Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
11 Ekim 2017 - 13:15 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 15:16
Reklam

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından piyasalarda ABD ile yaşanan krizin baskısı devam ederken, iki ülke ilişkilerinin seyrinin yanı sıra yurtdışı gelişmeler de takip ediliyor.

 

Türkiye’de bugün Ağustos ayı cari açık verisi açıklanacak. Yurtdışında ise ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son faiz toplantısı tutanakları izlenecek. Fed'in bu yıl bir faiz artırımı daha yapacağına yönelik beklentilerin artması ardından tutanaklardan bu yönde sinyal aranacak.

 

Pazartesi günü Ocak ayından bu yana en yüksek olan 3.92'li seviyelerin görüldüğü dolar/TL dün piyasaları olumsuz etkileyecek yeni haber akışı olmaması ve doların küresel değer kaybı ile 3.67 seviyesinin altına kaydı. Ancak akşam saatlerinde ABD'den gelen açıklamalarla kur yönünü tekrar 3.70'lere çevirdi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin Türkiye içindeki vize hizmetlerini askıya almasından sorumlu tuttuğu Türkiye Büyükelçisi John Bass'ı savunarak kararların ABD yönetimiyle koordinasyon içinde alındığını açıkladı.

 

ABD gibi önemli bir müttefik ile böyle bir kriz yaşanmasının sadece ticari değil birçok açıdan risk yaratabileceğini gözardı etmemek lazım. Kriz çözülene kadar piyasalarda haber akışı ve karşılıklı açıklamalara bağlı olarak oynaklığın sürmesini bekleniyor.

 

Piyasalarda Türkiye'nin İdlib'teki faaliyetleri de yakından izleniyor. TSK Astana sürecinde belirlenen çatışmasızlık bölgeleri ile ilgili süreçte gelinen aşamada Suriye'de İdlib bölgesinde gözlem noktaları tesis etmek üzere TSK unsurlarının 8 Ekim tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başladığını duyurdu.

 

Öte yandan Türkiye için bir diğer risk unsuru olarak görülen konu ise 19-20 Ekim'de yapılacak olan AB liderler zirvesi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Eylül başında yaptığı bir açıklamada Avrupa Birliği'nin, Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya almak veya son vermek de dahil olmak üzere, ilişkilerin geleceğini Ekim ayında görüşeceğini söylemişti.

 

Dün saat 17:00 sıralarında 3.6690/3.6700 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 3.7000  seviyesinde bulunuyor.

 

Dün tarihi zirve olan 4.2630'a kadar yükselen sepet bazında TL bu sabah 4.0362/4.0377, dün 4.3320/4.3350 seviyesindeki euro/TL ise bu sabah  4.3725/4.3750  seviyesinde bulunuyor.

 

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.42, İki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.38, valörde son işlemde yüzde 12.24 seviyesindeydi.

 

Asya borsaları yeni bir rekor ile kapanan Wall Street'i izleyerek yükselirken, Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.5 yükselişle 546.38 puana kadar çıkarak 10 yılın zirvesini gördükten sonra yüzde 0.3 artıda bulunuyor. Japonya'nın Nikkei endeksi  yüzde 0.3 yükseldi.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) ticaret, yatırımlar ve tüketici güvenindeki artışlara atıfta bulunarak bu ve gelecek yıl için küresel ekonomik büyüme tahminlerini yükselterek piyasalardaki risk iştahını destekledi.

 

ABD'nin üç büyük hisse endeksi yüzde 0.1 ile yüzde 0.3 arası yükselirken, perakende şirketi Wal-Mart'ın  internet üzerinden satışlarda gelecek yıl yüzde 40 artış tahmini ve 20 milyar dolar tutarında hisse geri alımı açıklaması Dow Jones'u yeni tarihi zirveye taşıdı.

 

Euro bölgesinin başlıca ekonomilerinden İspanya'da karışıklık çıkacağı kaygılarını kısa vadede azaltan gelişme yatırımcılarda memnuniyet yarattı. İspanya'nın ana hisse endeksi IBEX  yüzde 0.9 düşüşle kapandı, ancak IBEX 35 endeks vadeli işlemleri  yüzde 1.1 artıda bulunuyor.

Döviz piyasasına bakıldığında ise euro, Katalan lideri Carles Puigdemont'un Madrid hükümeti ile bağımsızlık talebini görüşme çağrısında bulunmasının ardından dün 1.1825 dolara kadar yükseldi ve Asya piyasalarında kazanımlarını kısmen korudu.

 

Dolar ise ABD Başkanı Donald Trump'ın bir senatör ile basın önünde söz dalaşı sonrası vergi sisteminde değişiklik tasarısının kabulünün zorlaşacağı endişesiyle iki haftanın dip seviyesine yakın seyrediyor.

