Reklam
  • Reklam
Lifecell ile bir ilki gerçekleştiren Kuzey Kıbrıs Turkcell için...

Lifecell ile bir ilki gerçekleştiren Kuzey Kıbrıs Turkcell için yeni hedef 4,5G..

Kıbrıs ekonomisinin güçlü GSM markası Kuzey Kıbrıs Turkcell için 2016 dolu dolu geçti. Peki 2017 yol haritalarında neler var? KKTCELL Genel Müdürü İsmet Yazıcı, detayları Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige ile paylaştı.

Reklam
16 Ocak 2017 - 11:30 - Güncelleme: 16 Ocak 2017 - 11:37
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Fikir Tarlası ile genç fikirler için bulunmaz bir fırsat sundu, lifecell ile dünyada bir ilke imza atarak tüm 
dikkatleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde topladı. 

GSM sektörünün güçlü markası Kuzey Kıbrıs Turkcell, 2016’yı dolu dolu geçiren şirketlerin başında geliyor. 

İş insanlarıyla yaptğımız 2017 değerlendirmelerine de gelin KKTCELL Genel Müdürü İsmet Yazıcı ile başlayalım. 

Yaklaşık 1 yıl önce KKTC’de göreve başlayan Yazıcı, kısa sürede birçok proje imza attı. 

Ülkenin genç nüfusunun çok daha etkin şekilde kullanılmasını vurgulayan Yazıcı, ülke ekonomisi adına ısrarla teknoloji ve inovasyon vurgusu yapıyor. O yüzden gençlere de çağrı yapıyor.

Yatırım, yeni projeler ve ilerleme anlamında 2016 sizin için nasıl bir yıl oldu?

Yılın finalini dünyada bir ilke imza atarak yaptık. Bu anlamda, son derece verimli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyada ilk kez sadece internet üzerinden iletişim çözümleri sunan, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni dijital markası lifecell’i önemli bir bilişim projesi olarak açıkladık. Bu proje hem bizler, hem de mobil iletişim sektörü için milat sayılabilecek bir girişimdir. O nedenle, yıla damgasını vurmuştur. Dünyadaki çok sayıda mobil operatör, gözünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çevirerek, bu önemli girişimi izlemektedir.

İstanbul’da düzenlenen 5’inci Türkiye İnovasyon Haftası’na katılarak, lifecell ile attığımız önemli adımı orada da anlattık, yoğun ilgi gördük. 

Bir diğer önemli projemiz, Fikir Tarlası oldu. Biliyorsunuz Kuzey Kıbrıs Turkcell, ilk günden itibaren Bilişim Adası vizyonuna sahip çıkarak bu alanda proje üretiyor, yatırım yapıyor, yeni fikirlere destek oluyor. Dünyanın en ileri teknolojilerini ülkemize getirmekle övünüyoruz. Ama bununla yetinmiyoruz, dünyanın en ilerili yazılımlarını, teknolojilerini burada üretmek ve dünyayla paylaşmak istiyoruz.

Eğitim, turizm ve diğer sanayi sektörlerinin yanına teknoloji ve inovasyonu bir diğer ekonomik alan olarak eklemek istiyoruz.

İşte bu nedenle, ülke olarak büyük girişimlere dönüşecek fikirler için uygun ekosistemi yaratmak ve dünya yazılım pazarından pay almak yönünde Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Bilişim Derneği ile birlikte “Fikir Tarlası” projemizi başlattık. 

Çok yakında, Fikir Tarlası’nda yeşermeye başlayacak ilk tohumları, büyük girişimlere dönüşecek yeni fikirleri halkımızla paylaşacağız.

Kuzey Kıbrıs Turkcell, ülkemizin lider operatörü ve teknolojiyi temsil eden öncü markasıdır. Bu nedenle sorumluluğumuz büyüktür. Ülke ekonomisine sağladığımız ciddi kaynak ve yatırımı 2016 yılında da sürdürdük. Kalitemizden ödün vermeden, insanı odağına alan hizmet anlayışımızı ileriye taşıdık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve insanımıza değer kattık, ilkleri başarmaya devam ettik, sosyal sorumluluk projelerimize pek çok farklı kurumun destek verdiğini görmekten mutluluk duyduk. 

