Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 31.05.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
31 Mayıs 2018 - 17:48
Reklam

 

Dolar/TL kuru, Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların TCMB'ye olan güveni tazelemesiyle her geçen gün zirve seviyelerinden  uzaklaşıyor.

 

İtalya'daki küresel finansal piyasalarını sarsan siyasi karışıklığın yatışma sinyalleri göstermesiyle euro 10 ayın dip seviyesinden toparlandı. Euro  dün yüzde 1.1 artışla bu yıl şimdiye kadarki ikinci büyük günlük kazanımı kaydettikten sonra hafif değişim göstererek 1.1654 dolarda bulunuyor.

 

Türk Mali piyasalarında bugün saat 10:00'da Nisan ayı dış ticaret dengesi, saat 11:00'da Nisan ayı yabancı ziyaretçi sayısı, 17:00'da ise Hazine'nin önümüzdeki üç aya ilişkin iç borçlanma stratejisi açıklanacak. Öte yandan TCMB'nin haftalık verileri de izlenecek.

 

Dış piyasalarda euro bölgesi öncü enflasyon verisi 12:00'da, ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları verisi 15:30'da açıklanacak. Ayrıca ABD'de kişisel gelirler, Chicago PMI ve bekleyen konut satışları verileri de yayınlanacak.

 

Dolar/TL, dün 18 Mayıs'tan bu yana en düşük seviye olan 4.4477'ye kadar gerilekten sonra günü 4.47 civarında tamamladı. TL dün dolar karşısında yüzde 2 civarında değer kazancı ile benzer para birimlerinden pozitif ayrıştı.

 

Dolar/TL güne 4.4633/4.4679 seviyesinde düne göre anlamlı bir değişiklik göstermeden başladı. TCMB'nin 23 Mayıs'taki 300 baz puanlık faiz artırım kararı öncesi kur 4.9290 ile tarihi zirveyi test etmişti.

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya Londra'da yatırımcılarla yaptığı görüşmelerde merkez bankasının TL'yi savunmak için gereken özgürlüğe sahip olduğu vurgusunu yaptı.

 

Toplantılara katılan yatırımcıların verdiği bilgiye göre iki yetkili, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iki hafta önce Londra'da yatırımcılara yaptığı açıklamaların yarattığı gerilimi düşürmeye yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Katılımcılar TCMB'nin faizleri yükselttiğini enflasyonun kötü gelmesi halinde faizleri tekrar artırmaya hazırlıklı olduğuna da dikkat çektiler.

 

Reuters'ın 14 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Mayıs ayında medyan bazında yüzde 1.45 artış bekleniyor.

 

Ankette yıl sonu enflasyon tahminleri ise son dönemde TL'deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkilediği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde 10.15'ten yüzde 11.50'ye yükseldi.

 

TCMB'nin Mayıs ayı enflasyon verisine göre yeni para politikası tepkisi verebileceğine yönelik beklentilerin Londra ziyaretindeki açıklamalarla kuvvetlenmesi verinin piyasalar tarafından çok daha yakından izlenmesine neden oluyor.

 

Sadece son iki ayda yıl sonu enflasyon beklentisi 208 baz puan artışla yüzde 9.42'den yüzde 11.50'ye çıkarken ekonomistler yılsonu tahminlerinde Mayıs ayı verisi ardından da yukarı yönlü revizyonları yüksek bir olasılık olarak görüyorlar.

 

TCMB ay başından bu yana yaptığı yaklaşık 10 milyar dolara ulaşan döviz likiditesi, rahatlatıcı adımlar ve 300 baz puanlık faiz artışı ardından para politikasında sadeleşmenin de son aşamasına geçileceğini açıkladı.

 

TCMB'nin hem gerektiğinde ek sıkılaşma için kendine alan açması hem de normal politika araçlarına dönerek öngörülebilirliği artırıyor olması TL cinsi varlıkların da değerlenmesine neden oluyor.

 

Sepet bazında TL bu sabah  4.8396/4.8458, euro/TL  5.2144/5.2209 ve GBP/TL5.9320/5.9450 seviyesinde bulunuyor.

 

Öte yandan 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün yüzde 13.82'ye kadar geriledikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 13.91 valörde son işlemde yüzde 14.14 seviyesinde bulunuyor.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 17.02 seviyesindeydi.

 

Asya borsaları İtalya'daki küresel finansal piyasaları sarsan siyasi karışıklığın yatışma sinyalleri göstermesiyle iki ayın dip seviyesinden yükselirken, euro da 10 ayın dip seviyesinden toparlandı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün Nisan başından beri en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.56 yükseldi.

