Reklam
  • Reklam
Kuru temizleme kokusundan rahatsız oldu, Eco Clean’i kurdu.

Kuru temizleme kokusundan rahatsız oldu, Eco Clean'i kurdu.

Hem bir girişimcilik hikayesi, hem de sağlıklı bir temizlik hizmeti. Kuru temizlemeye farklı bir boyut kazandıran Eco Clean ile tanıştınız mı? Detayları firma direktörü Ali Ilgar anlattı.

Reklam
02 Haziran 2017 - 10:26 - Güncelleme: 03 Haziran 2017 - 21:57
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Hem bir girişimcilik hikayesi, hem de sağlıklı bir temizlik hizmeti. Sizleri kuru temizleme anlayışına farklı bir çözüm getiren Eco Clean ile tanıştıracağız. Kısa süre önce Lefkoşa Dereboyu’nda hizmet vermeye başladı ve büyük talep görüyor. Peki nedir farkı ve kullandıkları “kuru temizlemeden de öte” sloganının sebebi? Hepsini sorduk. Konuğumuz Eco Clean Direktörü Ali Ilgar.

 

Ekoloji ve temizliği bir araya getirdiniz. Markanın ve hizmet içeriğinin ismi dikkat çekici. Peki nedir Ece Clean, neler yapıyorsunuz?

Ekolojik kuru temizleme diyebiliriz aslında ama asıl adı sweat cleaning process diye geçiyor.  Normal kuru temizleme üzerinden açıklamak daha anlaşılır olacak.

İnsanlarımızın yanlış bir algısı var. Kuru temizleme dediğimiz olay aslında kuru olarak yapılan bir işlem değil. Hassas, evde yıkanamayacak lekeli kıyafetlerin temizlenmesine genel olarak kuru temizleme diyoruz. Aslında kuru temizlemede ürün petrol türevi kimyasalların içinde yıkanıyor. Bunun tabii ki insanlar üzerinde pek çok etkisi oluyor, ama ilk olarak koku dikkat çekiyor. 

Biz dünyada nasıl yapılıyor, yeni teknolojiler neler diye araştırdık? Ve karşımıza, uzun yıllardır geliştirilmiş biyolojik deterjanların kullanıldığı ekolojik temizleme çıktı. Ürün üzerinde kesinlikle kimyasal bir birikinti bırakmıyor. Dünyada birçok yerde uygulanıyor, hatta bazı yerlerde normal bildiğimiz kuru temizleme yasak. Sadece ekolojik temizleme yapılıyor.

 

Dikkat çeken bir ayrıntı. Birçoğumuzun sıklıkla kullandığı bu hizmetin birçok yerde yasaklandığını söylediniz. Ne tür zararları var?

Bir kere kuru temizlemede kullanılan per color maddesinin kanserojen olduğu kanıtlandı. Diğer taraftan da özellikle astım hastaları, bebekler, alerjik yapısı olan, kokudan rahatsız olan kişiler kuru temizleme kullanamıyor.

Siz kimyasalsız nasıl temizliyorsunuz ürünleri?

Tabii ki tam olarak kimyasalsız temizlik olmaz. Burada işlem sırası ve kalıntı bırakmamaktır asıl olan. Önce ürün yıkanır, ardından suyla birlikte kimyasallar giysiden uzaklaştırılır. Kesinlikle hiçbir koku ve kimyasal kalıntı bırakmayacak şekilde ürün hazırlanır.

 

“LEKE ÇIKARMADA ÇOK DAHA BAŞARILIYIZ”

Peki leke çıkarmada başarınız nedir?

Lekeli ürünlerde ön işlem yapılır. Özel leke setlerimiz var. Ayrı bir proses uygulanır. Bu özel set de dahil olmak üzere kullandığımız tüm ürünlerimiz Alman markası biyolojik deterjanlardır. Buhar, su, basınçlı hava veren özel bir leke masamız var. Burada önce ön işlem yapılır, ardından yüzde yüz sonuca ulaşılır.

Tabii ki burada önemli olan lekeyle evde oynanmamış olması. Eğer lekede oynanmış ise örnek veriyorum; Rimel, ruj lekesini siz ıslak mendil veya benzeri bir işlemle silmeye kalkarsanız, o lekenin çıkma şansı yüzde seksenlere kadar düşer. Yüzde yüz başarıya ulaşmak istiyorsak, lekelere hiçbir şekilde müdahale etmemeliyiz.

