verisine göre yeni para politikası tepkisi verebileceğine yönelik beklentilerin Londra ziyaretindeki açıklamalarla kuvvetlenmesi verinin piyasalar tarafından çok daha yakından izlenmesine neden oluyor.

 

Sadece son iki ayda yıl sonu enflasyon beklentisi 208 baz puan artışla yüzde 9.42'den yüzde 11.50'ye çıkarken, ekonomistler yılsonu tahminlerinde Mayıs ayı verisi ardından da yukarı yönlü revizyonları yüksek bir olasılık olarak görüyorlar.

 

Ekonomistlerin hesaplamalarına göre yaz aylarının ortasında yıllık enflasyonun yüzde 13 bandını aşması ve 14 yılın yeni rekorunu görmesi yüksek bir olasılık ve yıl sonunda ise yüzde 11'in altında bir kapanış artık olası görünmüyor.

 

Dolar/TL Perşembe günü işlem gördüğü 5.54 civarından Cuma günü bu endişelerle 4.6450'ye kadar yükselmişti. Kur basında yer alan ve not gözden geçirmelerinin bankalarla sınırlı kalabileceğine işaret eden haberlerin ardından Cuma gününü 4.60'ın hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise güne  4.6282/4.6500 seviyesinde başladı. Sepet bazında TL aynı saatte 5.0192/5.0432, euro/TL  5.4101/5.4363 , GBP/TL ise 6.1960/6.2020 seviyesinde bulunuyor.

 

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların TCMB'ye olan güveni tazelemesiyle 4.9290 seviyesindeki tarihi zirvesinden yönünü aşağı çevirmiş, 4.45 seviyesinin altına kadar gerilemişti. Ancak kur bu seviyelerde kalıcı olamadı.

 

Tahvil piyasasında ise kura paralel, genel olarak yukarı yönlü ve dalgalı seyir gözleniyor. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 14.47, valörde son işlemde yüzde 14.81 seviyesindeydi.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 17.51, valörde son işlemde yüzde 17.74 seviyesindeydi.

 

Endeks Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch’in bazı Türk Bankalarını negatif izlemeye aldığını duyurması ile Bankacılık sektöründeki kayıpların öncülüğünde yüzde 1,47 değer kaybederek 99.171 puan seviyesinde haftayı tamamladı. Böyleleikle 100.000 kritik seviyesi altında kapanan endeks de haftalık kayıp yüzde 3,90 olarak gerçekleşti.

 

Asya borsaları ABD'nin müttefikleri dahil büyük ekonomilere karşı başlattığı gümrük vergilerinin küresel ekonomiye zarar vereceği endişelerini telafi eden güçlü tarım dışı istihdam verisinden destek bularak iki buçuk haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 1 yükselerek 17 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

 

ABD'de Cuma günü yayımlanan verilere göre işsizlik yüzde 3.8'e gerileyerek 18 yılın en düşük seviyesine inerken ülke ekonomisinin güçlü durumda olduğuna işaret etti. İşsizliğin azalması çalışan ücretlerinin artmasına ve dolayısıyla enflasyonun artacağı endişelerini tekrar ortaya çıkmasına yol açabilir.

 

ABD'de saatlik ücretler Nisan ayında yüzde 0.1 yükseldikten sonra geçen ay yüzde 0.3 artış kaydetti. Çalışan ücretlerinde yıllık artış yüzde 2.6'dan yüzde 2.7'ye yükseldi.

 

İstihdamın yanı sıra tüketici harcamaları, sanayi üretimi ve inşaat harcamalarında görülen güçlü artış ilk çeyrekte yüzde 2.2 büyüyen ekonominin ikinci çeyrekte hız kazandığına işaret ediyor.

 

ABD ekonomisindeki güçlü seyir göz önüne alındığında yatırımcılar Fed'in gelecek haftaki toplantıda faizleri artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar. Faizlerin yükseleceği beklentisi de dolara destek veriyor.

