Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Yen "füze" haberleri ile yükselirken...

Küresel Piyasalar: Yen "füze" haberleri ile yükselirken hisseler alış ağırlıklı!

Uluslararası piyasalarda, yen, Kuzey Kore'nin füze fırlatmasına ilişkin haberlerle yükselirken, Asya hisse senetleri alış ağırlıklı seyretti.

Reklam
06 Mart 2017 - 09:06
Reklam

Artan jeopolitik gerilim yende yükselişi tetiklerken, Asya hisse senetlerinin büyük kısmı, yatırımcıların Çin Ulusal Halk Kongresi'nden ve Fed Başkanı Janet Yellen'dan gelen yorumları değerlendirmesi ile birlikte yukarı yönde hareket etti. 

Japonya'da Topix Endeksi ve ABD endeks vadeli kontratları, Japonya'nın Kuzey Kore'nin dört balistik füze fırlatması ve bunlardan bazılarının ülke yakınlarında denize düşmesi ile en üst düzey alar durumuna geçmesinin ardından düştü. Diğer piyasalarda ise hisse senetleri yukarıdaydı ve bu çıkışlara Hong Kong ve Şanghay hisseleri öncülük etti. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, beş gün üst üste yükseldikten sonra yatay seyretti. Altın fazla değişmezken,Petrol geriledi. 


Kim Jong Un rejiminin son provokasyonu, Güney Kore ve ABD'nin düzenlediği yıllık askeri tatbikatın Kuzey Kore tarafından işgalin başlangıcı olarak nitelenmesinin ardından geldi. Kuzey Kore'ye ilişkin gerilim, Abe'nin geçen ay ABD ziyareti sırasında füze denemesi yapması ve ülke liderinin üvey kardeşinin Malezya'da suikasra uğramasında bu ülkenin parmağının olduğu yolundaki iddialarla artmıştı.

Daiwa SB Investments Ltd. ekonomik araştırma bölümü genel müdürü Soichiro Monji, "Yen Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının etkisiyle güç kazanıyor görünüyor," dedi ve "Eğer yeni hareketler olmazsa, piyasanın buna bir günden fazla tepki vereceğini sanmıyorum. Ancak Kuzey Kore'de tansiyon daha da artacak gibi görünüyor. Yatırımcılar bu ortamda işlem yapması zor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de düşük sermayeli şirketler ve elektrik şirketleri, Beijing'de devam etmekte olan Çin ulusal Kongresi toplantısından en fazla yararlanan şirketler oldu. Çin'de haftasonu, Başbakan Li Keqiang, Ulusal Halk Kongresi'ne sunduğu ve bu yıl nötr para politikası uygulanacağının tekrarlandığı raporda, 2017 yılı büyüme hedefinin "yüzde 6.5 civarında ya da mümkünse daha yukarı" olduğunu kaydetti.

ABD para politikası konusunda ise, Yellen, ekonomik büyümenin bu ayki toplantıda faiz artırımına gitmeye yetecek denli yolunda olduğunu söyleyen politika yapıcılar korosuna katıldı. Ancak Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi ve Fed kararı ile aynı gün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi küçük de olsa risk oluşturabilir. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..