Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
23 Ekim 2017 - 11:17
Reklam

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi tasarısının Kongre'de ilerlemesine imkan verecek olan tasarının Cuma günü Senato'dan geçmesinden destek bulan dolar değer kazancı trendini sürdürürken Dolar/TL da güne yükselişle başladı.

Dolar endeksinin iki haftanın zirvesine yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratırken dolar/TL de güne 3.70'lere doğru yükselerek başladı.

 

Bugün ve yarın gerçekleşecek Türkiye Hazine'sinin yüklü ihaleleri de piyasalarda yakından takip edilecektir. Hazine üçü bugün olmak üzere iki günde altı ihale düzenleyecek.

 

Hazine bugün 12 ay vadeli kuponsuz tahvilin ilk, 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvillerin yeniden ihracını gerçekleştirecek.

 

Dolar endeksi 93.872'ye yükselerek 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördükten bu gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybının tetikleyici oldu.

 

Piyasaların diğer ana gündem maddesi ise Fed'in yeni başkanının kim olacağı konusu.

 

ABD Başkanı Donald Trump Fed başkanlığı için değerlendirdiği beş aday ile yaptığı görüşmeleri tamamladı. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre Trump kararını gelecek hafta açıklayacak.

 

ABD Doları vergi reformu beklentisi ile küresel bazda değerleniyor. Bu haftanın dışarıda en önemli gündem maddeleri ECB faiz toplantısı ile ABD büyüme verileri olacak.

 

TL haftaya zayıf bir görünüm ile başlıyor. Kur günün ilk saatlerinde 3.71'li rakamlardan işlem gördü.

Öte yandan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 11.45, valörde saat 16:59'da son işlemde yüzde 11.42 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.26 seviyesindeydi.

 

Japonya hisse piyasaları koalisyon partilerinin seçimleri kazanmasının ardından ekonomiye verilen güçlü maliye ve para politikası desteğinin süreceği beklentisiyle yükselirken, euro İspanya'daki siyasi kriz nedeniyle değer kaybetti.

 

Dolar ve Wall Street ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi tasarısının Kongre'de ilerlemesine imkan verecek olan tasarının Cuma günü Senato'dan geçmesinin destek bularak Cuma gününü yükselişle kapattı.

 

Japonya'nın Nikkei endeksi Abe'nin rahatça kazanacağı öngörülen parlamento seçimlerinin ardından yüzde 1 yükselerek 1996'dan bu yana zirveyi gördü. Yatırımcılar Japon devlet tahvil getirilerini ve yenin değerini düşüren aşırı gevşek para politikasının devam edeceğini öngörüyorlar.

 

Euro ise İspanya'da hükümetin bağımsızlık isteyen Katalonya yönetiminin istifasını istemesi be özerk yönetime el koyacağını açıklamasının ardından baskı altında kalıyor. Euro bugün Asya piyasalarında yüzde 0.25 kayıpla 1.1758'e kadar geriledi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yatay seyrediyor.

 

Dolar, Japonya'da koalisyon bloğunun seçimleri kazanmasının ardından yeni baskı altında bırakan politikaların devam edeceği beklentisiyle yen karşısında üç ayın zirvesini gördü.

 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin partisi ve mensup olduğu koalisyon partileri Pazar günü yapılan seçimlerin televizyonlarda yayımlanan kesinleşmemiş sonuçlarında göre parlamentodaki üçte iki çoğunluğu korudu.

 

Abe'nin seçimleri kazanması, iktidarında başlatılan aşırı gevşek para politikası gibi ekonomiyi destekleyici ve yenin değerini düşürücü politikaların aksayacağı endişelerini giderdi.

 

Dolar yen karşısında 114.1'e kadar yükselerek 11 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.22 artıda 113.75 yende bulunuyor.

 

Dolar endeksi ise 93.872'ye yükselerek 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.05 artıda 93.767'de bulunuyor.