Dolar, Başkan Donald Trump'ın vergi sisteminde değişiklik tasarısının Kongre'den geçirmekte zorlanacağı endişeleriyle geçen hafta gördüğü 10 haftanın zirvesinden daha da gerilerken, euronun güçlenmesi de para birimi üzerinde baskı yaratıyor. Dolar endeksi Cuma günü 94.267 ile 10 haftanın zirvesini gördükten sonra düşüşünü sürdürerek bugün yüzde 0.1 geriledi ve 93.124'e kadar indi.

 

Trump'ın Cumhuriyetçi bir senatörü yeren açıklamalarının ardından sadece iki hafta önce ayrıntıları açıklanan vergi reformu tasarısının Kongre'den geçmesinin zorlaştığı endişeleri oluştu.

 

 

Almanya'da Pazartesi günü açıklanan verilere göre sanayi üretimi, dün açıklananlara göre ise ihracat güçlü artış kaydetti.

 

Katalan lideri Carles Piugdemont, dünkü konuşmasında İspanya'dan bağımsızlık ilanı yetkisinin kendisinde olduğunu, ancak görüşmelerde bulunmak için "bağımsızlığın etkilerinin" erteleneceğini söyledi.

 

PARİTELER

  • USD/TRY

Pazartesi günü Ocak ayından bu yana en yüksek olan 3.92'li seviyelerin görüldüğü dolar/TL dün piyasaları olumsuz etkileyecek yeni haber akışı olmaması ve doların küresel değer kaybı ile 3.67 seviyesinin altına kaydı. Ancak akşam saatlerinde ABD'den gelen açıklamalarla kur yönünü tekrar 3.70'lere çevirdi. Bugün için de 3,6600 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketlerle  3,7250 - 3,7450 - 3,7750 ve 3,7900 gün içindeki dirençler olacaktır. Ancak  3,6600 altında  geri çekilmeler ile karşılaşarak 3,6440 -  3,6300 ve 3,6100’a doğru hareket ihtimali artabilir. 

 

  • EUR/USD

Euro, Cuma günü saatlik ücretlerde beklentilerden güçlü artış gösteren ABD istihdam verisinin ardından 1.1669'a kadar gerileyerek dolar karşısında yedi haftanın dip seviyesini gördü. Ancak euro bölgesinden gelen güçlü ekonomik veriler ve Katalonya'nın bağımsızlık referandumu sonrası ortaya çıkan endişelerin kısmen yatışmasıyla bu hafta toparlandı.Euro Katalonya yönetimi liderinin dünkü konuşmasında kısa süre içinde bağımsızlık talebini dile getirmeyerek Avrupa'daki siyasi endişeleri azaltmasının ardından 1,1825 ile 10 günün zirvesine yakın seyrediyor. Euro, bugün 1.1828 ile 29 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra ABD kapanışına kıyasla yatay seyirle 1.1808 dolarda bulunuyor. Teknik olarak EURUSD 1760/1,1780 asındaki direnç bölgesini geçerek  1840/1,1860 aralığını hedef almış görünüyor.  

  • GBP/USD

GBPUSD’in Cuma günü 1,3070 altında 1,3025’e kadar tepki verdiğini gördük. Ancak bu seviyede bulunan günün kritik desteği altında bir günlük kapanış yapamamış olması, geri çekilme hareketinin bu haftaya sarkmasını engellemiş olabileceği gibi, İngiltere Başbakanı Theresa May'in siyasi sorunların ardından otoritesini yeniden ortaya koymaya çalışarak Dışişleri Bakanı Boris Johnson'u görevden alabileceği haberleriyle dolar karşısında güçlendi ve 1,32 direnç seviyelerini yeniden test etti. Bu direnç kırılırsa, yukarı hareket ile  1,3260  -  1,3315 ve 1,3350’ye doğru hareketler mümkün olabilirken, 1,3220’nin altında  tutunmayı başarırsa,  1,3145 - 1,3120  ve 1,3020  hedefi yeniden gündeme gelebilir.

 

  • PETROL

Petrol fiyatları Suudi Arabistan'ın Kasım ayı petrol ihracatını düşürmesi ve piyasadaki arz fazlasının kademeli olarak azalacağına dair beklentilerle dün yüzde 2 yükseldikten sonra bugün de artıda seyrediyor. İşlemciler piyasanın yön bulmak için bugün yayımlanacak olan özel sektör petrol stokları verisi ve yarınki resmi stok verisini izleyeceğini belirtiyorlar.

  • ALTIN

Altın fiyatları baskı altında bulunan ancak erken saatlerdeki kayıplarını telafi eden dolara paralel olarak yatay seyrederken, yatırımcılar akşam saatlerinde açıklanacak olan ve ABD'de bu yıl bir kere daha yapılacağı tahmin edilen faiz artırımları hakkında fikir verecek olan Fed Eylül ayı toplantısı tutanaklarını bekliyorlar.Gram altın ise TL.153 seviyesinde bulunuyor.

 

DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..