Burada belirtmemiz gereken önemli bir husus da, bazı kumaşlarda yüzde yüz başarının olamayacağıdır. Her kumaşta leke çıkacak diye bir olay yok. Normal kuru temizlemede de bu böyledir. Örneğin kaşe kumaş mürekkebi emdiği zaman 4 kat altına kadar inebiliyor. Bizim leke çalışmamızda bu kadar dibe inersek, kumaş renk atabilir, yıpranabilir. Sadece riski alıyorsa müşteri bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

 

Bu işlemlerin başarı oranını normal kuru temizleme ile kıyaslarsak sonuç nasıl?

Bir adım daha önde olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.  Yağ bazlı lekelerde kuru temizleme kusursuz çalışır, çünkü kimyasal olduğu için yağı çok iyi çözer. Bizim de buna eşdeğer leke ilaçlarımız var. Elimizdeki teknolojiden dolayı onlardan çok daha başarılıyız.

 

Müşteri hedef kitlenizde kimler var?

Eco Clean olarak aslında hedef kitle herkes. Bebekten, yaşlılara kadar. Çünkü kuru temizleme olarak her şeyi yapıyoruz. Ekstra olarak kuru temizlemeyi kullanamayan insanlar bize geliyor. Özellikle astım hastaları, bebekler, alerjik yapısı olan, kokudan rahatsız olan insanlar bizi tercih ediyor. Burada şöyle bir handikap da var aslında. Çoğu müşteri o güzel kokuyu istiyor. Biz de parfüm sıkıyoruz. Normalde bizim prosesimizde koku nötrdür.  

 

Bu tür hizmeti kullanan birçok kişide gördüğümüz bir endişe var. Temizlemek için aldığınız ürünleri garantiliyor musunuz?

Bizden kaynaklı olan her şeyi müşterilerimize karşılıyoruz. Örneğin bir süet ceket. Her zaman için renk atma ihtimali vardır. Bu durumu müşteriyle paylaşıyoruz. Rıza gösterir ve riski kabul ederse uygulamayı yapıyoruz. Diyelim ki normal kumaşlardan bahsediyoruz. Başımıza henüz gelmedi ama bir gömlek geldi. Ütü aşamasında yanma zaten olamaz, çünkü bu işlemi buharla yapıyoruz. Bunlar  Paskara dediğimiz ütülerdir. İki pedal vardır. Bir pedal havayı üfler, diğeri çeker. Ütünün sıcaklığı çok düşük seviyededir. Ütüden çıkan buhardır aslında ütüyü yapan. Dolayısıyla bu zarar seçeneğini eledik. Diyelim ki gömlek yıkama aşamasında sıkışır, yırtılır bir şey olur vs. o zaman tabii ki zararı karşılarız.

 

120 YILLIK FİRMAYA KKTC SÜRPRİZİ

Dönelim ilaçlara. Kıbrıs’ta ilk diyorsunuz. Peki bu ürünleri tedarik ederken bir sıkıntı yaşıyor musunuz?

Çok büyük sıkıntılar yaşadık. İşyerimizi açmayı 6 ay gibi bir süre erteledik. İlaçların Avrupa’da üretilmesine rağmen maalesef bizim sağlık bakanlığımız şirketin CEO’sundan mektup istedi. Düşünün ki 120 yıllık bir firmanın yetkilisine biz bunu anlatmaya çalıştık ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söylediler, nerede yaşadığımızı sordular. Genelde Afrika ülkelerinde böyle şeyler olur. Fakat Biz Avrupa’nın göbeğinde maalesef izole bir şekilde yaşıyoruz. Bu ürünler Türkiye’ye  Gümrük Birliği Yasası’ndan dolayı  hiçbir işleme tabi tutulmazken, bizden numune, belgeler,  CEO mektubu vs. isterdiler ki bu ürünler Avrupa normlarına göre üretilir.  Çok engellerle karşılaştık. Bu yaşananlar sonucu stoğumuzda önlemlerimizi aldık. Birkaç yıllık malzememizi tedarik ettik.

 

“KİMYASAL MADDENİN ZARARI ÇOK BÜYÜK”

Ürünler tamamen biyolojik midir?

