Reklam
  • Reklam
Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek...

Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu'ndan günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

Reklam
09 Ekim 2017 - 10:35 - Güncelleme: 09 Ekim 2017 - 12:05
Reklam

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

Haftayı Amerika dan gelen istihdam verilerinin de etkisiyle, hızlı bir final yaparak kapattık. Tarım dışı istihdam beklendiği gibi düşük geldi ama beklenin de altında kaldı. Buna rağmen işsizlik oranındaki düşüş ve saatlik kazançlardaki artış, tam bir  tezat oluşturdu. Önce USD değer kazancı yaşarken, ardından güç kaybetmeye başladı.

ABD'de Cuma günü açıklanan ortalama saatlik ücretlerin Aralık 2016'dan beri en yüksek yıllık artışı kaydetmesi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri, kasırganın ekonomide yarattığı geçici etkilere rağmen, beklenenden daha hızlı artırabileceği görüşüne neden olurken, TL'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan para birimlerinde sert değer kayıplarına neden oldu.

 

Elbette bu gelişmeler de FED tarafından takip ediliyor. Özellikle İstihdam tarafındaki gelişmeler para politikasına yönelik kararlarda etkili oluyor. Aslında FED istihdam konusundaki sorunların artık çözüldüğünü belirtse de, istihdam piyasasındaki keskin dönüşler kararlar üzerinde etkili olabilir.

 

Piyasalar ciddi şekilde FED’ i projeksiyon altına almış durumda. FED’ in yeni kadrosunda kimler yer alacağı, yeni başkanın kim olacağı, bilanço küçülmesi ve faiz artırımı konusundaki adımları ve tarihleri hala soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Bu sorulara cevaplar bulunmadığı sürece, oynaklık devam edebilir. Olaya bir de Kuzey Kore gibi riskler girmeye devam ederse, hareketliliğin önü iyice açılabilir 

 

Geçen haftayı Amerikan verileriyle kapatırken haftayı yine Amerika – Türkiye cephesi etkisiyle açıyoruz.

Dolar/TL ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından gece saatlerinde 3.90'ları aştıktan sonra bu sabah 3.71'de hareket ediyor.

 

Cuma günü saat 18:00 sıralarında  3.6190/3.6205 seviyesinde olan dolar/TL, gece illikit piyasada 3.9223'e kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 08:15 sıralarında  3.7100/3.7150 seviyesinde bulunuyor.

 

Cuma günü 3.9306/3.9326 seviyesinde olan sepet bazında TL ise 4.2630'a kadar yükseldikten sonra bu sabah 4.0317/4.0361 seviyesinde bulunuyor.

 

ABD'nin İstanbul konsolosluğundaki bir çalışanın geçen hafta devam eden bir "FETÖ" soruşturması kapsamında tutuklanmasının neden olduğu krizin ardından, ABD dün gece Türkiye'deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını açıkladı.

 

Türkiye ise karşılık olarak ABD'deki misyonlarında ve sınırda ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldı.Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin uygulamasından bugün inecek uçakların etkilenmeyeceğini belirtti.

 

ABD'nin İstanbul başkonsolosluğunda çalışan Metin Topuz adlı yerel çalışan geçen hafta devam eden bir FETÖ soruşturması kapsamında önce gözaltına alınmış, ardından da çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

 

ABD büyükelçiliği geçen hafta konuyla ilgili açıklamasında ABD hükümetinin bu tutuklamadan ciddi bir rahatsızlık duyduğunu belirterek, "çalışanlara yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddiaların iki ülke arasındaki uzun dönemli ortaklığı baltaladığını" belirtmişti.

 

ABD büyükelçiliğinden dün gece yapılan yazılı açıklamada ise son zamanlarda yaşanan olayların ABD hükümetini Türkiye Cumhuryeti hükümetinin ABD misyonun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bıraktığı kaydedildi.

 

Açıklamada, "Sözkonusu değerlendirme sürecinde , Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki Göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır" denildi.

 

ABD'deki Türk diplomatik misyonu ise bu açıklamadan birkaç saat sonra yaptığı açıklamada ABD'deki tüm misyonlarında ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldığını, bu uygulamanın etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vizeyi de kapsadığını açıkladı.

 

Türk misyonu tarafından yapılan açıklamada ABD'deki misyonlara ziyaretçi sayısını en aza indirmeyi amaçlayan uygulama hakkında, "Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk Hükümeti’ni, ABD Hükümeti’nin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır" denildi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Cumartesi günü AKP'nin Afyon'da gerçekleştirilen istişare kampında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile karşı tarafın talebi üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklanmış ve görüşmede bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtilmişti.

 

Avrupa Hükümetleri ise bölgesel bağımsızlık hareketleri ile mücadele etmeye devam ediyorlar. Haftasonu Barcelona’da düzenlenen gösterilerde İspanya’da kalma yanlısı grubun hakimiyeti göze çarparken, İspanya Başbakanı’nın anayasanın 155.maddesini uygulayabileceğine işaret etmesi (Katalan bölgesinin özerkliğinin kaldırılması) dikkatlerden kaçmadı. İspanya-Katalonya konusu bugün Katalan yetkilileri tarafından yapılacak açıklamalarla ayrı bir boyuta taşınabilecek.

