Reklam
  • Reklam
Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay: Limanlar ihmal ediliyor..

Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay: Limanlar ihmal ediliyor..

Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay, özelleştirilecek diye limanlara 3-5 yıldır yatırım yapılmadığını söyledi.

Reklam
16 Ekim 2016 - 18:07
Reklam

Emine DAVUT YİTMEN

Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay, özelleştirilecek diye limanlara 3-5 yıldır yatırım yapılmadığını söyledi.

Canaltay, devlet tarafından limanlara altyapı için verilen paranın da yeterli olmadığını kaydetti.

KIBRIS’ın limanlardan elde edilen gelirlerle ilgili sorularını yanıtlayan Canaltay, tüm limanlardan elde edilen gelirlerin devlette bir kalem altında toplandığını anlatarak, “Devlet onu istediği yerde kullanır. Bize verecek diye bir kural yoktur. Biz müdürlük olarak eksikleri yazıyoruz” dedi.

“Limanlar elden geçirilmeli”

“Altyapılar için devlet tarafından verilen paralar yeterli mi ?” sorusuna yönelik Canaltay, “Yeterli değildir. Limanların özelleştirilmesi söz konusu olduğu için son 3-5 yıldır yatırım yapılmıyor. Limanlarımızı özelleştireceksek, özelleştirmeden korkmamamız gerekir. Ancak özelleştireceğimiz güne kadar da sorumluluklarımızı bilip altyapı yatırımını, araç gerece ihtiyaç varsa bunları yapmamız gerekiyor” yanıtını verdi.

Canaltay, altyapılarla ilgili projeleri kendilerinin çıkardıklarını belirterek, “Küçük şeyleri  Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin (TC Yardım Heyeti) limanlara ayırdığı altyapı kaleminden harcıyoruz. Ancak bunlar yeterli değildir. Limanlarımızın elden geçirilmesi gerekir” diye konuştu.

“Devlet parayı istediği gibi kullanır”

“Limanlardan elde edilen 21 milyon TL’lik geliri nerelerde kullanılıyor ?” sorusu üzerine de Canaltay, “Devletin gelirleri bir kalemde toplanır. Yani limanın, Geliri Vergi Dairesi’nde bir hesap vardır ve gelirler oraya yatır. Devlet bu parayı istediği gibi kullanır” cevabını verdi.

Canaltay, önceki dönemlerde Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün ayrı bir fonu olduğunu anımsatarak, “Toplanan gelirin yüzde 10’nunu, yine ihale komisyonu aracılığı ile süratle yapmak istediğimiz yatırımlar için harcardık. Ancak Ahmet Uzun’un Maliye Bakanı olduğu dönemde, gelir getirici kaynakların maliyenin bir kaleminde toplanması uygulamasına gidildi ve 10-15 yıldır da böyle devam ediyor” dedi.

“Girne ve Mağusa limanlarından elde edilen kazanç 10 milyon TL”

Serdar Canaltay, Limanlar Dairesi olarak işletmelerinde bulunan Girne Turizm Limanı, Mağusa Liman Başkanlığı, Mağusa Limanı’nda sorumlulukları olan yerlerde kazançlarının 10 milyon TL civarında olduğunu aktardı.

Günlük işlerle ilgili birtakım kalemlerin bulunduğu bilgisini de veren Canaltay, sözlerine şöyle devam etti:

“Cari bütçede olan kalemler tam anlamıyla yeterli değil. Yani yakıt, su, elektrik paraları, ufak tefek yatırımlar yapılmaya çalışılıyor.”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..