 

Hong Kong'un Hang Seng endeksi  yüzde 0.5, Güney Kore'nin KOSPI endeksi yüzde 0.6 ve Japonya'nın Nikkei endeksi  yüzde 0.5 yükseldi.

 

Çin'de resmi imalat sektörü satın alma yöneticisi endeksinin (PMI) Mayıs ayında beklentilerin üzerinde gelerek sekiz ayın zirvesine yükselmesinin ardından Şanghay Composite  yüzde 0.9 yükseldi.

 

ABD'nin Dow Jones endeksi  yüzde 1.25 ve S&P 500 endeksi  yüzde 1.27 artış kaydetti.

 

Piyasa karışıklığının merkezi olan İtalyan hisseleri dün yüzde 2.1 yükseldi ancak bu yıl içinde elde ettiği bütün kazanımları geri verdi.

 

İtalya'da 5-Yıldız Hareketi ve aşırı sağ Kuzey Birliği partilerinin koalisyon çalışmalarından vazgeçmelerinin ardından küresel hisse senedi piyasaları, güvenli liman devlet tahvil getiriler ve euro hafta başında sert şekilde düşüş kaydetmişti.

 

Bu iki partinin euro karşıtı bakan adayı hafta sonunda Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından veto edilmiş ve bunun ardından partiler koalisyon çalışmalarından vazgeçmişlerdi. Bu gelişme yeniden seçim yapılması ihtimali gündeme getirirken, böyle bir seçimin ülkenin euro bölgesi üyeliğine ilişkin bir referanduma dönüşeceği endişeleri artmıştı.

 

Bu iki partinin İtalya'yı bu yıl ikinci kez seçime götürmekten ziyade hükümet kurma çalışmalarına tekrar başlamak istediğini belirtmesiyle piyasalar toparlandı.

Euro İtalya'da liderlerin siyasi çıkmazı yatıştırmak ve olası bir erken seçimden kaçınmak için çalışmalarıyla dün elde ettiği güçlü kazanımlarını koruyor.

 

İtalya'da cumhurbaşkanı tarafından başbakan olarak görevlendirilen Carlo Cottarelli dün "Siyasi yönetimin doğuşu için yeni olasılıklar ortaya çıktı" diyerek kendisi gibi teknokratlardan ziyade siyasetçiler tarafından kurulacak hükümetin ülkeyi çıkmazdan kurtarabileceğinin sinyalini verdi.

 

Bu açıklama İtalya'daki yeni seçimlerin 5-Yıldız Hareketi ve aşırı sağ Kuzey Birliği partileri güçlendirebileceğine dair endişeleri yatıştırdı ve İtalyan tahvil getirilerinin Salı günü keskin bir şekilde yükselmesinin ardından düşmesine neden oldu.

 

Euro dün yüzde 1.1 artışla bu yıl şimdiye kadarki ikinci büyük günlük kazanımı kaydettikten sonra hafif değişim göstererek 1.1654 dolarda bulunuyor.Euro Salı günü 1.1510 dolar ile 10 ayın dip seviyesini görmüştü.

 

İtalya'da sakinleşen ortam yenin Salı günü gördüğü beş haftanın en yüksek seviyesinden gerilemesine neden olurken, yatırımcılar ticaret sürtüşmelerinde olası bir tırmanma konusunda temkinliler.

 

Kaynaklar, ABD'nin Avrupa Birliği'nden ithal edilen çelik ve alüminyum için gümrük vergileri uygulamaya koyma planlarını açıklayacağını belirtti. Böylece Wall Street Journal'da yer alan haberi teyit ettiler.

 

Dolar yen karşısında  yüzde 0.3 düşüşle 108.60'a gerileyerek Salı günü gördüğü beş haftanın dip seviyesi olan 108.115'e yaklaştı.

 

Dolar endeksi Salı günü 95.025 ile yaklaşık yedi ayın zirvesine yükseldikten sonra bugün yüzde 0.1 düşüşle 94.089'a geriledi.

