Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 02.05.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
02 Mayıs 2018 - 12:22
Reklam

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

S&P Türkiye'nin kredi notunu makroekonomik dengesizlikler nedeniyle bir kademe düşürdü, görünüm durağan.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu enflasyon görünümünde bozulma, TL'deki değer kaybı ve ülkenin bozulan dış pozisyonunu gerekçe göstererek bir kademe düşürürken, görünümü negatiften durağana çevirdi.

 

Türkiye'nin kredi notu böylece yatırım yapılabilir düzeyin üç kademe altında bulunan BB-'ye inmiş oldu.

 

S&P tarafından dün gece yayımlanan derecelendirme raporunda, "Not indirimi bozulan enflasyon görünümü ve merkez bankasının son geç likidite penceresi faiz artırımına rağmen kurdaki uzun vadeli değer kaybı ve oynaklık hakkındaki endişemizden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bozulan dış pozisyon ve yurtdışından borçlu özel sektörde artan sıkıntılar hakkındaki endişemizi yansıtmaktadır" denildi.

 

Raporda kredi notunun daha da düşürülmesine yol açabilecek unsurlar arasında dış finansman koşulları ve döviz kurunda daha fazla bozulma, özel sektörde kırılganlıkların artması ve hükümetin ekonomiyi desteklemek için kullandığı maliye politikası araçlarının mali pozisyonda daha fazla bozulmaya yol açması sayıldı.

 

Merkez bankasının enflasyonu yüzde 5 hedefine indirmesi, ülkenin dış pozisyonunun güçlenmesi ve cari açığın azalması halinde ise kredi notunun yükseltilebileceği raporda belirtildi. S&P son olarak Şubat ayında kredi notu derecelendirmesi yayımlamış, notu teyit etmiş görünümü ise negatifte tutmuştu.

 

S&P'nin güncel makroekonomik tahminleri:

 

2018

2019

2020

GSYH büyüme (%)

4.4

3.2

3.2

Cari açık/GSYH (%)

6.0

5.4

4.5

Enflasyon (%)

10.3

8.9

7.8

Genel kamu borcu/GSYH (%)

28.2

28.1

27.8

 

 

 

Dolar/TL, haftaya başladığı 4.05'ten dolardaki küresel değer kazancı, S&P'nin not indirimi, ABD faizlerindeki yüzde 3'e yükselmesi ve iç siyasi gelişmelerle birlikte yönünü sert yukarı çevirerek güne 4.10'un üzerinde başladı.

 

Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artışı ve enflasyon raporunda verdiği sadeleşmede nihai adımın yakın olduğu yönündeki açıklamalar ardından dolar/TL 4.04'ün altına gerilemişti.

 

Dolar/TL daha sonra 1 Mayıs resmi tatilinin ardından bugün başta dolardaki küresel değer kazancı olmak üzere güne 4.10'un üzerine çıkarak başladı.

Sepet bazında TL 4.5161/3.5186, euro/TL  4.9271/4.9300 , GBP/TL ise 5.567/5.5734 seviyesindeydi.

 

Dolar ABD ekonomisinin güçlü görünümü ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişin desteğiyle dört ayın zirvesine yakın seviyelerde seyrediyor. Geçen iki günde yüzde 1 değer kazanan dolar, bu sabah yüzde 0.1 ekside bulunuyor.

 

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks dün 92.57'ye kadar yükselerek 10 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dolarda Fed'in açıklamaları bekleniyor.

 

Fed'in bu akşam açıklayacağı para politikası kararında faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyor, ancak ABD ekonomisinden gelen hızlanma işaretleri göz önüne alındığında gelecek ay faizleri artırması bekleniyor.

 

SİYASET İZLENİYOR

 

Seçimlerin 24 Haziran'da erkene çekilmesi ardından piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti 24 Haziran'daki milletvekili seçimlerinde meclis çoğunluğunu elde etmeyi hedefleyen ittifak için anlaştı. Haber kanallarına göre, partilerin ittifakı yarın açıklaması bekleniyor.

 

Muhalefet partileri bu formülle TBMM'de en az salt çoğunluk olan 301 sandalyeyi elde etmeyi hedefliyorlar.

 

Saadet Partisi 24 Haziran seçimleri için cumhurbaşkanı adayının partinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu olarak açıklarken, CHP ise adayını bu Cuma günü geniş bir katılımla duyuracağını bildirdi.

 

Öte yandan hükümet seçimler öncesi bir de ekonomi paketi açıkladı. Kamuya olan vergi ve ceza borçlarının yeniden yapılandırılmasının da içinde bulunduğu, emeklilere zam, imar affı, ceza affını da içeren ve 22-24 milyar liralık maliyeti bulunan bir paket açıkladı.

 

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Pazartesi günü spot kapanışta yüzde 12.58 gösterge iki yıllık tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.35 seviyesindeydi.

