Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
12 Ekim 2017 - 11:56 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 12:04
Reklam

 

Son FOMC toplantısında da enflasyon konusu uzunca üzerinde durulan bir konu olmaya devam etmiş. Bir çok üye hala enflasyon konusunda endişeli ve uzun bir süre daha düşük kalacağı yönünde uzlaşılmış gözüküyor. Ancak faiz artırımı için, enflasyon artışının yaşanması gerektiği görüşü sadece azınlık bir üye grubu tarafından destekleniyor. Çoğunluk ise enflasyonda artış olmasa da yıl sonuna kadar faiz artışının gerekliliğini düşünüyor. Rapordan çıkan bu detaylar sonrası, hala Aralık ayında faiz artışı olma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

 

San Francisco FED Başkanı Williams da, dün yaptığı açıklamalarda, bilanço küçültme konusuna sıcak baktığını, enflasyonun birkaç yıl içinde hedeflere ulaşacağına inandığını ve 2 yıl daha kademeli faiz artışının yapılması gerektiğin belirtti.

 

ABD Büyükelçisi John Bass'ın dün yaptığı açıklamaların piyasada ABD ile gerginliğin çözüleceği algısı yaratmasıyla dolar/TL'de başlayan gerileme dün akşam açıklanan Fed tutanakları ardından devam ederken kur bu sabah 3.64 seviyesinin altını test ederek güne başladı.

 

Fed tutanakları birçok yetkilinin bu yıl yeni bir faiz artışının "gerekli olabileceğini" düşündüğünü ortaya koyarken, birkaçının para politikasında ek bir sıkılaştırmanın ilerleyen aylardaki enflasyon verisine bağlı olacağı belirtildi.

 

Dolar Fed tutanaklarının bazı yetkililerin düşük enflasyonun devam etmesi konusunda hala endişeli olduğunu göstermesinin ardından para birimleri sepeti karşısında iki haftanın dip seviyesine geriledi.

 

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yönünü aşağı çevirdi. Gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.39, İki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.22, valörde son işlemde yüzde 12.25 seviyesindeydi.

 

ABD'nin İstanbul konsolosluğundaki bir çalışanın geçen hafta devam eden bir "FETÖ" soruşturması kapsamında tutuklanmasının neden olduğu krizin ardından, ABD ve Türkiye karşılıklı vize vermeyi askıya aldı. Bu gelişmeye finansal piyasalar sert tepki gösterirken, dolar/TL Pazartesi günü illikit işlemlerde 3.92 seviyesine kadar yükselmişti.

 

Analistler ABD gibi önemli bir müttefik ile böyle bir kriz yaşanmasının sadece ticari değil birçok açıdan risk yaratacağına dikkat çekerek, kriz çözülene kadar piyasalarda haber akışı ve karşılıklı açıklamalara bağlı olarak oynaklığın sürmesini bekliyor.

 

Asya borsaları küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişi izleyerek yaklaşık on yılın zirvesinde seyrederken, dolar Fed tutanaklarının enflasyona tedbirli yaklaşıldığını göstermesinin ardından geriledi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.56 artışla ile Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesinde bulunuyor.

 

Japonya'nın Nikkei endeksi  20,994.92 seviyesini gördükten sonra yüzde 0.4 artışla Kasım 1996'dan bu yana en yüksek seviyesine geldi. Güney Kore'nin KOSPI endeksi yüzde 0.55 ile yeni rekor seviyeye, Hong Kong'un Hang Seng endeksi  ise 10 yılın zirvesine yükseldi.

 

 Wall Street'de başlıca üç endeks ABD Hazine Bakanı Steven Munchin'in Trump'ı Janet Yellen'den sonraki Fed başkanlığı için piyasa dostu Jerome Powell'i aday göstermeye teşvik ettiğini gösteren bir haberin ardından rekor seviyelerde kapandı.

 

Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlık planlarını azaltmasının ardından piyasa genelindeki risk iştahı bu hafta yükselirken, dünya MSCI endeksi  rekor seviyeye yükseldi. 