 

Çin hisse piyasaları bir haftalık tatilin ardından yükselişle açılış yaparken, ülkede açıklanan hizmet sektörü PMI verisi neredeyse iki yılın en düşük seviyesine gerilese de küresel büyümenin süreceği beklentileri üzerinde etkili olmadı. Siyasi belirsizlik Türk ve İngiliz para birimlerinde keskin hareketlere neden oldu.

 

Japonya ve Güney Kore borsalarının tatilde olması dolayısıyla piyasalarda işlem hacimleri düştü. ABD'de ise bugün tahvil ve bono piyasaları kapalı olacak, hisse piyasalarında ise işlemler sürecek.

 

Çin lokomotif hisseleri  Çin Merkez Bankası'nın geçen hafta zorunlu karşılıkları düşürme kararına gecikmeli tepki vererek yüzde 1.9 yükseldi ile 2015 sonlarından bu yana görmediği seviyelere çıktı.

 

Çin'de imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) verisindeki güçlü seyire karşılık bugün açıklanan Eylül ayı Caixin hizmetler PMI EYlül'de 50.6 ile 21 ayın dip seviyesine geriledi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  geçen hafta yüzde 1.7 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.1 yükseldi.

 

S&P 500 vadeli işlemleri  yüzde 0.15 artıda seyrederken, ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvilinin vadeli fiyatı artıda bulunuyor.

 

Sterlin ise İngiltere Başbakanı Theresa May'in siyasi sorunların ardından otoritesini yeniden ortaya koymaya çalışarak Dışişleri Bakanı Boris Johnson'u görevden alabileceği haberleriyle dolar karşısında güçlendi.

 

Bu hafta ise, FOMC nin toplantı tutanakları ve Amerika dan gelecek olan enflasyon verileri oldukça önemli.

 

 

 

 

 

 

PARİTELER

 

  • USD/TRY

Dolar/TL ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından gece saatlerinde 3.90'ları aştıktan sonra bu sabah 3.71'de hareket ediyor.Cuma günü saat 18:00 sıralarında  3.6190/3.6205 seviyesinde olan dolar/TL, gece illikit piyasada 3.9223'e kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 08:15 sıralarında  3.7100/3.7150 seviyesinde bulunuyor.

 

  • EUR/USD

Euro, yatırımcıların İspanya'nın Katalonya bölgesinde yapılan bağımsızlık referandumunun ardından değer yitirmeye devam ediyor. Cuma günü yaşanan hareketler de bu görünümü bozmadı. Hatta 1,1679 seviyelerine ulaşarak yeni bir dip ile destekledi. Bugün için de  1,1760 -,1780 seviyesinde bulunan haftalık ana direnç olarak duruyor. Aşağıdaki hedefler  1,1670 - 1,1644  ve 1,1596 destekleri olabilir. Beklemediğimiz bir şekilde 1,1760 - 1,1780 aralığı yukarı yönlü kırılırsa,  1,1810 - 1,1840 ve 1,1880 seviyelerine doğru ataklar gözlemleyebiliriz.

  • GBP/USD

GBPUSD’in Cuma günü 1,3070 altında 1,3025’e kadar tepki verdiğini gördük. Ancak bu seviyede bulunan günün kritik desteği altında bir günlük kapanış yapamamış olması, geri çekilme hareketinin bu haftaya sarkmasını engellemiş olabileceği gibi, İngiltere Başbakanı Theresa May'in siyasi sorunların ardından otoritesini yeniden ortaya koymaya çalışarak Dışişleri Bakanı Boris Johnson'u görevden alabileceği haberleriyle dolar karşısında güçlendi. Bu sebeple günlük analize göre 1,3020 kırılamaz ise,  düzletme hareketleri ile 1,3130 - 1,3165 ve  1,3215 seviyelerine doğru hariketler gözlemleyebiliriz. Ancak 1,3220’nin de altında  tutunmayı başarırsa,  1,2972 - 1,2915 ve 1,2850 hedefli geri çekilme hareketinin yolu açılabilir. 

 

  • PETROL

Petrol fiyatları Cuma günü arz fazlası endişelerinin tekrar gündeme gelmesiyle yüzde 2 geriledikten sonra Suudi Arabistan'ın fiyatları desteklemek için üretimini sınırlamaya devam edeceği beklentileriyle ve ABD'deki sondaj kuyusu sayısının azalmasıyla yükseldi. ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.4 artışla varil başına 49.48 dolarda işlem görüyor.Brent ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.3 artışla varil başına 55.78 dolarda bulunuyor.

 

  • ALTIN

Altın fiyatları, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine ilişkin yenilenen endişelerin altına olan güvenli liman talebini canlandırması ve doları baskı altında bırakmasıyla bir haftadan uzun sürenin zirvesine yükseldi. Spot altının ons fiyatı  seans başında 29 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.5 artışla 1,282.39 dolarda bulunuyor. ABD altınının Aralık vadeli fiyatı  yüzde 0.8 artışla 1,284.80 dolara yükseldi.Gram altın ise Cuma gün TL.153 seviyesinde bulunuyor.

DİLEK KEMANCIOĞLU

LİMASOL BANK HAZİNE VE FON YÖNETİMİ MÜDÜRÜ

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..