Reklam
  • Reklam
Limasol Bank’tan girişimcilere özel kredi müjdesi!

Limasol Bank'tan girişimcilere özel kredi müjdesi!

Faiz destekli esnaf kredisi, iş dünyası için umut oldu. Kredi yoğun başvuruyla tamamlandı ve talep hala çok büyük. Limasol Türk Kooperatif Bankası ise dikkat çeken bir gelişmeyi Ekonomi Kıbrıs Prestige okurlarıyla paylaştı, çok özel bir kredi çalışmasının sinyalini verdi. İşte detaylar..

Reklam
04 Ekim 2016 - 08:59 - Güncelleme: 04 Ekim 2016 - 09:44
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Ekonomi dönem dönem darboğaz yaşıyor. Alışveriş azalıyor, piyasadan nakit çekiliyor. İşte böyle dönemlerde destek programları büyük önem taşıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bir süre önce esnafa ve hizmet sektörüne yönelik faiz destekli kredi programı açtı. 3 milyonluk bir kaynak koydu ortaya ve bunun belirli koşullarda esnafa dağıtılmasını istedi.

Kaynak bakanlıktan, dağıtım işlemi bankalardandı.

Tam 11 banka katıldı programa.

Kredinin yıllık faizi yüzde 13,5 olarak belirlendi. Yarısını devlet karşılayacaktı. 60 bin ile 80 bin TL’lik rakamlar halinde dağıtılacak, 36 ay eşit taksitli olacak.

Kredi açıldı ve çok çabuk sahiplerini buldu.

İşte bu esnaf kredisine talebi, kredinin ekonomiye etkisini ve yeni kredi ürünlerini bankacılık sektörünün uzman isimleri ile konuştuk..

İlk konuğumuz Limasol Türk Kooperatif Bankası Pazarlama Müdür Yardımcısı Ali Kayımzade..

 

Esnaf kredilerine başvurular nasıl gidiyor? Talep ne durumda?

Esnafa yönelik faiz destekli kredi programı başladığı günden itibaren yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle küçük ölçekli işletmelere hitap etmesi, faiz destekli oluşu, miktar ve vade seçenekleri bakımından mikro kredi özelliklerine sahip olması bu talebin oluşmasındaki en önemli faktörlerdir. Başlangıç tarihinden sonra 3-4 hafta içerisinde program kapsamındaki kaynak tamamıyle kullandırılmıştır. Ancak bankamız şubelerine hala daha başvurarak esnaf kredisinden faydalanmak isteyen müşterilerimiz mevcuttur. Ekonomi ve Enerji Bakanlığımız bu program kapsamında ek kaynak oluşturursa şubelerimize gelen tüm talepler değerlendirmeye alınabilir.

 

Her başvuran alabiliyor mu bu krediyi? Yoksa bazı kriterlere takılanlar oluyor mu?

Tabii ki hayır, her başvuran bu krediden faydalanamaz. Öncelikle başvuru sahiplerinin bu program için hazırlanan protokoldeki kapsam ve şartlara uygun olması gerekmektedir. Programın amacı küçük ölçekli işletmelerin gelişmesi ve bu yolla KKTC ekonomisine ivme kazandırmaktır. Örneğin bu programa yıllık cirosu bir milyon TL’nin altında olan işletmeler başvurabilir. Bununla birlikte başvuru sahiplerinin bankamız kredi mevzuatına ve yasal mevzuatlar açısından kredilendirmeye uygun olması gerekmektedir.

 

Kredinin dönüşü nasıl oluyor? Kullananlar taksitlerde aksama yaşıyor mı?

Limasol Türk Kooperatif Bankası açısından değerlendirdiğimiz zaman bu program ve önceki faiz destekli kredi programlarıyla bağlantılı taksit dönüşlerinde bugüne kadar kayda değer bir sorun yaşamadık.

 

Ekonomiye, iş dünyasına nasıl dönüyor bu krediler?