Bizim makinelerden dışarı çıkan atıklar kanalizasyona karışır ve burada hiçbir şekilde suda kalıntı bırakmaz. Ayrıştırılabilir ilaçlardır. Bu noktada biyolojiktir. Normal kuru temizlemede kullanılan kimyasal per color maddesi ise dokunduğu suyu öldürüyor ve ayrıştırılmasını imkansız kılıyor. İşte başında da bahsettiğimiz Avrupa ve diğer ülkelerde kuru temizleme kısıtlanmasının asıl sebeplerinden bir tanesi de budur. Denetimler çok sıkıdır, cezalarda çok ağırdır. Maalesef bizde kimse bu durumun farkında değil. Aslına bakarsak doğaya çok büyük bir tehlikedir. Bizlerde bu işe girmeden önce çevreye zararın bu denli fazla olduğunu bilmiyorduk.

Eco Clean ile önce çevre, sonra insan sağlığı diyebiliriz o zaman.

Kesinlikle öyle. Normal kuru temizleme kimyasalları sadece toprak ve su değil, bu maddeler havaya da karışır. Bu ürünleri solumamak gerekir. Avrupa’da davlumbaz kullanılır mesela elinize de eldiven takmanız gerekir. Ve kesinlikle maske kullanılmalıdır. Bu önlemler alınmamışsa işyerini direkt mühürlüyorlar.

Bizim uyguladığımız sistem o kadar çevre dostu ki, Greenpeace kendi internet sitesinde ekolojik kuru temizleme yapan işletmelerin reklamını ücretsiz olarak yapıyor.

 

“KURU TEMİZLEME KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLDUM, BU İŞE GİRDİM”

İşleyişten bahsettiniz. Dönelim en başına. Kıbrıs’ta teksiniz. Bu fikir nasıl doğdu?

Hayalim bir işletme sahibi olmaktı. Öncesinde tecrübe olarak bir bankada başladım iş hayatına. Sürekli takım elbise giydiğim içinde kuru temizlemeyi sürekli kullanıyordum. Öncelikle o koku beni çok rahatsız ederdi. Alerjik bir yapım var. Bir araştırma yaptım ve gördüm ki Kıbrıs’taki sistem çok eski. Dünyada nasıl yaptıklarına baktık.

 

Bu işle ilgili nasıl bir eğitim aldınız?

İstanbul’da yaklaşık 2-3 aylık bir eğitim aldım. Her işlemi gördük. Ardında Almanya’ya gittik. Orada da ilaçlarla ilgili eğitim aldık. Sonrasında ilaçları aldığımız şirketten bir yetkili buraya geldi ve iş yerimizi açmadan önce tüm testleri, denetimleri yaptı. Tek sıkıntımız eleman bulmak diyebilirim. Bu yüzden maaşları yüksek tutuyoruz. 

 

“FİYATLARIMIZ KLASİK KURU TEMİZLEMELERDEN ÇOK DAHA UYGUN”

Gelelim okurlarımızın merak edeceği konuya, ücretlendirme nasıl?

Hemen belirteyim; bizim fiyatlarımız klasik kuru temizlemelerden daha daha uygun. Adada kuru temizleme fiyatları çok yüksek. Yaklaşık olarak bir takım elbiseyi 30 TL, pantolon 17 TL, bir gömleği 13 TL’ye yapıyorlar. Biz de merak ettik neden bu kadar pahalı, aslı nedir? Ve maliyetlerin bu kadar da yüksek olmadığını gördük. Ama insanlarımız mecbur olduğu için fiyatlara itiraz edemiyor.

Bizde takım elbise 20 TL, pantolon 10 TL, gömlek 7 TL, sadece ütü istiyorsanız bir gömlek fiyatı 2,5 TL.

Geri dönüşler nasıl?

Hizmet vermeye başladığımız ilk aydan itibaren beklediğimizin çok üzerinde bir talep oldu. Müşterilerimiz çok memnun. Her şey bilgisayar ortamında kayıtlı ve düzenli. Ben sisteme baktığımda her ay mevcut müşteri kadar yenilerinin eklendiğini görüyorum.

Eco Clean yeni şubeler açacak mı?

Şimdilik sadece Lefkoşa’dayız. Ancak önümüzdeki 6 ay-1 yıl içerisinde de Girne’de açmayı planlıyoruz. İhtiyaca göre de tabii ki şubelerimiz artacak.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
Ekonomi ve Siyaset Gündemi - 24 Eylül 2018
Ekonomi ve Siyaset Gündemi - 24 Eylül 2018