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

TL haftaya zayıf bir görünüm ile başlıyor. Kur günün ilk saatlerinde 3.71'li rakamlardan işlem gördü. Teknik olarak kurun görünümünde herhangi bir değişiklik yok. Aşağıda 3.64'lü rakamların kısa vadeli dip oluşturduğunu, yukarıda ise 3.73-3.75 seviyesinin önemli bir direnç olduğunu düşünüyoruz.USDTRY  haftalık açılış sonrası yeniden 3,70 üzerini test eden parite,  3,71 üzeri kalıcılık sağlayabilirse,  3,73 hedefli yukarı hareketin devamı getirmeye başlayabilir. Ancak 3,71 kırılamaz ise, yeniden geri çekilmeler ile  3,6645 - 3,6495 ve 3,6400 yeniden destek konumuna gelebilir. Özetle 3,71 günün en kritik noktası. Yukarı hareketin devamı açısından buranın geçilmesini beklemek mantıklı bir karar olabilir.

 

Euro İspanya'da hükümetin bağımsızlık isteyen Katalonya yönetiminin istifasını istemesi ve özerk yönetime el koyacağını açıklamasının ardından baskı altında kalıyor. Euro bugün Asya piyasalarında yüzde 0.25 kayıpla 1.1758'e kadar geriledi. EURUSD için Cuma  analizimizde 1,1860’a denk gelen bu seviyenin geçilememesi durumunda,  1,1790 1,1769 - 1,1734 desteklerinin hedef konumuna gelebileceğinden bahsetmiştik. Haftanın son işlem gününde de bu dirence ulaşan paritenin önce 1,1790 ardından da 1,1769 hedefine ulaştığını gördük. Bugüne baktığımızda ise,  1,1740 seviyesindeki destek oldukça önemli. Geri çekilmenin devamı için bu seviyenin altında bir kapanış, uygun bir işaret olabilir. 1,1740 seviyesinin altında kalmayı başarırsa, 1,1705 ve 1,1669 desteklerine doğru geri çekilmenin devamı mümkün olabilir. Ancak 1,1740 kırılamaz ise, yeniden yukarı tepkiler ile  1,1798 1,1836 ve 1,1860  hedefli yukarı tepkiler izleyebiliriz.26 Ekim Perşembe günü ECB nin faiz kararı olduğunu ve ardından Draghi nin konuşma yapacağını tekrar hatırlatalım. Piyasa oyuncuları açısından oldukça önemli bir gün olacağı için, hafta içinde bu konuşma hakkındaki beklentiler fiyatlanabilir.

 

  • GBP/USD

GBPUSD 1,3120 desteğinin altında tutunmayı başaramadı ve yeniden yukarı tepkiler ile karşılaştı. Bugün 1,3230 / 1,3120 aralığının ortasındayız. Gün içinde 1,3230’un kırılması durumunda yukarı yönlü ataklar ile  1,3270 -1,3296 ve 1,3323’e doğru hareketin devam potansiyeli mevcut iken, 1,3230 kırılamaz ise, 1,3158 - 1,3115  ve 1,3045’e doğru geri çekilmenin devamı izlenebilir.

 

  • PETROL

Petrol fiyatları Ortadoğu'da çatışmaların petrol arzını sınırlayacağına dair endişeler, ABD'deki petrol kuyusu sayısının geçen hafta itibariyle gerilemesi ve Asya'dan gelen talebin güçlenmesine paralel olarak yükseldi. Uzmanlar Irak merkezi hükümeti ile Kürt yönetimi arasındaki gerilim ve ABD'den petrol arzındaki artışın hız kaybetmesinin ardından talep göstergelerinin piyasada belirleyici olacağına dikkat çekiyorlar. Dünyanın birinci ve üçüncü büyük ham petrol ithalatçısı Çin ve Hindistan'da petrol tüketimi güçlü seyrini koruyor. Çin'de geçen hafta açıklanan veriler yılın dokuz ayında petrol talebinin günde ortalama 8.5 milyon varil olduğunu ortaya koyarken, Hindistan'da rafinerilerin bakım döneminden çıkmasıyla birlikte Eylül ayında petrol ithalatı günde 4.83 milyon varil ile rekor kırdı.

 

  • ALTIN

Altın fiyatları doların yen karşısında üç ayın zirvesine yükselmesine paralel olarak iki haftadan uzun sürenin en düşük düzeyini gördü. Altının spot piyasadaki ons fiyatı seans içinde 1,273.8 dolara inerek 6 Ekim'den bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.4 ekside 1,275.7 dolarda bulunuyor.Gram altın ise dolar/TL kurundaki yükseliş nedeniyle  TL.151 seviyesindeki hareketlerine devam ediyor.

 

 

DİLEK KEMANCIOĞLU

 

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..