Ekonomik olarak basitçe açıklayacak olursak,bir ülkedeki ekonomik daralmaya karşı para politikası birinci hat savunma olarak düşünülmekle birlikte para politikası ekonomik aktiviteleri desteklemede yetersiz ise mali teşviklerin (mali destek programları gibi), hayati bir rol oynadığını söyleyebiliriz.Hatta mali destek programlarının,ekonomik büyümeyi teşvik etmede, istihdamı arttırdığı için daha hızlı etki sağladığını görüyoruz. Bu bağlamda 2010 yılında kurulan KOBİGEM’in mali destek programlarının planlanmasında ve geliştirilmesinde gayet başarılı olduğu ortada.

 

Sizce gerçek anlamda yatırımda mı kullanılıyor?

Yaklaşık 2 sene önce faiz destekli kredilerden faydalanan müşterilerimizin bilançolarını, mali verilerini incelediğimizde bile yarattıkları istihdam olanaklarını, ekonomiye katkılarını ve küçük ölçekli işletmeden orta ölçekli işletmeye doğru ilerleyen bir trend içerisinde olduklarını gözlemliyoruz . O yüzden kesinlikle evet diyebiliriz.

 

Bu tarz projelerin ve programların arttırılması ekonomiye nasıl yansır?

Gelişmekte olan ülkelerde özellikle küçük ölçekli işletmeler ve girişimciler, finansal sisteme ulaşıp gereksinim duydukları sermayeyi elde etmede; Yüksek kaynak maliyetleri, finans kurumlarının istediği teminatları sağlayamamaları ve fon yönetimi konusunda yüksek risk içermeleri gibi nedenlerle zorlanmaktadır. Bu durum, kalkınmanın önündeki bir engel olarak görülebilir. Tüm sektörlere ve farklı ölçekli işletmelere yönelik etkili planlanmış mali destek programları, ekonomide bütünlüklü bir canlandırma görevi görür buda büyük bir çarpan etkisi meydana getirir. Böylelikle istikrarlı ekonomik bir yapı sağlanabilir. Örnek verecek olursak Kanada, Japonya, Nordik Ülkeler, Güney Kore ve Türkiye Cumhuriyeti’nde bu tür mali destek programları ekonomilerine büyük katkı sağlamıştır.

 

Faiz destekli esnaf kredisi dışında, ne tür fırsatlar sunuyorsunuz iş dünyasına? Limasol Türk Kooperatif Bankası 77 yıllık köklü bir bankadır. Yılların bilgi birikimini, deneyimlerini, genç ve dinamik bir kadroyla harmanladığınızda ortaya müşteri odaklı çalışan, ürün çeşitliliğini müşteri talepleri doğrultusunda artıran ve pazarlama faaliyetlerini tabana yayan bir yapı çıkmaktadır. Yönetim kurulumuzun vizyonu “müşteri odaklı” aktif çalışmayı öngörmektedir. Müşterilerin beklentileri ve talepleri birbirinden farklıdır ve bizim için her müşterimiz özeldir. Bankamız müşteri taleplerine karşı  standart bankacılık ürünlerinin yanında müşteriye göre özel tasarlanan ürünler de sunmaktayız. Örneğin eşdeğer ve tahsis koçanına kredi imkanı sağlıyoruz, gayrimenkul karşılığı kredilerde vadeyi 180 aya kadar açıyoruz, kredi başvurusunda şahsın geliri değil hane halkı gelirini değerlendirmeye alıyoruz, araç kredilerinde 84 aya kadar vade imkanı sunuyoruz, hazine ürünlerimizle para piyasalarına kolay erişim olanağı sunuyoruz. Müşterilerimize şunu vurguluyoruz “her şey sizin için, isteyin yeter..” İlk kez sizlerin aracılığıyla tüm halkımıza duyurmak istiyoruz ki;  Limasol Türk Kooperatif Bankası olarak halktan aldığımızı halka vermek için, KOBİGEM’in başarıyla yürüttüğü mali destek programlarına benzer KKTC ekonomisine katkıda bulunmak, girişimcileri ve KOBİ’leri desteklemek için 2017 yılında bankamız bünyesinde mali destek programı başlatacağız.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..