Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
13 Ekim 2017 - 10:35 - Güncelleme: 13 Ekim 2017 - 10:49
Reklam

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

Ekonomik veriler bakımında yoğun bir  günü geride bırakırken, bugün için de  bizi bekleyen ekonomik verilere bakarsak oldukça önemli verilerin karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

Amerika’dan gelen ÜFE verilerine baktığımızda beklentilerin üzerinde rakamlar ile karşılaştığımızı gözledik. Bugün gelecek olan TÜFE rakamları öncesi olumlu ÜFE  rakamları, umut verici bir etki yarattı. USD tarafındaki değer kaybını durdurarak, hacimsizde olsa değer kazançları yarattı. Aynı saatlerde açıklanan işsizlik sigorta başvuruları verisi de,  beklentilerin altında kalarak, oldukça  olumlu bir tablo çiziyor.

 

 Adı FED’in yeni başkan adaylığı konusunda da gündeme gelen FED yönetim kurulu üyelerinden Jerome Powell ise yaptığı konuşmada,  bilanço küçülmesini onayladığını ve FED’in para politikasındaki kademeli normalleşmenin sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Bu yorumlarda aslında kendisinin seçilmesi durumunda istikrar mesajı anlamına geliyor ve bu USD açısından olumlu bir gelişme.

 

Petrol tarafında ise, açıklanan ham petrol stokları,  2,87 milyon varil azalarak, 462,2 milyon  varile indiği açıklandı. Bu da beklentinin daha da üzerinde bir azalışa yol açmış oldu.

 

Yaşanan bir çok gelişmeye rağmen hala kilit 2 sorunun çözümü konusunda net gelişmeler yok. Bunlardan birincisi yeni FED başkanının kim olacağı ve FED in politikasının değişip değişmeyeceği, ikincisi ise, Trump’ın vergi planının kabul edilip edilmeyeceği.  Eylül ayından beri bekleyen bu konu hakkında gelişmeler oldukça önemli.

 

Yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD TÜFE verisi ve gelecek hafta yapılacak Çin Komünist Parti Kongresi öncesinde hisse senetlerine yönelik temkinli duruşuna rağmen, Asya borsaları yüksek küresel büyüme beklentileriyle 10 yılın zirvesine yaklaştı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  Ekim'de şimdiye kadar yüzde 3.6 yükseldikten sonra yüzde 0.22 artıda.

 

Japonya'nın Nikkei endeksi  yüzde 0.96 artışla 21 yılın zirvesine yükseldi.

 

Dolar ABD tahvil getirilerinin bir süreliğine zirveye ulaşmasıyla son günlerde değer kaybederken, Fed tutanakları Fed yetkilileri arasında enflasyon konusundaki fikir ayrılıklarının arttığını gösterdi.

 

Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD TÜFE verisi dolar için büyük bir test olacak.

 

Piyasaların odağında olan bir diğer konu ise 18 Ekim'de başlayacak Çin Komünist Parti Kongresi. Kongrede Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in yeni siyasi girişimler ortaya koyması ve ikinci beş yıllık dönem için de iktidarını sağlamlaştırması bekleniyor.

 

ABD ile vize gerginliğinin çözüleceği algısı ve Fed tutanakları sonrası gerileyen dolar/TL dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye yönelik sert açıklamaları ile tekrar yükselirken, kur bu sabah 3.65 civarında seyrediyor.

 

 

TL'deki toparlanma ve faiz seviyelerindeki düşüşle Türk hisse senetleri piyasasında hafif pozitif açılış olabilir. Buna karşın TSK unsurlarının İdlib'e giriş haberinin yanı sıra, bankalar üzerindeki faiz oranlarının düşürülmesi yönünde baskının endeksteki havayı tersine çevirebileceği de unutulmamalıdır.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faizlerin genel seviyesiyle ilgili bankalarla biraraya geleceklerini; başta devlet bankaları olmak üzere diğer bankaları da biraraya getirerek faizi frenleme ve daha da düşürme konusunda çalışacaklarını söyledi.

 

İki isyancı ve bir görgü tanığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait ilk konvoyun dün gece saatlerinde Suriye'nin İdlib vilayetine girdiğini belirtti.

