Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
18 Ekim 2017 - 13:09
Reklam


ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed başkanlığına para politikasında sıkılaştırma yanlısı bir isim atayabilme ihtimalini değerlendirmesiyle dolarda güçlü seyir devam ederken, dolar/TL bu sabah 3.66 üzerinde seyrini sürdürüyor.

 

Bugün Türkiye’de açıklanacak önemli bir veri bulunmazken yurtdışında saat 15:30'da ABD inşaat ruhsatları ve yeni konut inşaatları verileri açıklanacak.

 

Fed'in bu yılki üçüncü faiz artırımını Aralık ayında yapmasını bekleyen yatırımcılar Fed Başkanı Janet Yellen'in görev süresinin Şubat ayında dolmasının ardından merkez bankasının başına kimin geçeceğine odaklandı.

 

Fed başkanlığı için beş adayı değerlendiren Trump, konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre kararını Kasım başında yapacağı Asya seyahatinden önce verecek.

 

Dolar, bu hafta adaylar arasında Standford Üniversitesi'nde görevli ekonomi profesörü John Taylor'ın adının öne çıkmasından destek buldu.

 

Kurallara dayalı para politikası yanlısı olarak bilinen Taylor'ın kendi adını taşıyan kurala göre ABD'de faizlerin şu anki yüzde 1-1.25 aralığından çok daha yüksek olması gerekiyor. Bunu göz önüne alan yatırımcılar Taylor'un başkanlığında faizlerin şu anda öngörülene kıyasla daha hızlı artabileceğine yönelik pozisyon alıyorlar.

 

Dolar endeksi Cuma günü gördüğü iki buçuk haftanın dip seviyesi olan 92.749'dan toparlanmayı sürdürerek bugün 93.475'te bulunuyor. Endeks dün 93.729'a kadar çıkmıştı.

 

Dolardaki küresel güçlenme TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise kayıplara neden oluyor. Dolar/TL'de yukarı hareketin sürmesi halinde tekrar 3.70 seviyelerinin görülebileceği gözden kaçmamalıdır.

 

Kurdaki yukarı harekete paralel tahvil faizlerinde de dün yükseliş gözlendi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.31,  İki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.20 seviyesindeydi.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi geçen hafta 43 baz puan, iki yıllık gösterge tahvil ise 51 baz puan yükseliş kaydetti.

BİST100 Endeksi ise dünü yüzde 0,49 yükseliş ile 106,990 seviyesinden kapattı.

 

Piyasalarda geçen hafta sert fiyatlamalara neden olan ABD ile vize krizi konusundaki gelişmeler ile Kuzey Irak kaynaklı jeopolitik riskler de yakından izleniyor.

 

ABD'den gelen heyet dün başlayan görüşmelerine bugün devam edecek, bugünkü görüşmenin gündeminde vize konusu bulunuyor.

 

Piyasaların takip ettiği bir diğer konu ise Kuzey Irak'taki gelişmeler. Irak merkezi hükümetine bağlı güçler hafta sonunda Kerkük kenti ve çevresini kontrol altında tutan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı güçlere karşı başlattıkları operasyon ile Kerkük'ü alırken, Kerkük vilayetindeki tüm petrol tesisleri de merkezi hükümetin kontrolüne girdi.

Irak ordusu Musul'un bulunduğu Ninova vilayetinde Kürtlerin kontrolündeki yerleri ele geçirdiğini duyurdu.

 

Asya piyasalarında yatırımcılar Çin Komünist Partisi kongresinde gündeme gelebilecek politikalara odaklanırken bölge borsaları son dönemdeki kazanımlarına tutundu. Para birimleri ise dar aralıkta seyrediyor.

 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in beş yılda bir yapılan Komünist Parti kongresinde gücünü daha da artıracağı tahmin ediliyor. Xi farklı konulara değindiği kongrenin açılış konuşmasında kaynakların dağılımında piyasaların temel karar vericilerden biri olmasına imkan verileceğini söyledi.

 

Yatırımcılar kongreyi gelecek beş yılda ortaya çıkabilecek ekonomi ve finans politikalarının ipuçları açısından izlerken, bundan önceki kongreler bu konularda pek ayrıntı gelmeyebileceğini de gösteriyor.

 

Çin'deki lokomotif şirketleri izleyen CSI300 endeksi yüzde 0.5 yükselirken, Shanghai bileşik endeksi  yüzde 0.3 artıda bulunuyor.

 

Asya ülkelerinden son dönemde gelen veriler ise yatırımcılarda küresel büyümenin sağlıklı şekilde sürdüğü şeklindeki kanıyı canlı tutarken, bu durum ülke borsalarına da destek oluyor.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi  yüzde 0.1 yükselişle 2007 sonundan bu yana gördüğü en yüksek düzeye yakın seyrederken, Japonya'nın Nikkei endeksi art arda 12. seansta da artıda seyrediyor.