PARİTELER

 

Ø  USD/TRY

Dolar/TL kuru TCMB sadeleşme hamlesi ardında TCMB Başkanı Çetinkaya ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra’daki yatırımcılarla yaptıkları görüşmelerin pozitif geçmesi ile Dolar/TL kuru dün günü 4.4600 seviyesinde tamamladı. Ayrıca ABD verilerinin beklentilerin altında sonuçlanması ve dolar endeksinin 95,00 seviyesinden gerileyerek 94.00 seviyesine kadar düşmesi de kura bir başka olumlu etki eden taraf oldu.  Dolar/TL kurunun 4.50 seviyesi altındaki ikinci bir kapanışı ile 4.4000 - 4.3000 bantına doğru düşüş hareketi beklentisi oluşabilir. Kısa vadeli olarak bakıldığında 4.3560 seviyesi destek konumunda değerlendirilebilir. Yükselişlerde 4.4900 - 4.5600 seviyesi dirençler olarak takip edilebilir..

 

 

Ø  EUR/USD

Avrupa bölgesinde İtalya’daki sürecine ait endişelerin azalması ve dün açıklanan Almanya işszilik oranlarının beklenilerin üzerinde gelmesi ABD verilerin de beklentileri karşılayamaması ile EURUSD paritesi uzunca bir süredir ilk kez günlük yüzde 1 in üzerinde değer kazandı ve 1.1650 seviyesinde günü tamamladı. Bugün Avrupa bölgesinde Tüfe yıllık beklenti %1,6 ile İşsizlik oranı verisi beklenti % 8.4 öne çıkarken ABD tarafında Fed’in yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim giderleri verisi ile Haftalık işsizlik maaşı başvuruları yanı sıra askıdaki konut satışları verileri takip edilecek.Fiyatın düşüş trendinde yavaşlama gözleniyor. 1.1700 psikoljik seviyesi üzerinde 1.1730 ve 100 periyotluk hareketli ortalama 1.1775 seviyesi yükselişlerde direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1630 – 1.1580 ve 1.1530 seviyeleri destek seviyeleri gündeme gelebilir..

 

 

GBP/USD

GBPUSD için kısa vadeli düşünenler bile aşağı trend görünümünün korunuyor. Parite 1,3307 seviyesinde bulunuyor. Riski düşürmek adına kırılma seviyemizi aşağı çekmeye devam ediyoruz.   Bugün için kırılma seviyemiz olan 1,3335 altında 1,3214 1,3185 ve 1,3140  destekleri hedef seviyesi olarak kullanılabilir. Ancak 1,3335 üzerine yeniden çıkarsak, 1,3381 1,3442 ve 1,3502  a doğru yukarı hareketlerinin devamı mümkün gözüküyor

 

 

Ø  ALTIN

Altın fiyatları doların bu hafta başında gördüğü altı buçuk ayın zirvesinden gerilemesi ve ABD-Çin ticaret gerilimlerine bağlı endişelerinin desteğiyle hafif yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı  yüzde 0.1 artışla 1,302.50 dolara yükseldi. Gram Altın Cuma gün gördüğü TL.200’lü seviyelerden kademeli düşüşle  187-TL’den  işlem görmeye başladı.

 

 

 

Ø  PETROLPetrol fiyatları dün güçlü kazanımlar kaydettikten sonra bugün ABD ham petrol stoklarındaki beklenmeyen artışın ve OPEC ve diğer üreticilerin Haziran toplantısında üretimi artırmaya karar verebilecekleri beklentilerinin baskısıyla geriledi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı dün yüzde 2.8 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.25 düşüşle 77.31 dolara geriledi..

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

09:00

GBP

Nationwide Konut Fiyat Endeksi (HPI) (Yıllık)

 

%2,6

09:00

GBP

Nationwide Konut Fiyat Endeksi (HPI) (Aylık)

%0,2

%0,2

09:00

EUR

Almanya Perakende Satışları (Aylık)

%0,8

-%0,6

12:00

EUR

Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık)

 

%0,7

12:00

EUR

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık)

%1,6

%1,3

12:00

EUR

İşsizlik Oranı

%8,4

%8,5

15:30

USD

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık)

%0,2

%0,1

15:30

USD

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık

%2,0

%1,9

15:30

USD

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları

 

 

15:30

USD

PCE Deflator (Yıllık)

 

%2,0

15:30

USD

PCE Deflator (Aylık)

 

 

15:30

USD

Kişisel Gider (Aylık)

%0,3

%0,4

16:45

USD

Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi

%58,0

%57,6

17:00

USD

Askıdaki Konut Satışları (Aylık)

%0,4

%0,4

18:00

USD

Ham Petrol Stokları

 

5778M

18:00

USD

Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları

 

-1,123M

19:30

USD

FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..