Reklam
  • Reklam
Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın26.03.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

Reklam
26 Mart 2018 - 10:19
Reklam

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

ABD'nin Çin'e gümrük vergisi getirmesi kararının risk iştahını bozmasıyla geçen hafta illikit piyasada 4.00'ü aşan ancak sonrasında gevşeyen dolar/TL, bu sabah 3.97 seviyesinin altında hareket ederken, piyasalarda küresel risk iştahının seyri izlenecek.

 

Geçen hafta 4.0375 ile zirveyi gören Cuma günü akşam saatlerinde 3.9611/3.9627 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah  3.9645/3.9660 seviyesinden işlem görüyor. Geçen hafta 4.5037 ile tarihi zirveyi gören, Cuma günü ise 4.4235/4.4249 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 4.4330/4.4349 seviyesinde. Geçen hafta 4.9728 ile tarihi zirveyi gören, Cuma günü aynı saatte 4.8853/4.8875 seviyesinde olan euro/TL bu sabah 4.9023/4.9038 , GBP/TL  ise 5.6030/5,6110   seviyesinde bulunuyor.

 

ABD'nin Çin'den ithal edilen ürünlere gümrük vergisi getirmesinin küresel ticaret savaşlarını tetikleyeceği endişeleri geçen hafta güvenli varlıklara talebi artırırken,

Risk iştahının terse dönmesi ise geçen hafta TL'yi gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi yaptı.

 

Geçen hafta ABD ile Çin arasındaki ticaret kaynaklı gerginliğin küresel risk algısını yükseltmesiyle yatırımcıların güvenilir liman olarak değerlendirdiği Japon yeni, altın ve ABD tahvillerine yöneldiğini, piyasaların risk göstergeleri arasında takip ettiği VIX endeksinin de Cuma günü yükselerek 25'e yaklaştığını görüyoruz.

 

Yılbaşından bu yana yaklaşık 110 baz puanlık yükseliş yaşanan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizinde ise yüzde 13 seviyesi kritik önem taşıyor.

 

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı endişeleri nedeniyle Asya borsaları bir günü daha satış baskısı altında geçiriyor. Dolar, devam eden küresel ticaret savaşı endişeleriyle yen karşısında 16 ayın dip seviyesini görürken, Tokyo'daki yolsuzluk skandalı da dolar/yen kuru üzerinde etkili oluyor.

 

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanını değiştirmesi sonrasında ABD ile Türkiye arasında, Suriye için riskleri artırırken Sincar'a operasyonların başlaması ve Menbiç konusunda gergin açıklamalar ve ilerleyen günlerde uluslararası olası tepkiler Türk Lirası varlıklara olan talebi kısıtlıyor. Ayrıca ABD’nin Cuma günü yürürlüğe giren Alüminyum ve Çelik ürünlerinin ithaline ek gümrük vergisi uygulaması için muaf ülkeler statüsünde Türkiye'nin sayılmaması da olumsuz algı yaratıyor.

 

Türkiye ekonomisinde geçen yılki aşırı ısınma sonucunda oluşan yüksek enflasyon ve cari açık gibi makro dengesizliklerin fon akışına duyarlı Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam ediyor.Bu çerçevede Türkiye'nin en kırılgan EM ekonomileri arasında olmaya ve TL'nin değer kaybetmeye devam edebileceği gözardı edilmemeli.

 

Türkiye'nin ABD ile ilişkileri de hala düzelmedi. ABD'de yeni dışişleri bakanının atanması ardından ilişkilerin nasıl şekilleneceğinin belirsiliği devam ediyor. Her ne kadar eskisi kadar dile getirilmese de Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla davası ve bankaya gelebilecek olası cezaların da halen risk unsuru olarak canlılığını koruyor.

 

Enflasyondaki katılık, cari açıkta yükselişin sürmesi gibi unsurların yabancı yatırımcının tahvil piyasasından hızlı bir şekilde çıkmasına neden olması, Moody's, Afrin operasyonu kaynaklı jeopolitik endişeler ve erken seçim riski TL'nin özellikle son dönemde benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuştu.

 

Tahvil piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 8 Mart 2028 itfalı tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.74, valörde son işlemde yüzde 12.72 seviyesindeydi.

 

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.74, valörde son işlemde yüzde 14.11 seviyesindeydi.

 

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken piyasalar bu hafta Perşembe günü açıklanacak olan dördüncü çeyrek ve 2017 yılı GSYH verisini izleyecek.

 

Öte yandan bugün Bulgaristan'da Türkiye-AB zirvesi yapılacak. Zirvede ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkileri, göç ve mali yardımların yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar da ele alınacak.

 

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı endişeleri nedeniyle Asya borsaları bir günü daha satış baskısı altında geçiriyor.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi art arda dördüncü seansta da gerileyerek yüzde 0.2 ekside bulunuyor.

 

Asya piyasalarındaki gerilemeye karşılık geçen haftayı sert düşüşle kapatan S&P 500 vadeli işlemleri  artıda seyrediyor. ABD'li şirketlerin Çin piyasasında daha kolay faaliyet göstermesi için iki ülkenin görüşmelere başladığını bildiren Wall Street Journal haberinin ardından S&P 500 vadelileri yüzde 0.6 yükseldi.