Hizmet kalitesini çok daha ileriye taşıdığımız ve daha fazla sokağa indiğimiz, insanlarımıza dokunduğumuz bir yıl oldu. Teknoloji Tırı ile tüm ülkeyi adım adım gezdik. En ileri teknolojileri yurttaşların ayağına taşıyarak, uzmanlar gözetiminde eğitimler düzenledik.

Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak sertifikalarımıza bir yenisini de eklediğimizi anımsatmak istiyorum. 2016 yılı içerisinde dünyanın önde gelen uluslararası standart geliştirme kurumu BSİ’den “Hizmet Yönetim Sertifikası” aldık. Böylece, ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Sertifikası ile kalitemiz bir kez daha tescillenmiş oldu.

Sosyal sorumluluk projelerimizi de yine sürdürdük. Engelli projelerimize yenilerini ekledik ki, görme engellilere sinema keyfi sunan ‘Hayal Ortağım’ bizim için özel bir yer tutuyor. Elbette yine Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’mızın yanında olmaya devam ettik.

Avrupa Ralli Şampiyonası ile Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Kıbrıs Rallisi, bunun yanında çok yoğun bir katılıma sahne olan Lefkoşa Maratonu, destek verdiğimiz onlarca etkinlik arasında en fazla anımsadıklarım oldu.

En başta söylediğim gibi son derece verimli, üretken ve dolu dolu bir yılı geride bıraktık.

Peki yeni yıl için planlarınız nelerdir? Yol haritanızda neler var?

Öyle görünüyor ki, 2017 Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni dijital markası lifecell’in senesi olacak. Tüm iletişim çözümlerini dataya taşıyan lifecell’in, ülkemizde iletişim alışkanlıklarını tümüyle değiştireceğine inanıyoruz. lifecell’in sloganında olduğu gibi “Hayat bizimle her yerde” yaşanmaya devam edecek. 

Elbette Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni proje ve yatırımları, yeni yılda da devam edecek. Ulaştırma Bakanı’mız, lifecell’in tanıtım gecesinde, 4.5G teknolojisinin yeni yılla birlikte ülkemizde de devreye gireceğini söylemişti.

Tüm cihazların ‘akıllandığı’ bu yeni düzende sürükleyici güç kuşkusuz ki mobil internet.. Çok daha kaliteli, süratli, kesintisiz internet insanlığı ileriye taşıyor. Fiber ve mobil entegrasyona yapılan yüksek yatırımlarla artık kapsama, kalite ve hızda daha güçlü hizmete ihtiyaç var. Kuzey Kıbrıs Turkcell bu yeni döneme yönelik gerekli hazırlıklarını yaptı. Ülkemize kesintisiz ve çok daha yüksek hızda hizmet sunmak için heyecanla bekliyoruz. Fiber ve tüm diğer yatırım projelerimizin hedefi, daha ileri çözümler sunmak ve insanımızı çok daha ileri teknolojiyle tanıştırmaktır. Bizleri, yeni teknolojiler anlamında hareketli bir yıl bekliyor.

Elbette, yeni yılda da hizmet kalite ve standardını artırmaya, sosyal sorumluluğumuzun odağını oluşturan engelli, trafik, çevre gibi alanlarda yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Örneğin, yeni yılın ilk adımını e-fidan projemizle atıyor, 2017 fidan dikerek, yeni seneye çevre dostu bir ‘merhaba’ diyoruz.

Şunu da anımsatmakta yarar var. Fikir Tarlası projemizin meyvelerini, umarım ki yeni yılda alacak, Bilişim Adası vizyonuna uygun yeni projeleri de toplumla paylaşacağız.

Yeni yılda şirketinizin daha da iyi noktalara gelmesi için öncelikleriniz neler olacak?

Müşteri memnuniyeti ve müşteri deneyimi en önemli başlığımız. Müşterilerimiz, Kuzey Kıbrıs Turkcell’li olmanın ayrıcalığını yeni ve yaratıcı projeler, uygulamalı hizmetler ve kampanyalarla yeni yılda da yaşayacaklar.

Az önce de paylaştığım gibi 4.5G ülkemizde de hayat bulursa hepimizi çok daha hareketli bir sene bekliyor. Turkcell’in teknoloji gücü ve nitelikli insan kaynakları ile dünyanın en ileri teknolojilerini, yine halkımıza sunacağız. 

