Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 12.04.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
12 Nisan 2018 - 11:10
Reklam

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

ABD Başkanı Trump’ın, Twitter hesabından yaptığı açıklama piyasaları çok şiddetli sarstı. Başkanın tweet’inde "Rusya, Suriye'ye atacağımız füzeleri vuracakmış. Hazır ol Rusya çünkü hoş, yeni ve 'akıllı' füzelerimiz geliyor.’’ ifadelerini kullanması sonrası başta Ruble olmak üzere gelişmekte olan para birimlerinde satış baskısı yaratırken kurda 4.1930 yeni zirve oldu. İlerleyen saatlerde gelen açıklamalarla gerilim nispeten azalsa da bölgede atılacak somut adımlar TL varlıkları için baskı unsuru olmaya devam ediyor.  ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'yi füze ile vuracağını ima eden dünkü açıklamasının ardından sert yükselişle tarihi zirvesini gören, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları ardından gevşeyen dolar/TL güne 4.15 civarında, tarihi zirve seviyesinin hemen altında başladı.

 

Öte yandan Başbakan Yıldırım dün yaptığı açıklamada kurdaki hareketin konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığını, faiz ve kurda geçici dalgalanmalar olduğunu etkilerinin de hem geçici hem sınırlı olacağını söyleyerek, "Kur konusunda tedbirler tabi ki alınacak, para politikasından TCMB sorumlu, TCMB gündemine hakimdir, gerektiği zaman gerekli tedbirleri almıştır, bundan sonra da alır" dedi.

 

TL dün dolar karşısında bir ara yüzde 2 değer kaybederken euro ve sepet karşısında da tarihi düşük seviyeleri görmüş, kurdaki yükselişle birlikte tahvil faizleri de yükselmişti.

 

Dün açıklanan verilerde Türkiye tarafında Cari İşlemler Dengesi piyasada beklenen rakamlardan iyi olarak gerçekleşirken ABD TÜFE verisi Mart ayındaaylık bazda 0.1 düşüş göstermesine rağmenyıllık %2.2'den %2.4'e yükselerek bir yılın zirvesine çıktı.

 

FOMC toplantı tutanaklarında üyelerin enflasyonun gelecek aylarda yüzde 2 hedefine yükseleceği tahmininde bulundu. Para politikasının orta vadeli görünümüne ilişkin olarak daha fazla sıkılaşmanın muhtemelen garantileneceğini öngörürken faiz artışlarına yönelik kademeli yaklaşımın uygun olacağı görüşüne katıldı. Tutanaklara göre, birkaç üye, ekonomik görünümün daha da güçleneceği ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yükseleceğine dair artan güvenleri nedeniyle faiz oranının gelecek birkaç yılda beklenenden daha hızlı artırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti.

 

Bugün Türkiye’de  önemli bir veri akış bulunmazken AMB Son Toplantı Tutanakları yayımlanacak. ABD tarafında ise İthalat ve İhracat Endeksleri ile İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise "Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum, başaramayacaksınız; daha önceki oyunlarda nasıl başaramadıysanız şimdi de başaramayacaksınız dedi.

 

Hem Trump'ın ilk açıklamasının etkisini yavaş yavaş azaltan farklı açıklamaların gelmesi hem de Yıldırım'ın açıklamaları piyasada bir miktar toparlamaya yol açtı.

 

Dolar/TL bu sabah güne  4.1555/4.1560 seviyesinde tarihi zirvelerinin altında başladı. Dün 4.6920 ile tarihi seviyesini test eden sepet bazında TL bu sabah güne 4.6420/4.6465 seviyesinden başlarken 5.1940 ile tarihi zirveyi gören euro/TL  5.1342/5.1397  ,  5.9430 ile tarihi zirveyi gören GBP/TL ise  5.8850/5.8950 seviyesinde bulunuyor.

 

Dün ikinci seansın açılış saati itibariyle ABD Başkanı Trump’ın, Twitter hesabından yaptığı açıklama piyasaları çok şiddetli sarstı. Başkanın tweet’inde "Rusya, Suriye'ye atacağımız füzeleri vuracakmış. Hazır ol Rusya çünkü hoş, yeni ve 'akıllı' füzelerimiz geliyor. Halkını gazla öldüren bir hayvanla ortak olmamalısın" ifadelerini kullanması sonrası bir saatlik zaman diliminde endeks 106.625 puan seviyesine kadar geriledi

 

Asya borsaları ABD'nin Suriye'ye yakında askeri eylem olasılığının yatırımcıları sarsması ve petrol fiyatlarını arz ile ilgili kaygılarla 2014 yılının sonundan bu yana en üst seviyelere taşımasıyla baskı altında kaldı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi yüzdee 0.3 gerilerken, Japonya'nın Nikkei endeksi  hafif düşüş kaydetti.

 

S&P 500 endeksi yüzde 0.55, Nasdaq Composite ise yüzde 0.36 gerilerken, enerji hisseleri petrol fiyatlarının artmasıyla yüzde 1'den fazla yükseldi.

 

Trump, Twitter'daki mesajında hafta sonunda Suriye'de kimyasal olduğu düşünülen saldırıya ABD'nin vereceği tepki hakkında Rusya'yı uyararak füzelerin "geliyor olacağını" belirtti.

