Reklam
  • Reklam
Limasol Bankası günlük finans bülteni..

Limasol Bankası günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
20 Kasım 2017 - 12:41
Reklam

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü TCMB'ye yönelik sert açıklamalarının yarattığı endişelerle 3.90'ın üzerini test eden dolar/TL haftaya düşüşle başladı.Bugün Küresel piyasalar ve TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri yakından izlenecek.

 

Erdoğan Cuma günü, faizi düşürme konusunda devlet bankalarının bile ciddi bir tutuculuk içinde olduğunu, yüksek faizle kredi verilmesi nedeniyle yatırımların yürümediğini ancak bu şekilde devam etmeyeceklerini ve faiz sorununu çözeceklerini söyledi.

Merkez Bankası'nın enflasyonda ilgili söylemlerinin tutmadığına da dikkat çeken Erdoğan, bankanın "yanlış yolda" olduğunu, bankaya bağımsızlık anlamında müdahale edilmediği için faizin ve enflasyonun bu noktada bulunduğunu belirtti. 

Geçen hafta bütün gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken, kayıp yaşayan tek EM para birimi TL olmuştu. Erdoğan'ın açıklamalarıyla 3.9035'e kadar yükselen kur bu seviyelerde kalıcı olamamış ve Cuma gününü 3.8850 civarında tamamlamıştı.

Kur bu sabah da güne düşüşle başlayarak 3.8740 seviyesinde güne  başlamış oldu. Sepet bazında TL  4.2160, euro/TL ise 4.5570 seviyesindeydi.

 

TCMB TL UZLAŞMALI VADELİ FX İHALELERİNE BAŞLIYOR

 

Merkez Bankası (TCMB), reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla bugün döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlıyor.

Bugün başlayacak ihalelerde vade 1, 3 ve 6 ay olarak gerçekleştirilecek ve yıl sonuna kadar tutar azami 3 milyar dolar olarak.TCMB'nin açıkladığı takvime göre bugün 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli ve 100 milyon dolar tutarında altı ay vadeli ihale gerçekleştirilecek.

 

Takvime göre haftada üç kez 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli, iki haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale gerçekleştirilecek. Euro/TL geçen hafta euroda küresel değer kazancına paralel 4.61'i aşarak tarihi zirveyi görmüştü.

 

Piyasalarda euro tarafında Almanya'da üç partinin yürüttüğü koalisyon görüşmeleri de izleniyor. Bu görüşmelerinden sonuç alınamadı ve Hür Demokrat Parti, giderilemeyen görüş ayrılıklarını gerekçe göstererek koalisyon görüşmelerinden çekildi.

 

Hür Demokratların görüşmelerden çekilmesi seçimlerden güç kaybederek çıkan Başbakan Angela Merkel'in ya Yeşiller ile azınlık hükümeti kurması ya da Almanya'nın tekrar seçime gitmesi anlamına geliyor.

ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin unsurlarından biri de İran'a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan altın tüccarı Reza Zarrab davasına ilişkin gelişmeler. Zarrab'ın 27 Kasım'da duruşması başlayacak. Piyasalar dava sürecine ilişkin gelişmeleri de yakından izliyor.Tahvil/bono piyasasında ise faizlerde yükselişi eğilimi sürüyor.

 

Buna göre gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.48, gösterge iki yıllık tahvilde ise spot kapanışta ortalama yüzde 13.73 seviyesindeydi.

Asya borsaları bugün Wall Street izleyerek gerilerken, Çin hisse piyasaları yeni piyasa düzenlemeleri nedeniyle Asya piyasaları genelinden daha fazla düşüş kaydetti.Almanya'da koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle euro değer kaybetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.2 geriledi.

 

PARİTELER

 

USD/TRY

Dolar tarafında 3,8750 seviyesini günlük bazda direnç olarak izleyeceğiz. Eğer fiyatlar bu seviye üzerinde kalıyorsa 3,9140 seviyeleri hedefte kalabilir. Daha kısa dönemde bakacak olursak 3,8750 seviyesinin altında hareket edilmesi durumunda 3,8370 – 3,8200 seviyelerini destek olarak izlerken gerilemenin düzeltme hareketine dönebilmesi için bu desteğin altında gerileme beklenmelidir.

 

EUR/USD

Paritede 1,1710 seviyesini gün içinde önemli bir destek olarak izleyeceğiz. Gün içinde yükseliş tarafında 1,1770 seviyesi direnç anlamında izlenecek olup yeniden bu seviye üzerinde bir fiyatlama görmemiz durumunda yükseliş olması durumunda 1,1790 - 1,1825 hedeflenebilir. Eğer 1,1770 seviyesi geçilemiyorsa alt tarafta 1,1710 - 1,1675 - 1,1630 desteğini takip etmeye devam edeceğiz.

 

GBP/USD

Sterlin Dolar cephesinde 1,3290 seviyeleri hedefte önemli bir eşik olarak kabul edilmelidir. Bu seviye üzerinde kalınması yükselişi destekler görüntü içine itebilir. Gerilemelerde 1,3180- 1,3160 bandını destek olarak kabul edilmelidir. Bu bandın altında gerileme eğilimine dikkat edilmelidir.

 

PETROL

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) 30 Kasım'da yapacağı ve fiyatları destekleyen üretim kısıntılarının değerlendirileceği toplantı öncesi yönsüz seyrediyor.İşlemciler toplantı öncesinde büyük pozisyon almaktan kaçındıklarını ifade ettiler.Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı  yüzde 0.3 artıda 62.56 dolarda bulunuyor.

 

ALTIN

Altın fiyatları dolardaki değer artışına paralel olarak gerilemesine karşılık, ABD'deki vergi reformu hakkındaki belirsizlik nedeniye gördüğü 1 ayın zirvesine yakın seyrediyor.Altının spot piyasadaki ons fiyatı  Cuma günü yüzde 1.3 yükselerek 1,297 doları gördükten sonra bu sabah yüzde 0.2 ekside 1,291.71 dolarda bulunuyor.Gram Altın bu sabah 162-TL den işlem gördü.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATI

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

10:00

EUR

Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Eki)

0,30%

0,30%

15:15

EUR

ECB’den Lautenschlaeger’in Konuşması 

 

 

17:00

EUR

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması 

 

 

17:15

EUR

ECB’den Constancio’nun Konuşması  

 

 

19:00

EUR

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

Kaynak : Reuters

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..