2016’nın sonlarında yaşanan sıcak gelişmeler 2017’ye olumsuz yansır mı sizce?

Temennimiz tüm dünyada barış ve insanlığın evrensel değerlerinin öne çıkmasıdır. Birlik ve beraberliğimizi çok daha güçlendirmemiz, daha fazla üretmemiz ve ülkemize sahip çıkmamız gereklidir. Ülkemizde, Türkiye’mizde ve dünyada yaşanan acı gelişmeler hepimizi üzmüştür, bu vesileyle bir kez daha insanlığın utancı olan terörü kınıyor, bu meşum saldırılarda yaşamını kaybedenlerin acılarını içtenlikle paylaşıyorum. Umarım ki, yeni yıl barışın, hoşgörünün, dostluğun yılı olur.

Kıbrıs için de sıcak bir süreç işliyor. Müzakere masasındaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Elbette, halkımızın ve bizleri temsil eden liderlerimizin hassasiyetlerine katılıyor, eşitlik ve güvenlik içerisinde bir gelecek temennilerini önemsiyoruz. Kendi sektörümüz adına konuşacak olursam, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak, her türlü sonuca tümüyle hazırlıklı olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Döviz kurundaki dalgalanma sizleri nasıl etkiledi?

Dövizdeki dalgalanmanın pek çok sektöre farklı yansımaları olmuştur. Bu yönde kendi pozisyonumuzu sizlerle paylaşacağım. Ama şunu söylemek istiyorum. Ekonomimizi güçlendirmek için yatırımlarımıza devam etmek, moralimizi yüksek tutmak ve dövizdeki istikrarsızlık karşısında panik yaşamadan ve korkunun esiri olmadan dirayetli durmak gerekiyor. Böylesi süreçler geçmişte de yaşanmış, aşılmıştır, inanıyorum ki yine aşılacaktır. 
GSM çok dinamik bir sektör. Sürekli yatırım yapmak gibi bir zorunluluğumuz var. Elbette yatırım girdilerimiz çoğunlukla döviz üzerinden gerçekleşiyor. Yine bakım ve diğer maliyetler de döviz girdisi ile oluyor. Ülkemizde kiralama maliyetleri de çoğu zaman döviz olduğundan dolayı çok ciddi bir yabancı para maliyetimiz var. Gelirlerimiz ise Türk Lirası. İşte bu noktada, her altı ayda bir yapılması gereken Azami Ücret Düzenlemesi çok daha önem kazanıyor.  

İş dünyasına ve girişimcilere bir mesajınız var mı?

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’mız himayelerinde “Kuzey Kıbrıs’ta Bilişim Fikirleri” temalı olarak düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’nde de vurgulamıştım. Dijital dönüşüm, bilişim teknolojileri ve mobilite yeni dünyanın en önemli kavramları olarak öne çıkıyor. Bilgi çağında yaşıyoruz ve bu bilgiyi saklayan, işleyen en önemlisi de iletişimini sağlayan teknolojiler, yeni girişimcilik fırsatlarını da bizlerle paylaşıyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell, ilk günden itibaren “Bilişim Adası” vizyonuna sahip çıkarak bu alanda proje üretiyor, yatırım yapıyor, yeni fikirlere destek oluyor. Dünyanın en ileri teknolojilerini ülkemize getiriyoruz.

Ama bununla da kalmayıp, dünyanın en ilerili yazılımlarını, teknolojilerini burada üretmek ve dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bilişim fikirlerini ileriye taşımak anlamında ülkemizde önemli bir potansiyelin varlığına inanıyoruz. 290 bin nüfus, 10’dan fazla üniversite ile yükseköğrenimde 90 binden fazla öğrenci ve eğitimli insan gücüne sahibiz. Gençlerin girişimcilik ve yazılım geliştirme alanında yarattığı yenilikçi fikirleri kazanıma dönüştürmek için önümüzde fırsatlar var.

Bu fırsatları değerlendirmek için çalışmalı, daha çok üretmeliyiz. Eğitim, turizm ve diğer sanayi sektörlerinin yanına teknoloji ve inovasyonu da bir diğer ekonomik alan olarak yarınlarımıza eklemeliyiz. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018