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

Pazartesi günü Ocak ayından bu yana en yüksek olan 3.92'li seviyelerin görüldüğü dolar/TL dün piyasaları olumsuz etkileyecek yeni haber akışı olmaması ve doların küresel değer kaybı ile 3.67 seviyesinin altına kaydı. Ancak akşam saatlerinde ABD'den gelen açıklamalarla kur yönünü tekrar 3.70'lere çevirmişti.Bu sabah kurun günlerdir bahsettiğimiz önemli destek seviyesi olan 3,66’nın altına sarktığını görüyoruz.  3,66 altında kaldığı sürece  3,6260 - 3,6110 ve 3,60 seviyelerine doğru geri çekilme hareketleri ile karşılaşabiliriz.Ancak gün içinde yeniden 3,66 üzeri tepkiler gözlersek,  3,6930 - 3,7100 ve 3,7350 hedefli yukarı hareketler izleyebiliriz.

 

Euro, geçen hafta Cuma günü saatlik ücretlerde beklentilerden güçlü artış gösteren ABD istihdam verisinin ardından 1.1669'a kadar gerileyerek dolar karşısında yedi haftanın dip seviyesini gördü. Ancak euro bölgesinden gelen güçlü ekonomik veriler ve Katalonya'nın bağımsızlık referandumu sonrası ortaya çıkan endişelerin kısmen yatışmasıyla bu hafta toparlandı.Euro Katalonya yönetimi liderinin dünkü konuşmasında kısa süre içinde bağımsızlık talebini dile getirmeyerek Avrupa'daki siyasi endişeleri azaltmasının ardından 1,1875 seviyesinde hareket ettiğini görüyoruz. Parite 1,1840/1,1860 direnç aralığını kırmış durumda. Gün içinde 1,1880 üzeri tepkiler,  1,1930 ve  1,1990 seviyelerinş gündeme getirebilir. Ancak yeniden 1,1840 seviyesi aşağı yönlü kırılırsa,  1,1795 - 1,1760 ve 1,1700 seviyelerine doğru geri çekilme hareketleri ile karşılaşabiliriz.

 

  • GBP/USD

GBPUSD’in Cuma günü 1,3070 altında 1,3025’e kadar tepki verdiğini gördük. Ancak bu seviyede bulunan günün kritik desteği altında bir günlük kapanış yapamamış olması, geri çekilme hareketinin bu haftaya sarkmasını engellemiş olabileceği gibi, İngiltere Başbakanı Theresa May'in siyasi sorunların ardından otoritesini yeniden ortaya koymaya çalışarak Dışişleri Bakanı Boris Johnson'u görevden alabileceği haberleriyle dolar karşısında güçlendi ve 1,32 direnç seviyelerini yeniden test etti ve 1,3255 seviyesi ile bu direnç seviyesinin kırdığını görüyoruz. 1,3220 seviyelerinin üzerinde kalındığı sürece,  1,3280 - 1,3310 ve 1,3340  kısa vadeli hedeflerine, sonrasında ise orta vadeli 1,3445 direncine doğru tepkiler mümkün olabilir. Ancak gün için de aşağı hareket ile 1,3220 nin altında kalınması durumunda,  1,3150 ve 1,3110 hedefli geri çekilmeler izleyebiliriz.

  • PETROL

Petrol fiyatları OPEC'in üretim kısma ve piyasayı sıkılaştırma çabalarına rağmen ABD yakıt stoklarının artmasıyla geriledi.ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı yüzde 0.4 artışla varil başına 51.08 dolarda işlem görüyor.Brent ham petrol vadeli fiyatı yüzde 0.6 artışla varil başına 56.62 dolarda işlem görüyor.

  • ALTIN

Altın fiyatları Fed'in Eylül ayı toplantı tutanaklarının düşük enflasyona ilişkin endişeler olduğunu göstermesinin ardından doların düşük seyir izlemesiyle iki haftanın zirvesine yükseldi. Spot altının ons fiyatı  1,295.45 dolar ile 27 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.2 artışla 1,294.20 dolara yükseldi. ABD altınının Aralık vadeli fiyatı yüzde 0.6 artışla 1,296.50 dolara yükseldi.Gram altın ise TL.151 seviyesinde bulunuyor.

 

DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..