Reklam
  • Reklam
Küresel piyasalarda son durum!

Küresel piyasalarda son durum!

Uluslararası piyasalar Asya hisseleri Yellen sonrası küresel ralliyi sürdürdü. İşte ayrıntıları...

Reklam
15 Şubat 2017 - 08:58
Reklam

Banka hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen'ın Fed'in faiz artırmak için Trump yönetiminin destekleyici maliye politikalarına iklişkin planlarını beklemek zorunda olmadığını söylemesinin ardından, küresel hisse sebetlerindeki yükselişlere öncülük etti. Dolar kazançlarını korurken, tahviller değer kaybetti.

Tokyo'dan Sydney'e hisse senetleri, ABD'de dört ana endeksin ikinci gün üst üste tarihlerinin en yüksek seviyelerinde kapatmasının ardından yükseldi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, rekor seviyeye çıkan yeni kredilerin ekonominin gücüne ilişkin iyimserliği güçlendirmesinin ardından yaklaşık üç ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Fed Başkanı'nın faizi artırmak için çok uzun beklemenin finans piyasalarını bozabileceğini söylemesinin ardından yükselişini beşinci güne taşıdı.

Trump reflasyon işlemleri, Yellen'ın yorumlarının ardından, ABD'de borçlanma maliyetlerinin gelecek ayki toplantıda artırılma olasılığının yüzde 34'e çıkması ile birlikte yeniden ön plana çıktı. Salı günü ABD ve Çin'de açıklanan enflasyon verileri fabrikalarda fiyat artışlarının hızlandığını gösterirken, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyatları verileri öncesi, para politikasının sıkılaştırılması için zemini güçlendirdi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..