 

Asya borsaları Fed'in bu akşam açıklayacağı para politikası kararı öncesinde gerilerken, dolar dört ayın zirvelerine yakın seyrediyor.

 

Yatırımcılar ABD'nin para politikasında sıkılaşmanın seyri hakkında ipuçları için Fed açıklamasını izliyor olacaklar.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi  bu sabah yüzde 0.2 ekside bulunuyor.

 

İşlemciler yatırımcıların Fed kararının yanı sıra şirket kârlarının görünümünü nedeniyle temkinli olabileceğini belirterek, petrol fiyatlarında son dönemlerdeki artışın şirketlere yaratacağı maliyetlere dikkat çekiyorlar.

 

ABD borsaları Beyaz Saray'dan gelen Çin'le yapılan ticaret görüşmeleri hakkındaki açıklamaların ardından toparlanarak dün yükselişle kapandı. Meksika ekonomi bakanının NAFTA anlaşmasının yeniden müzakeresi sürecinde ABD'den gelen talepleri dinleyeceklerini ve yaratıcı ve esnek öneriler gelirse anlaşmaya varılabileceğini ifade etmesi de ABD piyasalarını destekledi.

 

PARİTELER

USD/TRY

 

Fiyatların 4,100 üzerindeki hareketini takip etmeliyiz. 4,100 üzerinde

Dolar Türk Lirası karşısında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi sonrası 4.1235 seviyesine kadar çıktı. Böylelikle 17 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın para politikasında sadeleşmeden bahsetmesinin ardından 4.03 seviyesine inen kur, dün 4.05 seviyelerine kadar geldikten sonra buradan kademeli olarak yükseldi ve 4.10 seviyesine yaklaştı. Kurda görülen bu yükseliş, doların uluslrarası piyasalarda değer kazanmasından kaynaklandı. Fiyatın 4.10’un üzerinde kaldıkça 4.145 direncine kadar gelebilir. Ardından 4.175-4.2000 , 4.10’un altında ise 4.0630-4.0120-4,0000 seviyeleri izlenebilir.

EUR/USD

Paritede gün içerisinde 1.2030 direncinin üzerine çıkmadıkça düşüş eğilimi sürebilir. Aşağoda 1.1925 – 1.1800 ve 1.1750 izlenebilir. 1.2030 seviyesinin yukarı kırılması durumunda ise 1.2100 seviyelei yeniden hedeflenebilir.  

 

GBP/USD

Sterlin dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.1.3610 seviyelerinde hareketlerini sürdürüyor.  1.3650 seviyelerinin yukarı kırılması durumunda tepki alımları gelebilir. Yukarı hareketin devamı için 1.37 seviyesinin aşılması gerekebilir. Aşağıda ise 1,3550 – 1,3500 – 1,3450 seviyeleri hedeflenebilir.

 

ALTIN

Altın fiyatları 1 Mayıs tatilinin ardından Çinli alıcıların piyasaya dönmesiyle birlikte dün gördüğü dört ayın dip seviyesinden yükselişe geçti. Yatırımcılar Fed'in bu akşam açıklanacak para politikası kararını beklerken, altının spot piyasadaki ons fiyatı  1,310.3 dolarda bulunuyor. Altın 1,301.51 dolara kadar inerek 29 Aralık'tan bu yana en düşük fiyatı görmüştü. Gram altın ise TL.173 seviyesinde bulunuyor.

 

PETROL

Petrol fiyatları ABD'nin İran'a tekrar ekonomik yaptırım uygulamaya başlayacağı endişesiyle gerilerken ABD'nin artan petrol üretimi kazanımları sınırladı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı  yüzde 0.1 artıda 73.23 dolarda bulunuyor.Batılı ülkelerle vardığı nükleer faaliyetlerini sınırlama anlaşmasının ardından tekrar petrol ihracatçısı konumuna gelen İran geçen ay günde 2.6 milyon varil ile şu ana kadarki en yüksek ihracatını kaydetti. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın nükleer anlaşmaya riayet etmediğini belirterek Tahran'ı anlaşma öncesinde geçerli ekonomik yaptırımları tekrar başlatmakla tehdit ediyor. Trump 12 Mayıs'a kadar yaptırımları tekrar başlatıp başlatmamaya karar verecek. Yaptırımlar arasında İran'ın petrol ihracatının sınırlanması bulunabilir.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

11:00

EUR

ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

56,0

56,0

12:00

EUR

           Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik)

 

%0,6

12:00

EUR

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)

 

%2,7

17:15

USD

ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği

241K

200K

17:30

USD

Ham Petrol Stokları

 

2,170M

21:00

USD

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması

 

 

21:00

USD

Federal Fon Hedef Oranı

%1,75

%1,75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Reuters, Bloomberg

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..