 

Ancak haber Asya borsalarına destek olmadı. Japonya'nın Nikkei endeksi  açılışta altı ayın dip seviyesine indikten sonra yüzde 0.6 ekside, Çin hisse endeksleri ise yüzde 1'in üzerinde kayıpla hareket ediyor.

 

‘’ABD Başkanı Donald Trump, çelik ve aluminyuma getirdiği gümrük vergilerinin ardından Çin'den ithal edilen 60 milyar dolara kadar büyüklüğe sahip ürüne gümrük vergisi getiren muhtırayı Cuma günü imzalamıştı.

Çin ise bunun ardından ABD'den ithal 3 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getirmeyi değerlendirdiğini açıklayarak misillemeye hazır olduğunu gösterdi.’’

 

PARİTELER

  • USD/TRY

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanını değiştirmesi sonrasında ABD ile Türkiye arasında, Suriye için riskleri artırırken Sincar'a operasyonların başlaması ve Menbiç konusunda gergin açıklamalar ve ilerleyen günlerde uluslararası olası tepkiler Türk Lirası varlıklara olan talebi kısıtlıyor. Ayrıca ABD’nin Cuma günü yürürlüğe giren Alüminyum ve Çelik ürünlerinin ithaline ek gümrük vergisi uygulaması için muaf ülkeler statüsünde Türkiye'nin sayılmaması da olumsuz algı yaratıyor. Bugün ekonomik takvimde ise gerek Türkiye gerekse ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken Türkiye ile Avrupa Birliği'nin, gümrük birliği, vize serbestliği, Suriye'ye yönelik mali yardımlar ve terör konularına ilişkin gerçekleştireceği müzakereler, kur tarafında hareketliliğe neden olabilir. Fiyatın hareketli ortalamaların ve önemli seviyemizin üzerinde bulunması yükseliş trendini desteklerken RSI göstergesinin de 50 bölgesi üzerinde bulunması ile yeniden 70 bölgesine doğru hedef potansiyeli değerlendirilebilir. Düşüşlerde 3.9600 – 3.9500 - 3.9400 -3.9300 destek bölgeleri olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerin devamında 3.9770 - 4.0000 ve 4.0350 seviyeleri gündeme gelebilir..

 

  • EUR/USD

ABD ve Çin arasında gelişen gümrük vergileri gerginlikleri ve ABD ‘nin AB’yi şimdilik Çelik ve Alüminyum için ek vergiden muaf tutması ile parite hafif yukarı yönlü duruşunu korudu. Önemli direnç seviyesi 1.2380 aşılmaya çalışıyor. Ayrıca Brexit sonrası uygulanacak geçiş süresince ve gelecekte İngiltere ile sürdürülecek ticari ilişkilerle ilgili esasların AB Liderler Zirvesinde resmen onaylanması da Euro’ya destek sağladı. Fiyatın, hareketli ortalamaların üzerine yükselmesi ile hafif yukarı yön isteği gözlemleniyor. RSI göstergesinin 50 bölgesi üzerine çıkması ile 70 bölgesine yükseliş potansiyeli değerlendirilebilir. Düşüşler halinde 1.2340 - 1.2300 - 1.2260 - 1.2230 seviyeleri destekler olacaktır. Yükselişlerde 1.2380 - 1.2430 – 1.2460 dirençleri yeniden görülebilir.

  • GBP/USD

Sterlin tarafında 1,4100 seviyeleri destek olarak izlenirken üst tarafta 1,4240 seviyeleri yükselişte kısa vadeli hedef olarak takip edilebilir. Eğer fiyatlar 1,4100 seviyesinin altına kadar gerileme eğilimi göstermesi durumunda 1,4010 seviyeleri beklenebilir.

  • ALTIN

Altın fiyatları ABD ile Çin arasında ticaret savaşı endişelerinin tetiklediği riskten kaçış sonrası yatırımcıların güvenli liman varlıklara yönelmesiyle birlikte beş haftanın zirve seviyelerindeki seyrini korudu. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,350.76 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 0.1 artıda 1,348.66 dolarda bulunuyor. Altın geçen hafta yüzde 2.6 yükselişle Eylül 2017'den bu yana haftalık bazda en güçlü kazanımı kaydetti.Gram altın ise TL.171- seviyesinde bulunuyor.

  • BRENT PETROL

Petrol fiyatları ABD ile Çin arasında dış ticaret politikası mücadelesi nedeniyle baskı altında kalarak seans başındaki kazanımlarını geri verdi. ABD ile Çin arasında ticaret savaşı başlayacağı endişeleri nedeniyle Asya borsaları art arda dördüncü seansta da geriledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den ithal 60 milyar dolar tutarında ürüne gümrük vergisi getirecek muhtırayı Cuma günü imzalamasının ardından piyasalarda satış baskısı yaratan ticaret savaşı kaygıları sürüyor.Brent petrolünün en yakın vadeli fiyatı  yüzde 0.3 kayıpla 70.24 dolara indi.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

11:30

GBP

Brüt Mortgage Onayları

 

40,1K

20:30

USD

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Dudley'in

 

 

23:30

USD

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Mester'ın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Reuters

 

Dilek Kemancıoğlu

Limasol Türk Kooperatif Bankası

Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018