 

Dolar geçen hafta Cuma günü yayımlanan güçlü ABD tarım dışı istihdam verisinden destek bularak yen karşısında değer kazanırken, kısa vadeli siyasi riskler kazanımları sınırlıyor.

 

Dolar yen karşısında  Cuma günü yüzde 0.6 değer kazandıktan sonra bugün de yüzde 0.15 artışla 109.660 yene yükseldi.

 

ABD'de istihdam artışının hız kazanması ve çalışan ücretlerinin artması yatırımcıların Fed'in gelecek haftaki toplantıda faiz artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakmasına neden oluyor. Ayrıca Fed'in bu yıl üç değil de dört defa faiz artıracağı beklentilerini de güçlendiriyor.

 

Dolar yen karşısında değer kazansa da euronun dip seviyelerden toparlanmasının ardından başlıca altı para birimi sepeti karşısında geriledi. Dolar endeksi Cuma günü yüzde 0.2 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.15 ekside 94.029'da bulunuyor.

 

 

PARİTELER

 

Ø  USD/TRY

 

Fitch’in bazı Türk Bankalarını negatif izlemeye aldığını duyurması, Fitch’in ardından bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de Türkiye'nin "Ba2" seviyesindeki kredi notunun, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye alındığı açıklaması Dolar/TL kuru için baskı yarattı.Kur bu sabah 4.66 seviylerinde hareket ediyor. 4.6800 - 4.7100 ve 4.74700 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.61400 – 4.5100 ve 4.5000 psikolojik seviyesi destekler olarak izleniyor.

 

 

Ø  EUR/USD

Cuma günü ABD verilerinin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi ile dolar güç kazanmaya devam etti. Açıklanan sonuçlar Fed’in 13 Haziran’da gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puan faiz artışını destekleyici nitelikteydi. Veriler sonrasında güçlü dolar etkisinde EURUSD paritesi haftayı 1.1657 seviyesinde tamamladı bir önceki haftaki kapanışı da 1.1648 seviyesindeydi. Bugün Avrupa tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında dayanıklı mal ve fabrika siparişleri verileri öne çıkıyor.Fiyatın dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların ortasında olması ile düşüş trendinde yavaşlama gözleniyor. Yükselişlerde 1.1700 psikoljik seviyesi üzerinde 1.1730 ve 1.1750 seviyesi yükselişlerde direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1670 -1.1630 – 1.1580 seviyeleri destek seviyeleri yeniden gündeme gelebilir.

 

 

GBP/USD

Parite geçtiğimiz hafta 1,3230 seviyelerine kadar gerilemişti ancak bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadı ve 1,3380 sseviyesine doğru hareketlenmeler başladı.  Bu seviyenin  üstünde 1,3395 – 1,3425 – 1,3450 – 1,3495 hedef seviyesi olarak kullanılabilir. Düşüşlerde ise 1,3325 – 1,3293 – 1,3268  ve 1,3230 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir.

 

 

Ø  ALTIN

Altın, talebi destekleyen ticaret savaşları endişelerine rağmen ABD'de faizlerin yükseleceği beklentisiyle yatay seyretti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı Cuma günü 1,289.12 dolara kadar inerek 23 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra bugün yatay seyirle 1,292.96 dolarda bulunuyor. Gram Altın ise TL.194 seviyelerinde  işlem görmeye başladı.

 

Ø  PETROL

Ham petrol fiyatları ABD'de üretimin rekor kırması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin üretimi artıracağı beklentileriyle gerilemeyi sürdürdü. Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0.4 düşüşle 76.45 dolara inerken art arda ikinci seansta da geriledi. ABD ham petrolü ise önceki hafta yüzde 5, geçen haftayı ise yüzde 3'e yakın kayıpla kapattıktan sonra bugün yatay seyrederek 65.78 dolarda bulunuyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018