Reklam
  • Reklam
Lefkoşa’ya su geldi ama tartışması bitmedi..

Lefkoşa'ya su geldi ama tartışması bitmedi..

Türkiye’den gelen suyu Lefkoşa’daki musluklardan akmaya başladı. Yeni fiyat düzenlemelerine bazı kesimlerden tepki geldi..

Reklam
28 Temmuz 2016 - 12:35
Reklam

 

Su Temin Projesi kapsamında Lefkoşa’ya önceki gün ulaşan su musluklardan akmaya başladı ancak tartışmalar bitmedi.
Özellikle yeni fiyat düzenlemelerine bazı kesimlerden tepki geldi, eski fiyatlarla yeni fiyatlar arasındaki ‘uçurum fark’ dikkat çekti.

Geçmişte tonunu 0.25 kuruşa aldığı suyu 2.15 TL’ye satan Lefkoşa Türk Belediyesi, şu anda suyu ton başına 2.30 TL’ye alacak, ancak ortalama olarak 6 TL’ye tüketiciye satacak.
Belediyenin kasasına ton başına giren para miktarı da yeni düzenlemeyle artacak. Eski düzenlemeye göre ton başına 1.90 TL kazanç elde eden belediye, yeni dönemde bu rakamı 3.7 TL’ye çıkaracak.

Alt sınır 9.6 tondan, 6 tona çekildi!

Öte yandan yapılan düzenlemelere göre daha önce 9.6 ton olan ‘alt sınır’ 6 tona çekildi.
Geçmişte tüketiciler 0 ila 9.6 ton arasındaki kullanımları için 2.15 TL öderken, yeni düzenlemeye göre 0 ila 6 ton arasındaki kullanımları için ton başına 4.9 TL ödeyecek.

Neredeyse yarı yarıya fark!

Eski rakamlarla karşılaştırıldığında ton başına tüketicinin ödeyeceği fiyatlarda neredeyse yarı yarıya fark olduğu görülüyor.
Geçmişte 9.7 ton ila 19.2 ton için belirlenen fiyat 3.15 TL iken, yeni dönemde ila 13 ton için tüketici 6.2 TL ödeyecek. Bununla birlikte  tüketiciler eski uygulamaya göre 19.3 ton ila 28.8  ton için 4.15 ton öderken, şu anda 14 ton üzeri için 7 TL ödenecek. 

LTB Başkanı Harmancı’dan su açıklaması:

"Hesaplamalar manipülatif ve hiçbir veriye dayanmıyor”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, su fiyatı konusunda basında yer alan bazı hesaplamaların manipülatif olduğunu ve hiçbir veriye dayanmadığını söyledi.
Harmancı, “İnsanlarımızın yanlış yönlendirilmemesi gerek” dedi.

LTB Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, Harmancı Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı’yla oda yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Harmancı görüşmede su konusuna da değindi.

Geçitköy Barajı’ndan gelen suya uygulanan kademeli fiyat politikasıyla ilgili olarak Çıralı’ya bilgi veren Harmancı, kademeli fiyat politikasıyla su kaynaklarının yanı sıra dar gelir gruplarının korunmasının amaçlandığını söyledi.

LTB’nin uyguladığı fiyat politikasıyla ilk 20 tona kadar olan dilimin ortalama fiyatının 5,4 TL olduğunu kaydeden Mehmet Harmancı, 99 ton su bile kullanılsa ortalama ton başına su fiyatının 7 TL’ye ulaşmadığını söyledi.

Su fiyatı konusunda basında yer alan bazı hesaplamaların manipülatif olduğunu ve hiçbir veriye dayanmadığını söyleyen Harmancı, “İnsanlarımızın yanlış yönlendirilmemesi gerek” dedi.

LTB olarak belirledikleri su fiyatının bileşenlerini önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Mehmet Harmancı, şeffaflık ve hesap verilebilirlikten ödün vermeyeceklerini belirtti.
Harmancı, ekonomik sektörün önemli bir yapı taşı olan sanayinin içinde bulunduğu durumunun farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

Sanayicilerin daha fazla üretim yapabilmesi için önlerinin açılması gerektiğini söyleyen Mehmet Harmancı, LTB olarak ezelden beri üzerinde durduğumuz özerk sanayi bölgelerinin destekçisiyiz” ifadesine yer verdi.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam
Kaynak: Yenidüzen

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018