Reklam
  • Reklam
Kurtulmuş: Kıbrıs’ta nereye kadar taviz vereceğimizi...

Kurtulmuş: Kıbrıs'ta nereye kadar taviz vereceğimizi biliyoruz…

Kurtulmuş, "Türkiye olarak nereye kadar hangi tavizleri vereceğimizi biliyoruz. Söylediklerimiz, bunlar ortadadır. Ümit ediyoruz ki bir barış düzeni, kalıcı bir sistem Kıbrıs'ta da kurulur ama bu şu manaya gelmiyor: Türkiye ne olursa olsun Kıbrıs'taki nihai çözümün elde edilmesi için kendisine dikte edilen tavizleri kabul edecek anlamına gelmiyor” dedi.

Reklam
12 Kasım 2016 - 22:16
Reklam

Kurtulmuş, İstanbul'da çalışan uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileriyle Conrad Otel'de bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada,  bir soru üzerine, Kıbrıs meselesinde Türkiye'nin tavrının açık olduğunu belirterek, "Kıbrıs müzakereleri sırasında uzlaşmacı olmayan taraf hiçbir zaman Türkiye olmadı. Annan Planı'nı kabul eden Türkiye oldu, reddeden Rum kesimi oldu ama maalesef uluslararası camia tarafından mükafatlandırılan da uluslararası camianın sunduğu planı reddeden Rum tarafı oldu." dedi.

"Dolayısıyla baştan beri bu dengesiz ve haksız durumun düzeltilmesi lazım." diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye olarak nereye kadar hangi tavizleri vereceğimizi biliyoruz. Söylediklerimiz, bunlar ortadadır. Ümit ediyoruz ki bir barış düzeni, kalıcı bir sistem Kıbrıs'ta da kurulur ama bu şu manaya gelmiyor: Türkiye ne olursa olsun Kıbrıs'taki nihai çözümün elde edilmesi için kendisine dikte edilen tavizleri kabul edecek anlamına gelmiyor. Türkiye hiçbir şekilde kendisine dikte edilen tavizleri vermez, kendi milli çıkarlarını Kıbrıs'ta sağlayabilecek noktaya kadar gelir ve orada durur. Dolayısıyla müzakerelerde yeni bir dönem, uluslararası camia eğer Kıbrısmeselesinde bir sonuç almak istiyorsa başından beri müzakereleri gerginleştiren, zaman zaman da masayı dağıtan Rum tarafına telkin ve tavsiyelerde bulunması gerekir. Kıbrıs'taki Türk varlığı asla reddedilemez. Kıbrıs bu anlamda Türkiye'nin de güvenlik sahasıdır, güvenlik alanıdır. Bu çerçevede biz belli noktalara kadar vereceğimiz tavizleri biliyoruz, Rum tarafının saldırgan, her şeyi kendisinin belirleme tarzını, tavrını kabul etmeyeceğimizi de ortaya koyuyoruz. Ümit ederim ki bir sonuç elde edilir."

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018