Reklam
  • Reklam
Küresel piyasalarda dolar güçlenirken, endeks vadelileri sert...

Küresel piyasalarda dolar güçlenirken, endeks vadelileri sert düştü

Uluslararası piyasalarda dolar, ABD'de tüketici fiyatları verisinin beklenenden yüksek çıkmasının ardından bugün 16:00 itibarıyla değer kazanırken; ABD tahvil faizleri yükseldi ve endeks vadelileri sert düştü.

Reklam
14 Şubat 2018 - 17:14
Reklam

ABD endeks vadeli kontratları, ABD'de fiyatların geçen ay beklenenden hızlı arttığını gösteren verinin Fed'in parasal sıkılaştırmayı hızlandırabileceği spekülasyonunu güçlendirmesi sonrası sert düşerken, ABD Hazine tahvil faizleri yukarı yönde hareket etti. 

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu ve ABD hisselerinin son iki yılın en sert satış dalgasının ardından gerçekleştirdiği üç günlük yükselişini sonlandıracağını işaret etti. Vadeli kontratlar enflasyon verisi öncesi yüzde 0.5 yuklarıda seyrediyordu. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi tekrar dört yılın en yüksek seviyesine doğru yükselirken, iki yıl vadeli tahvilin faizi dört baz puan yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise yüzde 0.2 tırmandı.

ABD'de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ocak ayında yüzde 0.5 artarak yüzde 0.3 olan ekonomistlerin tahminlerini aştı ve bu ay finans piyasalarında sarsıntı yaratan enflasyonda yükseliş işaretlerine yenisini ekledi. Aynı zamanda, perakende satışlar beklenmedik şekilde düştü ve yılın ilk çeyreğinde tüketici talebinin azalabileceğini de ayrıca işaret etti.

Yatırımcılar artık dikkatlerini, fiyatlardaki artışın Fed'i piyasanın şimdilerde beklediğinden daha hızlı bir faiz artırımına zorlayıp zorlamayacağına ve perakende satışların ekonominin temel göstergelerinde bir bozulmayı işaret edip etmediğine çevirecek. Fed Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı konuşmada, hisse senedi piyasasında görülen son sert düşüşün ardından finans sistemine yönelik risklere dikkat etmekle birlikte, yetkililerin kademeli faiz artırımlarına devam edeceğini işaret etti.

Bryn Mawr Trust Co. baş yatırım yetkilisi Ernie Cecilia, "Endişe, Fed'in daha agresif bir tutum alabileceğinde," dedi ve "Hem uzun hem de kısa vadeli faizlerde yükseliş, hisse senetleri karşısında daha fazla rekabet sağlayacak. Bu durum yatırımcılara diğer seçenekleri sağlar" şeklinde görüş bildirdi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Can Holding LTD personel arıyor!
Can Holding LTD personel arıyor!
PGM teklif kabul ediyor
PGM teklif kabul ediyor