 

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yönünü aşağı çevirdi. Gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.25, valörde son işlemde yüzde 11.27 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.13, valörde son işlemde yüzde 12.14 seviyesindeydi.

 

ABD İLE VİZE KRİZİ

 

Erdoğan dün valiler toplantısında yaptığı konuşmada, "Koskoca ABD'yi Ankara'daki bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun; çünkü takınılan tavır aslında budur. Sen benim stratejik müttefikime böyle davranamazsın demeleri lazımdı ama diyemediler" dedi.

 

Erdoğan, "Bu yanlış bu büyükelçiden gelmiştir, büyükelçi hükümetim adına bu adımı attım diyorsa, bunun dışişleri bakanı ve başkan da arkasında duruyorsa kimse kusura bakmasın. Biz de aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız" diye konuştu.

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

Pazartesi günü Ocak ayından bu yana en yüksek olan 3.92'li seviyelerin görüldüğü dolar/TL dün piyasaları olumsuz etkileyecek yeni haber akışı olmaması ve doların küresel değer kaybı ile 3.67 seviyesinin altına kaydı. Ancak akşam saatlerinde ABD'den gelen açıklamalarla kur yönünü tekrar 3.70'lere çevirmişti. Dün sabah kurun günlerdir bahsettiğimiz önemli destek seviyesi olan 3,66’nın altına sarktığını ve bu gölgede hareket ettiğini görüyoruz.  3,66 altında kaldığı sürece  3,6300 - 3,6200 ve 3,60 seviyelerine doğru geri çekilme hareketleri ile karşılaşabiliriz.Ancak gün içinde yeniden 3,66 üzeri tepkiler gözlersek,  3,6730 - 3,6900 ve 3,7100 seviyelerini  izleyebiliriz.

  • EUR/USD

Euro, geçen hafta Cuma günü saatlik ücretlerde beklentilerden güçlü artış gösteren ABD istihdam verisinin ardından 1.1669'a kadar gerileyerek dolar karşısında yedi haftanın dip seviyesini gördü. Ancak euro bölgesinden gelen güçlü ekonomik veriler ve Katalonya'nın bağımsızlık referandumu sonrası ortaya çıkan endişelerin kısmen yatışmasıyla bu haftayı toparlanarak tamamlıyor. Euro Katalonya yönetimi liderinin dünkü konuşmasında kısa süre içinde bağımsızlık talebini dile getirmeyerek Avrupa'daki siyasi endişeleri azaltmasının ardından 1,1875 seviyesinde hareket ettiğini görsek de 1,1875 direnç seviyesini geçmediğini ve 1,1840 seviyelerine geri çekildiğini gördük. Gün içinde 1,1880 üzeri tepkiler,  1,1930 ve  1,1990 seviyelerinş gündeme getirebilir. Ancak yeniden 1,1840 seviyesi aşağı yönlü kırılırsa,  1,1795 - 1,1760 ve 1,1700 seviyelerine doğru geri çekilme hareketleri ile karşılaşabiliriz.

  • PETROL

Petrol fiyatları ABD ham petrol üretimi ve stoklarının azalarak sıkılaşan bir piyasaya işaret etmesiyle yükseldi. İşlemciler güçlü Çin petrol ithalatının da fiyatları desteklediğini belirtti. ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı CLc1 yüzde 0.7 artışla varil başına 50.94 dolarda işlem görüyor. Brent ham petrol vadeli fiyatı LCOc1 yüzde 0.6 artışla varil başına 56.59 dolarda işlem görüyor.

 

  • ALTIN

Yatırımcılar Fed'in olası faiz artırımına ilişkin ipuçları için ABD enflasyon verisini beklerken; altın, düşük seyir izleyen doların desteğiyle altıncı gün de yükseldi.Spot altının ons fiyatı  yüzde 0.2 artışla 1,296.21 dolara yükseldi.ABD altınının Aralık vadeli fiyatı GCcv1 yüzde 0.2 artışla 1,298.60 dolara yükseldi.Gram altın ise TL.152 seviyelerinde işlem görüyor.

 

DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..