 

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed başkanlığına para politikasında sıkılaştırma yanlısı bir isim atayabilme ihtimalini değerlendirmesiyle birlikte kaydettiği kazanımları koruyor.

 

Fed'in bu yılki üçüncü faiz artırımını Aralık ayında yapmasını bekleyen yatırımcılar Fed Başkanı Janet Yellen'in görev süresinin Şubat ayında dolmasının ardından merkez bankasının başına kimin geçeceğine odaklandı.

 

Fed başkanlığı için beş adayı değerlendiren Trump, konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre kararını Kasım başında yapacağı Asya seyahatinden önce verecek.

 

Philadelphia FED Başkanı Harker da, Aralık ayında faiz artırımı beklediğini, 2018 yılında ise 3 faiz artırımı daha gelebileceğini belirtti. Enflasyon konusunun hala çok dikkatle takip edilmesi gerektiği ve faiz kararını alırken etkili bir gösterge olduğunu belirtti. 

 

Bunun yanında İngiltere tarafında Carney in konuşmaları izledik. Özellikle sert Brexit ihtimalinden bahsetmesi ve bu senaryo üzerinde çalıştıklarını açıklaması ile birlikte USD tarafında değer kayıpları izlendi.PARİTELER

Ø USD/TRY

Son günlerde 3.6250 seviyesinden destek bulan dolar/TL'de 3.6630-3.6720 aralığı direnç olmayı sürdürüyor.Fed başkanlık seçim haberleri ve  OHAL hakkındaki haber akışının ise TL varlıklar üzerinde baskı yarattığını izliyoruz. Eğer 3,63 altında tutunmayı başarırsa  3,6100’a doğru geri çekilmenin devamı mümkün olabileceğini ancak 3,63 üzerinde fiyatlandığı sürece 3,6560 - 3,6657 ve 3,6850  ilk kısa vadeli hedefler olabileceğini belirtmiştik. Ankara da yaşanan hareketli saatler sonucu yukarı yönlü ataklar ile karşılaşan parite, 3,69 üzerine doğru bir tırmanış gerçekleştirmesine rağmen kısa bir sürede 3,67 ye geri geldi. Dolar/TL'de yukarı hareketin sürmesi halinde tekrar 3.70 seviyelerinin görülebileceği gözden kaçmamalıdır.

 

 

 

Ø  EUR/USD

Euro, hafta sonunda Avusturya'da yapılan seçimler ve Madrid ile Katalonya arasında devam eden gerilimin yarattığı baskı ile Asya piyasalarında değer kaybına karşı koymaya çalışıyor. Avrupa tarafında , ithalat ve ihracat arasındaki farkı gösteren ticaret dengesi rakamları ile karşılaştık. Beklentinin biraz üzerinde açıklanan veri, EURUSD’ın  düşüş hareketine son vermiş olsa da 1,1880 direncinin altında kalmayı başardı. Bugün dünkü açılış seviyeleri olan  1,1780’in altında 1,1760  seviyelerinde güne başladı . Gün içinde bu sevinenin altında tutunmayı başarırsa,  1,1740 - 1,1720 -  1,1700 ve 1,1660’a doğru hareketin devamını gözleyebiliriz. Ancak 1,1780 direnci geçilirse, 1,1813 - 1,1837 ve ana direnç olan 1,1880 tekrar test edilebilir.

 

  

 

 

Ø  GBP/USD

GBPUSD BOE Başkanı Carney in sert Brexit senaryosundan bahsetmesi sebebi ile,  düşüş hareketine başladı ve  1,3160’ a doğru geriledi. 1,3160’ın  altında kaldığı sürece  1,3120 ve  1,3078 hedefleri ile geri çekilme mümkün olabilirken, 1,3260 ın geçilmesi durumunda  1,3293 -  1,3340  ve 1,3394 dirençleri, hedef konumuna gelebilir.


 

 


 

 

Ø PETROL

Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarındaki gerilemeye ve Ortadoğu'da artan gerilimin arzı sınırlayabileceği endişesiyle yükseldi.İşlemciler Irak'ta merkezi yönetim ile özerk Kürt yönetimi arasındaki mücadelenin yanı sıra ABD ile İran arasında artan gerilime dikkat çektiler. Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre ABD'de ham petrol stokları 13 Ekim haftasında 7.1 milyon varil azalarak 461.4 milyon varile indi. Resmi petrol stok verileri ise bugün açıklanacak.

 

 


 

 

 

 

ALTIN

Altın fiyatlarında  ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed başkanlığına para politikasında sıkılaştırma yanlısı bir isim getirme ihtimali baskı yaratıyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı güne 1,295.20 seviyesinde başlarken,  1,281.31 dolar ile bir haftanın dip seviyesini gördükten sonra yüzde 0.1 artıda 1,286.11 dolarda bulunuyor. Gram altın ise TL.152 seviyesine yakın işlem görmeye devam ediyor.


 Kaynak : Reuters
DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..