 

Şam ve Moskova saldırıya ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorlar.

 

Trump'ın açıklamaları, yedi yıldır süren Suriye iç savaşında karşıt taraflara destek veren iki dünya gücü arasında Suriye konusunda ilk kez doğrudan çatışma ihtimalini artırdı ve bu da Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilimi tırmandırdı.

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

ABD Başkanı Trump’ın, Twitter hesabından yaptığı açıklama piyasaları çok şiddetli sarstı. Dün açıklanan verilerde Türkiye’de Cari İşlemler Dengesi piyasada beklenen rakamlardan iyi olarak gerçekleşirken ABD TÜFE verisi Mart ayında aylık bazda 0.1 düşüş göstermesine rağmen yıllık %2.2'den %2.4'e yükselerek bir yılın zirvesine çıktı. FOMC toplantı tutanaklarında üyelerin enflasyonun gelecek aylarda yüzde 2 hedefine yükseleceği tahmininde bulundu. Para politikasının orta vadeli görünümüne ilişkin olarak daha fazla sıkılaşmanın muhtemelen garantileneceğini öngörürken faiz artışlarına yönelik kademeli yaklaşımın uygun olacağı görüşüne katıldı. Tutanaklara göre, birkaç üye, ekonomik görünümün daha da güçleneceği ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yükseleceğine dair artan güvenleri nedeniyle faiz oranının gelecek birkaç yılda beklenenden daha hızlı artırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. Bugün yurt içinde önemli bir veri akış bulunmazken AMB Son Toplantı Tutanakları yayımlanacak. ABD tarafında ise İthalat ve İhracat Endeksleri ile İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek. Fiyatın RSI göstergesinin 70 bölgesinden 50 bölgesine doğru kısa vadeli düşüş potansiyeli değerlendirilebilir. Düşüşlerde 4.1130 - 4.0900 – 4.0700 destek bölgeleri olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerin devamında 4.1400 - 4.1700 – 4.2000 seviyeleri takip edilebilir.

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, daha fazla entegrasyonun AB'nin ekonomik zorluklarla yüzleşmesine yardımcı olacağını belirtti. Draghi iyimser görünüyordu ve şimdi ekonominin iyileşmesiyle birlikte enflasyonun ve ücretlerin yükselmesini beklediğini i söylemesi ile parite hafif yukarı yönlü duruşunu korudu. ABD FOMC Tutanaklarda, para politikasının orta vadeli görünümüne ilişkin olarak tüm üyeler daha fazla sıkılaşmanın muhtemelen garantileneceğini öngördü. Tüm üyeler, faiz artışlarına yönelik kademeli yaklaşımın uygun olacağı görüşüne katıldı. Tutanaklara göre, birkaç üye, ekonomik görünümün daha da güçleneceği ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yükseleceğine dair artan güvenleri nedeniyle faiz oranının gelecek birkaç yılda beklenenden daha hızlı artırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtmesi ise doların güçlenerek paritenin 1.2380 direncinden gerilemesine neden oldu. Fiyatın, RSI göstergesinin 50 bölgesi üzerinde bulunması ile yeniden 70 bölgesi hedeflenebilir. Düşüşlerde 1.2340 - 1.2300 - 1.2260 seviyeleri destekler olarak takip edilebilir. Yükselişlerde 1.2380 - 1.2430 ve 1.2460 dirençleri gündeme edilebilir.

 

  • GBP/USD

 1,4280 aşılıyorsa paritenin önü açılabilir. 1,4280 seviyesini takip edeceğiz. Geçilmesi durumunda 1,4480 seviyesine kadar yükseliş koridoru oluşabilir.

 

  • ALTIN

Altın Fed'in tüm akşam yayınlanan Mart ayı toplantı tutanaklarının faizlerin daha hızlı artırılacağı beklentilerini kuvvetlendirmesiyle 11 haftanın yüksek seviyelerinden geriledi ancak ABD'nin Suriye'ye olası askeri eylemine yönelik endişeler kayıplarını sınırladı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı  ard arda dört gün yükseldikten sonra yüzde 0.2 düşüşle 1,350.70 dolara geriledi..Gram Altın bu sabah 180-TL’ye yakın seviyelerde  işlem görüyor.

 

  • PETROL

Petrol piyasaları Suriye'de askeri gerilimin tırmanacağına ilişkin endişelerle güçlü kaldı ancak fiyatlar artan Amerikan arzlarının baskılamasıyla dün gördüğü 2014 sonlarından bu yana en yüksek seviyelerin biraz altında kaldı.İ İşlemciler, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığının piyasaları da endişelendirmeye devam ettiğini belirtti. Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0.3 artışla varil başına 72.25 dolarda bulunuyor..

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

12:00

EUR

Sanayi Üretimi (Aylık)

 

 

14:20

USD

OPEC Aylık Rapor

 

 

14:30

EUR

Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının

 

 

15:30

USD

İhracat Fiyat Endeksi (Aylık)

%0,3

%0,2

15:30

USD

İthalat Fiyat Endeksi (Aylık)

%04,

%0,4

15:30

USD

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Reuters

 

Dilek Kemancıoğlu

Limasol Türk Kooperatif Bankası

Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..